O 2 SPORT ^"rT" COLUMN TOUR DE FRANCE Chris Froome rijdt in het geel, maar het is zijn meesterknecht Wout Poels die de concurrentie angst inboezemt. Froome: „Andere teams denken wel drie keer na voor ze aanvallen tegen jongens van dit kaliber." Het is goed om Wout eens in de Giro of Vuelta als kopman aan het werk te zien Hij volgde. Hij volgde. En hij volgde. Bauke Mollema zat de hele dag op de bagagedra ger van Chris Froome. Hij plakte aan zijn achterband als een stukje kauwgom. Het kwam zelfs niet eens bij hem óp om aan te vallen. En groot gelijk had hij. die van drie en vier jaar geleden, gedomineerd door één ploeg: Sky. Ze hebben er zo afschuwe lijk verschrikkelijk belachelijk veel geld dat ze Froomes concurrenten kunnen opkopen. Mikel Landa, Sergio Henao, Mikel Nieve en Wout Poels zouden bij vrijwel iedere andere ploeg kopman zijn, maar bij Sky fungeren ze slechts als solda ten in het zwartblauwe robotleger. Zie hoe ze omhoog rijden, kijkend op hun vermogensme ters, luisterend naar de bevelen uit de auto. Toen Romain Bardet aanviel, met alles wat hij had, dronk Poels eerst nog even zijn colaatje op voor dat hij hem weer in zijn kladden greep. Ik snap dat veel tv-kijkers, na een hele dag sta ren naar de Skybots, teleurgesteld waren: ze had den zich iets anders voorgesteld van een joekel van een bergetappe. Maar soms is het niet an ders. De knechten van Froome reden zó hard dat aanvallen gelijk stond aan sportieve zelfmoord en dat ie dere demarrage verloren ener gie was. Poels reed op de laat ste klim een infernaal tempo: harder was vrijwel niet moge lijk. En stél dat Mollema een meter of honderd zou zijn weggereden, dan moest hij die voorsprong bergaf en op het vlakke verdedigen tegen de Sky-trein én de andere klassementsrenners. Het eni ge dat een aanval zou hebben opgeleverd is energieverlies. Froome heeft tot nog toe al les onder controle. Van de klassementsrenners is hij de beste klimmer, de beste tijdrijder en ook in afdalingen en waaier etappes pakte hij tijd op de rest. En dan heeft hij ook nog veruit de beste ploeg. De kans dat Molle ma Froome uit de trui rijdt is minimaal (maar hij bestaat uiteraard wel). koste van alles moet verdedigen. Maar wel dat hij in een unieke positie verkeert. Hij heeft al eens tweede gestaan in de Tour, maar dat was dankzij een truc van zijn ploeg in een waaieretappe. Nu is hij, na Froome, de beste renner in koers. De enige kans dat hij Froome klopt is door zijn kop te gebruiken. Hij moet geduld hebben. Net zo lang tot de Skybots zijn uitgeput, tot Froome een fout maakt, tot Quintana en Valverde een al- les-of-niks-offensief lanceren. Er komen in deze Tour nog vier sleuteletappes waar je wél verschil kunt maken. Daar zal het moeten gebeuren. Zijn positie is veel te goed om kansloze en energiever slindende aanvallen te lanceren in etappes als die van gisteren. Dat weet hij zelf ook wel. Hij heeft niemands advies (en het mijne al helemaal niet) nodig. Hij volgt, hij volgt, hij volgt en hij wacht op het juis te moment. Bauke Mollema valt niet aan om het aanvallen. Als hij aanvalt, dan is het om de Tour te winnen. Poels reed op de laatste klim een infernaal tempo Vijftien renners uit de Tour Missie geslaagd voor Slagter aar Wout Poels aan denkt als hij in een zie- dend tempo de Grand Colombier opraast? Een koud colaatje. En dan is er altijd Pieter van de Wa ter, zijn beste vriend. Daar staat-ie weer, net als op de Mont Ventoux. Poels zet het blikje als een volleerd barman op zijn stuur en wipt het lipje open. „Als ik Bacardi had, zou ik dat er ook nog bij doen met één hand." Simpel Ondertussen maakt Poels ook nog de demarrage van Romain Bardet - nummer zes in het klas sement - onschadelijk. Daarvoor greep hij al Alejandro Valverde en Fabio Aru terug. „Want als ze demarreren, moeten ze terugge haald worden." Zo simpel is dat in de wereld van Poels, die Froome voor het tweede jaar op rij in het geel naar Parijs wil brengen. Echt onder de indruk is hij trouwens niet van de aanvallen. „Ik heb mooiere gezien. Maar als ik goed ben en tempo rijd dan moeten andere renners wel heel hard gaan om weg te komen. Vaak is het een harde demarrage en vallen ze weer stil." Zo kwa men de concurrenten van Froome beroofd van hun aanvals- illusies over de finish in Culoz. Of Poels trouwens heeft kun nen zien hoe Nairo Quintana zich voelde vandaag, wil een ver slaggever weten. „Eigenlijk heb ik hem helemaal niet gezien, om dat ik de hele tijd op kop reed." Het is tekenend, want bij Movi- star zakt de moed ze in de wieier- schoentjes als Quintana, Valver de en knecht Nelson Oliveira in de finale puffend achter Poels naar boven moeten. „Poels heeft huisgehouden, onge looflijk", vertelt Eusebio Unzué, ploegbaas bij Movistar. „We pro beerden met Aru mee te gaan, maar Poels geeft een beetje meer gas en het is onder controle. Bij Bardet hetzelfde verhaal: weer Poels." Angst Ook Froome ziet dat het beuls werk van Poels angst inboezemt. „Wout is niet zomaar een renner, hij heeft Luik-Bastenaken-Luik gewonnen. Andere teams denken wel drie keer na voor ze de aan val openen tegen jongens van dit kaliber." Zelf vindt Poels ook dat het 'wel lekker ging' in deze lood zware etappe met zes cols. „We hebben nu een mooie marge, maar het kan zo weg zijn als Chris een slechte dag heeft." Dus gaat Poels nog een week op jacht naar klassementsrenners die het in hun hoofd halen om weg te springen. Met speciale aan dacht voor Bauke Mollema. „De grootste concurrent. We letten op de hele de top 10, maar als Bauke wegrijdt, gaan we er wel iets sneller naar toe. Bauke is lek ker op weg. Zelfben ik ook goed bezig, maar ik sta geen tweede", aldus Poels. Daar klinkt even de grote maandag 18 juli 2016 @thijszonneveld Bauke Deze Tour wordt, net als die van vorig jaar en Ik zeg niet dat Mollema zijn tweede plek ten 'V «r r VALPARTIJ De Belgische wielrenner Jens Debusschere (foto) van Lot to-Soudal moest zijn Tour zater dag staken na een valpartij. De busschere was net bidons gaan halen toen enke le auto's vol in de remmen moesten. In de chaos die daar bij ontstond, viel Debusschere. Er zijn na dit week einde in totaal vijftien renners uit de Tour ge stapt. TEVREDEN Missie geslaagd, zo concludeerde Tom-Jelte Slag ter gisteren na de vijftiende etappe. De ren ner van Cannon- dale behoorde tot de avontu riers die de zwa re bergetappe naar Culoz kleur gaven. „Ik kan al leen maar tevre den zijn", zei Slagter. In de strijd om de ritze- ge kon hij niet meedoen. Hij werd tiende op ruim 2 minuten. tr a Knecht Poels na Tour klaar voor eigen glorie Daan Hakkenberg Culoz w Dave Brailsford, teambaas Sky Bauke Mollema tijdens de afdaling van de Grand Colom bier. FOtoAi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33