LIEFDEVOLLE HERINNERING 19 Zijn beste vriend was altijd op zoek naar nieuwe uitdagingen, vertelt Leo Janssen. Maar in de kracht van zijn leven stierf Fabian Baks aan kanker. rienden werden ze op de zeevaart school in Vlissin- gen. Fab, zoals ie dereen hem noem de, was iets ouder. Als matroos had hij al op tankers gevaren en veel van de wereld gezien. „Toen hij wilde door leren kwam hij bij mijn jongere broer Marcel in de klas", vertelt Leo Janssen (43). Samen met Jan-Willem van Duijn vormden ze sindsdien een hecht viertal. „Een wilde, kleurrijke tijd. We waren fan van Bob Dylan, dronken whisky, woonden in studen tenhuizen rondom het Bellamypark, boden elkaar regelmatig onderdak en beschouwden Café Frapo's als onze huiskamer. Fab belandde er zelfs een aantal jaren met veel plezier achter de bar." Ze deelden ook de passie voor het varen. Surfen, zeilen: „Fab was ex treem. Op het water leefde hij zich helemaal uit. Hield van goed, knetter- hard of totaal anders: met de mo- tersailor van mijn ouders via het Noordzeekanaal naar Amsterdam, bij voorbeeld. En dan 's nachts het IJssel- meer over. Zoiets moest je ook eens meemaken, vond hij." Jaren later zou Fabian een wed- strijdbootje kopen: „Slechts 23 voet, diepgang 1,60 meter en een 3 pk mo tortje. Niet echt geschikt voor een ge zin, terwijl hij inmiddels met Marjo lein was getrouwd en hun dochters Zoë en Nina er al waren. Maar: zij zeilden graag met hem mee." De studentenvriendschap groeide uit tot een band voor het leven. De vier mannen kozen het ruime sop en tijdens de perioden aan wal komen de gezinnen regelmatig bij elkaar; barbecuen, verjaardagen vieren en met z'n allen naar Texel, waar Jan-Willem met vrouw en kinderen woont. „We zijn zo vertrouwd met elkaar", zegt Leo. „Eigenlijk zijn we allemaal broers." Hij had veel bewondering voor Fab: „Enthousiast was hij. Pienter. Leergierig. Altijd op zoek naar nieu we uitdagingen. Hij leefde het leven ten volle. Wat hij echt wilde, zette hij door. Hij maakte zijn dromen waar." Want ondanks een opgelopen stu dievertraging rondde Fab de zee vaartschool uiteindelijk af in Rotter dam en voer jaren als ie stuurman met een beperkte vaarbevoegdheid voor Boskalis. Tot Leo hem aanraad de over te stappen naar Tideway Off shore Solutions: „Ik was kapitein op de Tideway Rollingstone en hij zou er ie stuurman worden. We hebben er van tevoren wel over gesproken of we professioneel konden samenwer ken en het onze vriendschap niet zou schaden. Het ging echter prima. Mooie jaren waren dat." Fabian studeerde voor zijn volledi ge vaarbevoegdheid toen hij allang gezinshoofd was. En haalde ook nog zijn Dynamic Positioning papieren zodat hij de computergestuurde posi tie- en koersbepaling van grote sche pen in diep water beheerste. Het le verde hem vervolgens een goede baan op bij Maersk-Drilling. „En hiermee maakten zij een gezamenlij ke droom waar: ze kochten een land goed in 's-Heer Arendskerke waar Marjolein met haar paarden alle ruimte heeft." Zelf zou Fabian er niet lang meer van genieten. Tijdens zijn 12,5 jarig huwelijksfeest in september 2014 voelde hij zich heel moe, en drie we ken later waren zijn lymfeklieren zo opgezet dat hij niet meer kon slik ken. Na onderzoek luidde de diagno se: een tumor in de longen, met uit zaaiingen in lever en bijnieren. „Hij was razend toen hij hoorde dat hij geen 45 zou worden." In de maanden daarna zag Leo hoe Fabian een schim werd van zichzelf. Ondanks alle chemo's en bestralin gen ging het bergafwaarts. „Alsof zijn skelet in stikstof lag, zo be schreef hij de pijn in zijn ruggegraat en schouderbladen. Zijn stemmin gen wisselden; soms somber en cy nisch, dan weer vrolijk, en naar het einde toe ook emotioneel. Hij regel de euthanasie, wilde de ceremonie op het landgoed laten plaatsvinden en dat we whisky bij zijn kist dron ken. Maar zijn vrouw en dochters achterlaten vond hij verschrikkelijk." De vrienden hebben met elkaar aan een stijlvol afscheid gewerkt. Timmerden een stoere zeemanskist, brandden een kompasroos op het Hij was razend toen hij hoorde dat hij geen 45 zou worden De vrienden hebben met elkaar aan een stijlvol afscheid gewerkt. Timmerden een stoere zeemanskist deksel. De vrouwen naaiden de bin- nenbekleding. Tijdens de uitvaart klonk hun muziek tussen alle per soonlijke woorden door. De whisky vloeide rijkelijk. „Een gedeelte van zijn as verstrooiden we bij Texel." Het helpt allemaal enorm bij de verwerking. Maar hoe relatief het le ven is, daarvan is hij zich nu meer be wust, vertelt Leo. Hij stelt zijn eigen dromen niet langer uit: „Misschien maak je 'later' niet eens mee." Hij mist zijn vriend. „Nautische vraagstukken bespreken. Eindeloos sparren." Ze hebben veel meege maakt, zegt hij. Zijn samen volwas sen geworden: „Ik hoor hem praten in mijzelf: de Bavaria die mijn vrouw en ik onlangs kochten, zou hij vanuit mijn optiek - met onze drie kinderen gerieflijk op het Veerse Meer vertoeven - wel begrijpen, maar toch zou hij zeggen dat ik met een rolfok en rolgrootzeil teveel op het zeilen toegeef." Tegelijkertijd dringt nog niet hele maal tot Leo door dat hij Fab nooit meer zal zien. „Het lijkt alsof hij op een lange reis is. Hij was natuurlijk wel vaker weg. Of kwam net terug als ik vertrok. Soms zagen we elkaar maanden niet. Over tijd en afstand maakten wij ons nooit zorgen." zaterdag 16 juli 2016 Fabian Baks 14 maart 1972 12 juni 2015 'Ik hoor hem praten in mijzelf' Jacoline Vlaander A v Leo Janssen (links) en Fabian Baks bij de bunker op Texel, mei 2012. Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'In lief devolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56