5 Terrorisme heeft geen religie, ras of nationaliteit' president erdogan van turkue Tunesië: zeker 6.000. Zij reisden naar Syrië of staken de grens naar Libië over en sloten zich daar aan bij IS. De jongeren worden gedreven, stellen experts, door de uitzicht loosheid in het land. De radicale islam wordt er hard onderdrukt en slaat hard terug. In maart 2015 schoten terroristen 21 mensen dood bij een aanslag op het Bar- do-museum in Tunis. Op 26 juni 2015 vermoorde een IS-eenling 39 toeristen die lagen te zonnen op het strand van Sousse. Bouhlel werd tien kilometer verderop in Msaken geboren. Donderdag nam hij tientallen anderen mee in de dood bij het strand van Nice. Twee dagen later weten we nog niet waarom. Een paar uur na de slachtpartij viel de politie het appartement van Bouhlel binnen. De agenten werden erheen geleid, doordat hij behalve een kalasnikov ook zijn identificatiekaart bij zich had in de vrachtwagen. Voor zover be kend, werd in zijn woning niets gevonden wat inzicht geeft in zijn motief. De aanslag die hij pleegde, heeft alles in zich van een terreuraanslag; maar handel de hij in opdracht van een jihadis- tische terreurgroep of zaaide hij dood en verderf op eigen initia tief, uit woede op de maatschap pij? Het was in ieder geval weer ter reur van eigen bodem, net zoals in Parijs en Brussel. Want Bou hlel werd geboren in Tunesië, maar woonde al geruime tijd met een verblijfsverguning in Nice. Hij werkte als chauffeur en bezor ger, maar zat na een ongeval tij dens de ramadan thuis. Zijn naam komt vijf keer voor in poli tiedossiers: vanwege (huiselijk) geweld en wapenbezit. In maart kreeg hij zes maanden voorwaar delijk voor geweld tijdens een ver keersruzie. „Hij was de laatste tijd agressief en depressief', zeg gen zijn buren. Hij leefde geschei den van zijn ex-vrouw en drie kinderen en had financiële pro blemen. Bouhlel was een bekende van de politie, maar niet vanwege ra dicale, jihadistische gedachten. Hij komt niet, zoals veel anderen wel in Nice, voor in de jihaddos- siers van de Franse veiligheids diensten. Vanuit de sjieke stad aan de Franse Rivièra 'vertrokken al tientallen bewoners naar Sy rië', stelt Peter Neumann van het Internationale Centrum voor Ra dicaliseringsstudies in Londen. „De buitenwijken van Nice zijn vruchtbare grond voor jihadisten, de integratie is er mislukt." Een ji- hadist pleegde vorig jaar een aan slag op drie militairen in de stad. Een van de bekendste jihadronse- laars van Frankrijk komt uit Nice, hij reisde zelf ook naar Syrië. Ook de Tunesische achtergrond van Bouhlel kan een aanwijzing zijn. Het land heeft een, zo mogelijk, nog groter probleem met jihadis ten dan Frankrijk. De meeste bui tenlandse IS-strijders komen uit zaterdag 16 juli 2016 Hi Beach Club Westend Hotel Westminster Hotel Queenie Restaurant Casino du Palais de la Méditerranée 8. Ter hoogte van het Westminster Hotel geeft de dader opnieuw gas en rijdt op mensen af. Een ooggetuige op het bal kon filmt het moment. 7. Agenten proberen de truck te stoppen en schieten tevergeefs op de cabine. 9. Voor het Queenie Restaurant vallen zeker twintig slacht offers. De eigenaar van het restaurant: „Ze vielen om als bowlingkegels." Mensen proberen hun leven te redden door de zee in te rennen. 10. Bij het Casino du Palais de la Méditerranée weet de politie de truck te stoppen. Agenten schieten op de cabi ne en doden de chauffeur. 5. Ter hoogte van Hi Beach Club maakt de dader opnieuw slachtof fers. Lichamen liggen verspreid over de boulevard. 6. De vrachtwagen rijdt ter hoog te van het West End Hotel met la ge snelheid van de wandelboule vard terug de weg op. Bronnen: New York Times, Antonello Guerrera, l'Express FOTO'S VIDEOSTILLS, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5