0 0 0 0 Ansjovis, een lekker visje ZEELAND 15 MARGOT ïdscore BEOORDELING Naast dat ik over eten en drinken schrijf, werk ik in het onderwijs in Goes. Normaliter rij ik met een paar collega's heen en weer in de auto, maar afgelopen weken ging ik een paar keer op de fiets. Een elektrische fiets weltever staan, die ik kon lenen van mijn vader. Heer lijk was het om 's ochtends vroeg op de fiets te stappen en richting Goes te rijden. Met de wind door mijn haren en met een behoorlijk vaartje, want het ging best snel zo op die elek trische fiets. Al moet je wel meetrappen na tuurlijk. Toch was ik niet zo bezweet toen ik na ruim een uur aankwam op het werk. Het was een goed begin van de dag op die manier en onder weg was veel te zien. Ik reed door de vlakke polders, over dijken en langs dorpen. Ik zag zwartebessenstruiken staan, klaar voor de pluk. Bloeiende aardappelvelden trokken aan me voorbij evenals graanvelden waar al geoogst werd. Onderweg rook het vooral vaak naar ui. Voor mij een heerlijke, ouderwetse lucht. De uien waren vaak al van het land ge haald, getuige de donkerbruine landbouwper- celen die ik zag. Ik ben gek op uien. Toch bijzonder dat zo'n bol overal smaak en geur aan geeft en erg ge zond is bovendien. Daarom een recept voor uien uit de oven, als groentegerecht. De uien worden er wat zoetig door. Neem vier rode uien en pel ze. Snij de on derkant eraf, zet ze op een bakplaat en be sprenkel ze met olijfolie en strooi er wat tijm over. Bak ze 30 minuten in een oven van 200 °C. Ik at ze met een Zeeuws lamskarbonaadje toen ik weer thuis was van mijn fietstocht. Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. we opdeppen met Spaans stokbrood. En albon- digas, gehaktballetjes in tomatensaus, heerlijk zacht en kruidig. Op een grote ronde plank, die bijna net zo groot is als ons tafeltje, komt gang één, koude tapas: grasgroene manzanilla olijven, stok brood met allioli. Lekker zoute manchego scha penkaas die vier maanden gerijpt is. En vlees waren uiteraard: salchichón Iberico de bellota, gedroogde worst die lichtjes naar nootmuskaat smaakt. Met gulle plakken overheerlijke jamón Trevelez, extreem zachte serranoham die 23 maanden te drogen hing. Gebakken hapjes vormen gang twee: twee dikke chorizo worstjes, empenadillas, rund vleespasteitjes in een halfrond deegjasje. Twee forse gamba's van de bakplaat. Croquetas baca- loa, kroketjes met heel veel bechamelachtige vulling en een lekker korstje, met een piep klein beetje kabeljauw. De patatas bravas zijn gefrituurde aardappeltjes in de schil. 'Met een licht pittige salsa brava-saus', staat op de kaart, maar wij herdopen 'm tot kamikazesaus: ro mig maar vurig. De sla op het bord is meer ver siering en blijft liggen, sommige blaadjes la gen ook al een tijdje. Gang drie is het verrassingsdessert van de chef. Op het menu staan crème catalana en he- lado de naranja, ijs in een uitgeholde sinaasap pel. Wij krijgen een keurig bordje zelfgemaak te chocolademousse met muntblaadjes, aard beitjes en artistieke chocoladestreepjes op het bord. Buiten op de fijne loungeset buiken we nog even uit. Ambiente koopt heel veel zaken kant en klaar in, maar wel bij een Amsterdam se Spanjaard die zijn spullen zelf selecteert: bij kleine ambachtelijke producenten, die anti con serveringsmiddelen zijn en pro biologisch en dierenwelzijn. Het staat of valt allemaal met de kwaliteit van je producten. Ambiente weet die lekker klaar te maken en ook interessant te presenteren aan tafel. Amor en corazon, daar mee zit het zeker goed. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit Toch bijzonder dat zo'n bol overal smaak en geur aan geeft en erg gezond is bovendien THOLEN Ze zijn er nog een paar weken, de ansjovis. Een smakelijk visje dat rivieren met zandbanken opzoekt om te paaien. De Oosterschelde is daarom voor de ansjovissen heel aantrekkelijk. Het vissen op ansjovis ge beurt door middel van weer- visserij. Frits Klasen is van de Stichting Behoud Weervisse- rij. Hij vertelt graag. „In het bekken van de Oosterschelde, vlakbij Tholen, zijn drie weer- visserijen. Per weervisserij staan er ongeveer 5.000 hou ten staken in de vorm van een V op een zandbank ge plant. Bij hoog water zijn ze nauwelijks te zien. De ansjo vis zoekt bij vloed het warme re water op boven de onderge lopen zandplaten. Bij afgaand tij willen de vissen weg zwemmen, maar de houten staken houden de vis tegen. Hij zwemt daardoor de fuik van bomen in. De visser loopt de weer in richting de hartvormige weerkamer die is afgezet met netten." Cor van Dort (84) uit Ber gen op Zoom gaat twee maal per dag vissen op de ansjovis, samen met zijn schoonzoon. Zij zijn nog de enige weervis- sers ter wereld. Bij laag water zet hij een fuik voor het fuik gat en te voet drijft hij de vis daar vanuit de weerkamer in. Ansjovis is heerlijk bij nieu we Zeeuwse aardappelen en zeekraal, zegt Klasen. De vis is aan huis te koop bij Rian van Dort. Klasen: „Mensen kunnen bellen of er verse ans jovis is. Als het seizoen voor bij is, verkoop zij nog het hele jaar door de gezouten ansjo vis. Dat zouten doe ze zelf en is veel lekkerder dan de ansjo vis uit Spanje of Portugal, want die zit in olie. Deze ans jovis is heerlijk op de pizza of in een salade." zaterdag 16 juli 2016 en costa (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Rian van Dort met haar ansjovis, foto chris van klinken/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52