9 «aÉgrysIP Onduidelijk of coup tegen president Recep Erdogan succesvol is Volgens het Turkse leger is er een geslaagde coup gepleegd, maar volgens de Turkse premier Yildrim is de poging van de militairen mislukt. direct gecanceld. Sommigen meldden schoten en tanks in de straten van Ankara. Be richtgeving was heel de avond chao tisch en tegenstrijdig. Het bureau van de geheime dienst in de hoofdstad zou door legerheli- kopters onder vuur zijn genomen. De burgemeester van Ankara riep de bevolking juist op om de straat op te gaan. Ook internet werd in grote delen van het land geblokkeerd. YouTube, Facebook en Twitter gingen in delen van het land op zwart. Premier Binali Yildirim meldde dat er een groep van het leger was die niet meer onder bevel stond. „Het is geen coup, maar er zijn groe pen binnen het leger die zich onver antwoordelijk gedragen. Degenen die hier verantwoordelijk voor zijn, Een gedeelte van het Turk se leger heeft gisteravond een poging tot een staats greep ondernomen. De coup begon toen twee bruggen over de Bosporus werden af gesloten en gevechtsvliegtuigen slechts tientallen meters over de be bouwing van Ankara en Instanboel bulderden. Premier Yildirim meldde zo snel hij kon dat alles onder controle was en dat de coup was mislukt, maar het leger berichtte dat de staatsgreep 'om de democratie te borgen en de mensenrechten te beschermen' een succes was. De Verenigde Naties meldde dat de luchtmacht en marechaussee wa ren betrokken bij de coup. CNN meldde dat regeringsleiders gevangen waren gezet door het le ger. Ook hoge legerfunctionarissen, onder wie de stafchef van het leger, werden gevangen gehouden op het militaire hoofdkwartier in Ankara. President Recep Tayyip Erdogan is in veiligheid gebracht in Marmaris. Het hoofdkantoor van zijn AKP zou zijn omsingeld. De coup leidde tot grote verwar ring in de grot steden. Op de straten in Ankara en Istanboel riepen solda ten de bevolking op om naar huis te gaan omdat er een avondklok werd ingesteld. Het bij jongeren populaire uitgaansgebied in het Aziatische deel van Instanboel liep leeg. Helikopters cirkelden boven de stad. Tanks bewaakten het vliegveld. Alle uitgaande vluchten werden per zullen de hoogste prijs betalen." De poging is volgens hem mislukt. „De door het volk gekozen regering blijft aan de macht. Deze regering gaat al leen weg als het volk dat wil", ver klaarde de eerste minister. Er waren eerder dit jaar al geruch ten over een coup tegen president Er dogan. Het leger, dat wordt gezien als de hoeder van de seculiere staat, sprak die toen tegen, omdat het slecht was voor 'het moraal van de troepen'. President Erdogan is de laat ste jaren echter wel bezig het seculie re karakter van Turkije te verande ren. De Turkse generaals bezien de te rugkeer van religie in de politiek met groot wantrouwen. Als het daadwer kelijk een staatsgreep is, dan zou het de vierde in de Turkse geschiedenis zijn. De vorige waren in i860,1971 en 1980. zaterdag 16 juli 2016 Militairen hebben gisteravond de twee bruggen over de Bosporus afgesloten. Zwarte Zee Istanboel Boven Ankara zouden tegelijkertijd Middellandse straaljagers en helikopters vliegen Staatsgreep T urks leger Voor de democratie' Ton Voermans Ankara A Veel Turkse militai ren in de straten van Turkije, die ook de be roemde Bosporus brug in de stad blok keerden (foto boven). Onduidelijk is of de staatsgreep van het le ger is gelukt, fotosapen AFP Als het daad werkelijk om een staats greep gaat, is dat al de vierde in de Turkse geschie denis. De vorige waren in 1860, 1971 en 1980. Ankara TURKIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9