Turkije zet stap terug in de tijd Rietvelden dragen bij aan meer zoetwater 'MFC te belangrijk voor iedereen om te sluiten' 20 ZEELAND ENQUÊTE NAMENONDERZOEK Uitgaanstenue ZB Planbureau peilt welke voor- en achternamen Zeeuwen kenmerkend vinden voor hun eigen provincie. Commentaar Gisteren stapten veel Nederlanders gewoon weer in het vliegtuig naar een zonbestemming in Turkije. Alsof er niets aan de hand is. Na de mislukte staatsgreep van vrij dag is de situatie opvallend snel min of meer genormaliseerd. Het lijkt wel of president Recep Erdogan al een lijstje met coupplegers in zijn achterzak had zitten, zo snel kwamen de arrestaties. Is dit het land waar we massaal naar op vakantie gaan? Is dit het land van herkomst van honderdduizenden Nederlanders? Is dit het Tur kije dat staat te dringen om lid te worden de EU? Je kunt je niet voorstellen dat het ooit nog gebeurt. Toch is dit Turkije. De mislukte coup van vrijdagavond laat zien wat het is: een land waar het niet goed zit met de mensenrechten, waar Erdogan dictatoriaal optreedt maar desondanks een grote aan hang heeft. In de nacht van vrijdag op zaterdag was zijn oproep via Facetime genoeg om razendsnel veel mensen op straat te krijgen. Dus hoe we in Nederland ook over de man denken, een groot deel van het Turkse volk steunt hem. Ook de politie en de belangrijkste krachten in het leger staan duidelijk achter hem. Zelfs de opposi tie schaarde zich meteen aan zijn zijde. Erdogan heeft de touwtjes weer stevig in handen. Maar daarmee is het gevaar nog niet geweken. Misschien is de huidige overwin naar wel het grootste risico. Het is moeilijk in te zien hoe Erdogan Turkije met succes naar een moderne en democratische toekomst kan leiden. Hij vindt de mislukte staatsgreep een 'zegen van God'. Hij toont geen enkel respect voor de rol van rechters en van journa listen. Het is wachten tot de volgende gelegenheid. Dan zal Erdo gan opnieuw goddelijke aanmoediging claimen en dan zet Turkije onder zijn aanvoering weer een stap terug in de tijd. Erdogan zal opnieuw goddelijke goedkeuring claimen om Turkije naar zijn hand te zetten Petra Berrevoets woont in de Caustraat, recht tegenover het MFC. „Ik zie dus wat er leeft. Club jes waar heel veel mensen naartoe gaan, de kerk, begrafenissen. Men sen komen vaak blij naar buiten en soms ook verdrietig. Er gebeurt heel veel in dat gebouw. Het brengt leven in onze wijk." Zelf komt Berrevoets er nooit. „Alleen om te stemmen. Maar ik zie wel hoe belangrijk het gebouw is voor anderen. De ouderen van de bridgeclub die elkaar hier elke week ontmoeten, de vluchtelin gen die hier Nederlandse les krij gen. Het is niet dat wij het ge bouw zo mooi vinden, het bete kent gewoon heel veel voor de mensen. Daarom werd ik kwaad toen ik las dat de wethouder had gezegd dat in Zierikzee ruimte ge noeg is voor activiteiten. Dat is ge woon niet waar. De binnenstad en Malta worden helemaal uitge hold, alle activiteiten gaan naar Plan West en de Noorderpolder. En je kunt mensen toch niet in de Pontes afscheid laten nemen van hun dierbaren?" Berrevoets' zoon toverde een spandoek tevoorschijn. „En ik hoop dat meer mensen ons voor beeld volgen. We kunnen wel alle maal schande spreken op internet, we moeten ook iets doen. De be heerster, Heieen, werkt zo hard voor het MFC. Zij heeft onze steun keihard nodig." Almanak Floor (9) mocht met pa, ma, zus, opa en oma mee uit eten naar een nogal chique restau rant. Voor vertrek was ze zich aan het omkleden in een voor de gelegenheid passende 'little black dress'. „Zo, zo, zei opa (die niet van plan was zich al te zeer op te doffen), jij ziet er prachtig uit. Mag ik zo wel met je mee", vroeg hij, wijzend op zijn alledaagse klofje. Floor wierp een keurende blik op de outfit van opa. Haar antwoord was redelijke vernietigend: „Als je niks anders hebt." AAGTEKERKE Wakkere haas zorgt voor slip POLITIE. Zelfs joint helpt Belg (32) niet Motorrijder remt te laat 'Hang camera's op tegen babbeltruc' evi en Julia waren vorig jaar de popu lairste babynamen in Zeeland, volgens gegevens van de So ciale Verzekerings bank. Op zich mooie namen, maar voor het ge voel toch niet echt Zeeuws. Maar welke namen zijn dan wel ken merkend voor de provincie? ZB Planbureau houdt daarover momenteel een peiling onder de Zeeuwse bevolking. Dat doet zij via het zogeheten ZBpanel (voor heen ZEEpeil). De leden ervan worden regelmatig uitgenodigd een korte vragenlijst in te vullen over uiteenlopende Zeeuwse on derwerpen. Bij het panel zijn in middels meer dan iroo Zeeuwen aangesloten. De laatste weken is het nog uitgebreid met ruim zes tig jongeren. Recente enquêtes gingen onder meer over mantelzorg, horecabe- leid en de ziekenhuiszorg in Zee land. „We willen het panel niet al leen inzetten voor allerlei maat schappelijke problemen en zwaar wichtige onderwerpen, maar ook voor wat luchtigere thema's", zegt Ankie Smit, hoofd van ZB Planbu reau. De namenenquête is daar een eerste voorbeeld van. „We willen als ZB meer inzicht hebben in wat Zeeuwen als typisch Zeeuws erva ren", zegt Smit. „We zijn op dat spoor gezet door de PZC, die dat onderwerp wil uitdiepen. We gaan daarom dit soort thema's va ker bij de kop pakken." De peiling naar Zeeuwse na men is inmiddels begonnen. De opzet is eenvoudig. Deelnemers wordt gevraagd maximaal vijf ty pisch Zeeuwse voornamen te noe men voor zowel jongens als meis jes en daarnaast, ook maximaal We willen meer inzicht hebben in wat Zeeuwen als typisch Zeeuws ervaren vijf, 'echte' Zeeuwse achterna men. Eind deze maand zijn de re sultaten bekend. „Aan de hand van de spreidingskaarten van het Meertens Instituut kunnen we la ter dit jaar kijken naar het daad werkelijk voorkomen van de ge noemde namen", zegt Smit. TERNEUZEN De aanleg van riet velden kan Zeeland helpen aan meer zoetwater. Riet werkt goed als natuurlijke (voor)zuivering van water voor bijvoorbeeld indus trie en landbouw. Dat blijkt uit on derzoek dat een groot aantal par tijen, onder aanvoering van de HZ University of Applied Sciences, in de omgeving van Dow bij Terneu- zen hebben uitgevoerd. Deltagebieden zoals Zeeland kennen een tekort aan zoetwater. Diverse sectoren zoals de indus trie en de landbouw kunnen ech ter niet zonder. Om minder afhan kelijk te zijn van aanvoer van el ders wordt gekeken of bijvoor beeld brak oppervlaktewater en af stromend regenwater toch kun nen worden gebruikt. Daarvoor moet eerst de wa terkwaliteit worden verbeterd. Rietvelden (natuurlijke wetlands) blijken een goede zuiverende wer king te hebben, al moet het brak ke water nog deels worden ontzilt voordat het bruikbaar zoetwater is. Om het in de praktijk te kun nen toepassen zou een rietveld van ongeveer 2,5 hectare moeten worden aangelegd. De onderzoe kers adviseren om op het terrein van Dow te beginnen met een klein demonstratieveld. maandag 18 juli 2016 li Niet alleen beheerders en gebrui kers zijn bezorgd over de aange kondigde sluiting van het Multi- Functioneel Centrum in Zierik- zee, ook buurtbewoners willen het gebouw niet kwijt. Zij heb ben spandoeken opgehangen. Wendy Wagenmakers Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl Op de Koekoeksweg in Aag- tekerke is zaterdagnacht een 33-jarige bestuurder van de weg geraakt, omdat hij uitweek voor een over stekende haas. De man raakte niet gewond, maar zijn auto was flink bescha digd. De man reed richting Melis- kerke toen de haas over stak. Hij raakte in de berm, stuurde terug, slipte en be landde via een droogstaan de sloot weer in de berm. AARDENBURG Een 32-jarige Belg heeft vrij dag op een rotonde in Aar denburg een ongeluk ver oorzaakt. De man was in het bezit van drugs en wa pens. Hij gaf geen voorrang aan een andere bestuurder, wiens bijrijder naar het zie kenhuis moest. De Belg bleek geen rijbewijs te heb ben en stoned te zijn. Hij be gon zelfs een joint te rollen. In de politiecel werd bij hem ook harddrugs gevonden en een paar messen. GOES Bij Goes is zaterdagmiddag een Belgische motorrijder (56) gewond geraakt. De man kon niet op tijd rem men toen het verkeer voor hem in de ankers ging en gleed onderuit. Het ongeluk gebeurde rond het middag uur. Toen agenten arriveerden, lag het slachtoffer al op de brancard van de ambulance om voor controle naar het ziekenhuis te worden ge bracht. MIDDELBURG Een hoogbejaarde bewoon ster van een huis aan de Vrij landstraat in Middelburg (wijk Dauwendaele) is zon dag slachtoffer geworden van een babbeltruc. Terwijl een man de bewoonster af leidde, werd de woning door zocht. Een wijkagent advi seert om camera's op te han gen om deze vorm van crimi naliteit te bestrijden. Welke naam is nu écht Zeeuws? Rolf Bosboom Vlissingen —Ankie Smit, ZB Planbureau R Deelname: Voor meer informa tie over het ZBpanel kijk op zbpa- nel.nl. Deelname aan de namen enquête via het panel is niet meer mogelijk. Wie zijn suggesties over typisch Zeeuwse voor- en achternamen toch kenbaar wil maken, kan dat doen door een mail te sturen aan: zbpanel@dezb.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49