Vierdaagse: Terreur? Hitte is onze zorg 3 Verscherpte veiligheidsmaatregelen rondom Republikeinse Conventie De dodelijke aanval op politieagenten in Baton Rouge zet de Republikeinse Conventie in Cleveland - Trumps feestje - nog verder onder hoogspanning. Ik kan niet wachten tot dit allemaal achter de rug is Het zou een spektakel worden. Dankzij show man Donald Trump, die weinig prominente Republikeinen bereid vond op de Republikeinse Conven tie steun aan hem uit te spreken, maar wel een feestje in zijn geheel ei gen stijl; met onder meer zijn vier volwassen kinderen, een astronaut en een ondergoedmodel op het po dium. Maar de Republikeinse Conventie die presidentskandidaat Trump van daag in de spotlights had moeten zet ten, staat na de nieuwe moord op drie agenten in Baton Rouge op de dag voor de opening vooral in het te ken van veiligheid. De aanval in Dal las, waar nog geen twee weken gele den vijf politiemensen omkwamen, ligt nog vers in het geheugen, net als de vrachtwagenterreur in het Franse Nice. Bovendien trekt Trump zowel fanatieke voor- als tegendemonstran- ten, die bij zijn verkiezingsrally's el ders in het land slaags raakten. De Bi- kers For Trump komen, de extreem rechtse Traditionalist Worker Party, maar ook zwarte Black Lives Mat- ter-demonstranten. Cleveland vreest geweld en is ver anderd in een vesting, met een veilig heidszone van enkele vierkante kilo meters rond de sportarena waar de conventie plaatsvindt. Er komen 2.500 agenten uit de rest van het land om de lokale politie te helpen. Voor 50 miljoen dollar zijn onder meer extra wapenstokken, rubberko gels, helmen en kogelvrije vesten ge kocht. De FBI houdt zowel binnen- als buitenlandse terreurdreiging in de gaten „Ik kan niet wachten tot het don derdag is en we dit allemaal achter de rug hebben", zegt Clevelander Larry Bresier - normaal gesproken dol op protestmarsen, maar nu dood ongerust. Hij betoogde bij diverse Re publikeinse Conventies, maar nooit eerder verzorgde hij 'vredestraining' voor leden van zijn actiegroep Orga nize Ohio. Ze leerden hoe als bemid delaar op te treden. Want een ruzie kan snel escaleren: in de staat Ohio, waar Cleveland ligt, mogen burgers op straat een wapen dragen. De poli- tievakbond verzocht de gouverneur van Ohio direct na de schietpartij in Baton Rouge die wet op te schorten. Onder meer de leider van de mili tante zwarte New Black Panther Party en leden van de rechtsnationalisti- sche Oathkeepers hebben aangekon digd gewapend naar de stad te zul len komen. Maar James Evans Mu hammad, de 'minister van Onder wijs' van de moderne Black Panthers, stelde zaterdag bij zijn eerste protest in Cleveland dat er helemaal geen sprake is van zo'n oproep. Hij had een bodyguard bij zich, maar geen wapen - althans niet zichtbaar. Bang voor een clash met de racistische groepen? „Wij leven met geloof, niet met angst." Volgens beroepsdemonstrant Lar ry Bresier blijven veel activisten uit vrees voor geweld thuis. Andere be reiden zich voor op het ergste. Ge- neeskundestudent Gloria Tavera zorgde dat tientallen Clevelanders EHBO-training kregen van Street Me dic, een actiegroep die medische hulp bij demonstraties verzorgt. Stu denten en scholieren leren in 20 uur de basisbeginselen van hulpverle ning in gespannen situaties. „We hebben na Dallas een kort hoofdstuk toegevoegd aan de training: wat te doen bij een schietpartij", vertelt trainster Delyla Wilson in de pauze van de laatste lesdag. „Hang niet de held uit en verberg je tot de politie al les onder controle heeft." De cursisten zijn amateurmedici, soms zonder enige ervaring, laat staan dat ze eerder tussen gewapen de groepen stonden. In een absurde situatie bovendien: zij mogen vanwe ge alle veiligheidsrestricties niet meer dan twee meter tape bij zich dragen in de zone waar de conventie plaatsvindt, maar een wapen is daar geen probleem. „De aanwezigheid van wapens kan er ook voor zorgen dat mensen voorzichtig worden en zich gedragen", hoopt Wilson. „Maar natuurlijk, sinds Dallas weten we: één idioot is genoeg..." De aantrekkingskracht van de honderdste editie van de Nijmeegse Vierdaagse is enorm, ondanks Nice. Toch ontkomt de Vierdaagse daar ook niet aan. Tijdens de Vier- daagsefeesten werd dit week einde een minuut stilte ge houden voor alle slachtoffers van Nice en Turkije. En dan was er ook nog een man die briefjes had uitgedeeld dat er een bomaanslag ging plaats vinden tijdens de Vierdaagse. Na serieus onderzoek kon dat worden afgedaan als 'onzin'. Terreurangst kennen de deelnemers niet. Zo'n 44.000 lopers (een record) gaan mor genochtend vroeg van start. Zij worstelen vooral met die tropische woensdag die er aan zit te komen: 30 graden. Vooral die 'dreiging' is het ge sprek van de dag bij het afha len van de startbewijzen. De Vierdaagse heeft ook re kening gehouden met de Pokémon Go-rage. 40 borden die waarschuwen voor over stekende Pokémonjagers, vrij dag door de organisatiege plaatst, zijn alweer gestolen door liefhebbers. Vandaag worden nieuwe geplaatst. maandag 18 juli 2016 Cleveland wordt vesting door Trump en geweld Karlijn van Houwelingen Washington —Larry Bresier, beroepsdemonstrant NIJMEGEN Vanaf morgen gaan records eraan in en om Nijmegen: meer deelne mers, meer toeschouwers en eenmalig de terugkeer van de langste afstand: 55 kilometer wandelen elke dag. De Vlaggenparade op de Waalbrug, foto anp Politie te fiets maakt zich op voor de conventie, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3