A Vredesduif huilt in Frankrijk 8 NI AANSLAG NICE Een truck als moordwapen. In de ogen van IS-aanhangers is dit een logische tactiek. Ze volgen het pad van de mysterieuze ideoloog Abu Bakr Naji. Als we één toeristische plek aanvallen, moeten ze die overal gaan beschermen Niemand weet wie hij is of waar hij van daan komt. Mis schien leeft hij niet eens meer. Zijn woor den blijven echter de leiders van IS inspireren. En hoewel de achter grond van de aanslag in Nice nog niet duidelijk is, draagt die wel de handtekening van Abu Bakr Naji. In 2004, nog in de hoogtijdagen van al-Qaeda, schreef Naji (een pseudoniem) een traktaat van 113 pagina's over de ideale weg naar het kalifaat: Management of Sava gery (Beheersing van beestachtig heid). Dat komt er in het kort op neer dat de islamitische heilstaat wat hem betreft alleen maar kan worden opgebouwd vanuit een zo groot mogelijke chaos. In een be langrijk deel van die 113 pagina's beschrijft Abu Bakr Naji hoe de is lamitische strijder die chaos, of 'beestachtigheid', op de meest ef fectieve manier kan creëren. De vrachtwagen in Nice, de ka- lasjnikovs in Le Bataclan, het bloedbad op de redactie van Char lie Hebdo, het onthoofden, kruisi gen of in brand steken van gijze laars; het lijkt allemaal recht streeks voort te vloeien uit de ad viezen van Naji. En hij heeft het niet alleen gemunt op het Westen (al heeft hij het vaak over de satan Amerika, zionisten en kruisvaar ders), ook islamitische staten zijn een doelwit. Zo zijn de oorlog in Syrië en de aanslagen in Bagdad onderdeel van de door hem ge wenste 'burgeroorlog binnen de is lam' en de 'nietsontziende cam pagne' om de bevolking zo uit el kaar te drijven dat de staat geen enkele controle meer heeft. Naji pleit voor 'zeer zichtbaar ge weld', omdat dat het meeste effect heeft. Het moet de vijanden schrik aanjagen 'zodat ze wel dui zend keer nadenken voordat ze ons aanvallen', en tegelijkertijd jonge jihadisten aantrekken. Ook beschrijft hij hoe belang rijk het is om dit gruwelijke ge weld op beeld te hebben. „Zo wor den rekruten gemotiveerd en vij anden gedemoraliseerd." En mocht de vijand iets terug willen doen, dan moet 'elke daad van agressie' worden terugbetaald, zo nodig jaren later nog. Dus bombar dementen op stellingen van IS in Syrië en Irak door onder meer Amerikaanse, Franse en Neder landse toestellen kunnen rekenen op 'schokkend tegengeweld' van de jihadisten. „We moeten angst zaaien en hun wil breken", schrijft Naji. „We moeten deze strijd zeer gewelddadig maken. We moeten anderen afslachten zo als de moslims deden na de dood van Mohammed. Geen genade." Naji waarschuwt er ook voor om te veel nadruk te leggen op 'grote, kwalitatieve operaties', zo als de aanslagen van 11 september 2001 in Amerika of de bomaansla gen op Bali in 2002. Dat zou maar leiden tot een afname van kleine re operaties. En juist die 'moeten als zeer waardevol worden be schouwd'. Hij geeft zelfs zeer con crete tips. „Als we één toeristische plek aanvallen, dan moeten ze overal in de wereld toeristische plekken gaan beschermen. Daar voor moeten ze extra bewakers in huren, die meer geld kosten. Zo brengen we ze ook economische schade toe." Het is voor de derde keer in anderhalf jaar dat Frankrijk rouwt om tientallen slachtoffers door ter roristische aansla gen. Charlie Hebdo, Parijs en nu Nice. De Franse driekleur speelt bij deze aan slag een prominen te rol in het werk van cartoonisten. Dat de aanslag plaatsvond op de na tionale feestdag Quatorze Juillet heeft grote impact: op de dag dat de Fransen hun feest van vrijheid, gelijk heid en broerder- schap vieren, kleur de de boulevard in Nice rood. De vre desduif huilt. En het rood van de vlag is veranderd in bloed. Rode banden sporen, rode voet stappen en rode plassen als protest tegen het geweld. Op Twitter werd de hashtag #JeSuisNice veelvuldig gebruikt. zaterdag 16 juli 2016 IS-ideoloog: 'Ga heen en creëer chaos' Mark van Assen Rotterdam/Nice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8