Kerkelijke jongeren helpen in Bosnië en Hongarije 50% Broodje distel tot ZEELAND 13 Schilders van het Zeeuwse landschap samen in museum Domburg Het Marie Tak van Poortvliet Museum toont in ruim 50 werken 150 jaar op Zeeland geïnspireerde landschapsschilderkunst. omont! KORTINq Het in 1889 gesloopte kleine Bad paviljoen op de Domburgse dui nen: Cornelis Kimmel legde het in een aquarel vast. In 1840. Met op de voorgrond twee modieus ge klede dames en een heer. Zijn pu bliek. Notabelen uit heel Europa kwamen in Domburg hun vrije tijd doorbrengen. In hun kielzog kunstenaars, met Jan Toorop voor op. Zodat bezoekers ook wat bij zonders mee naar huis konden ne men. Anno nu is het druk in de badplaats. Dit publiek koopt niet meer vanzelfsprekend kunst. Het drieluik Ik moet denken aan JC] (2010-2014) van Dave Meijer staat ver van een herkenbaar land schap af. Een oranje vlak met aan twee zijden een lichtere rand. Twee in wit en zeegroen beschil derde 'plankjes'. En een schuin doorsneden crème en wit gebor steld vlak met linksboven en rechtsonder een strook geel. Me ijer roept in zijn ensembles kijker varingen op die een abstracte in tensivering zijn van wat je in het landschap kunt zien. Tussen deze twee polen beweegt zich Naar Zee- landl Schilders van het Zeeuwse Landschap. Door Francisca van Vlo ten samengesteld, met als aanlei ding het gelijknamige boek van Ad Beenhakker. Het verlaten van de noodzaak tot exacte nabootsing heeft een rijk palet aan benaderingen opge leverd dat in Domburg met goede voorbeelden aanwezig is en soms zelfs schittert. Ik denk dan aan ju- weeltjes als het heerlijke door het impressionisme aangeraakte Dui nenbosjes in Domburg uit 1873, van Euphrosine Beernaert, het lekker vet geschilderde De Veerseweg tus sen Zanddijk en Veere (z.j) van Dirk Koets en het verstilde Landschap met koeien en paarden bij Veere van Jan Heyse uit 1929. Maar ook aan het werk van Meijer, het sobere schilderen van Dick Bakker, de subtiele sfeer die Jo Dumon Tak in zijn werk legt, de rake aquarel van Theo Jordans, de heldere pano rama's van Adri Geelhoed, het ver rassende vloeien in het doek van Otie van Vloten en het meesterlij ke weglaten in Schorren van Henk Kooger, een kunstenaar die ik in Beenhakkers boek node miste. Zo als ik natuurlijk ook graag een Mondriaan had gezien in de ten toonstelling. Maar die was voor het kleine museum niet te leen... Ze komen - op verzoek - uit bed om te brunchen. Ver der zijn de plannen van mijn pubers voor de vakan tie vaag. Dat geldt niet voor andere jongeren in Zeeland. Een groep van de Pelgrimskerk in Haamstede ver trekt volgend weekend naar Bosnië, jongeren van de Gasthuiskerk in Mid delburg steken de handen uit de mouwen in Hongarije. De jongeren zamelen al maanden geld in om ter plekke te kunnen in vesteren. De activiteiten die jonge ren in Haamstede daarvoor onderne men zijn deelname aan een winter- fair, een markt op koningsdag en in zameling van statiegeldflessen. Lize (15 jaar) en Eva (17 jaar) gaan niet voor het eerst naar Bosnië. „Natuur lijk is het vakantie, want we hebben het onderling heel gezellig. Als groep José Baars schrijft wekelijks over reli gie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monniken werk trek je het hele jaar voor sponsoracti viteiten samen op, maar in Bosnië ze ker. Je leert elkaar heel goed kennen en het geeft voldoening om andere mensen te helpen", vertelt Eva. „Je kunt het leven van mensen met klei ne dingen veranderen", vult haar jon gere zus aan. „Twee oude mensen woonden in een huis met oorlogs schade. Wij hebben het opgeknapt, zodat er letterlijk weer licht door de ramen kon vallen en zij de deur ach ter zich dicht konden trekken. We hielpen hen ook om het land weer bruikbaar te maken." De kerk is bij Bosnië betrokken ge raakt door vluchtelingen die in 1992 naar Nederland kwamen. De activi teiten zijn er vooral op gericht om mensen te helpen zodat zij vervol gens zelf beter in hun inkomen kun nen voorzien. Liesbeth Landman, een van de coördinatoren van de bootcamp, heeft voorbeelden te over: het (her-)inrichten van werkplaat sen, het bouwen van een kippenren zodat mensen kippen kunnen hou den en eieren verkopen en het ver zorgen van nieuwe aanplant in een verouderde boomgaard. Jongeren van de Gasthuiskerk in Middelburg maken ook, eens in de paar jaar, een diaconale reis. Binnen kort vertrekken vier minibusjes met jongeren tussen de 16 en 20 jaar om via de stichting Embrace in Honga rije te werken onder de Romabevol- king. „Dit jaar lappen we huisjes op, leveren we een bijdrage aan een sum- merschool waar kinderen Engels le ren en we gaan een schoolplein op knappen. We hebben voor dat doel allerlei acties gevoerd en kunnen een kleine 10.000 euro investeren in dit project. Dat is mooi, maar het eigen lijke doel is vooral om jongeren te la ten kennismaken met een andere we reld, waarin mensen het niet zo goed hebben als hier", aldus Michel Jonge- pier, een van de leiders van de reis. Liesbeth Landman is het met hem eens: „De jongeren leven hier zo vei lig en welvarend, maar om dat te zien moet je bereid zijn je in het le ven van anderen te verdiepen." Eva: „Het is zo bijzonder, ik wil er nog heel lang mee doorgaan. Als ik te oud ben als deelnemer, word ik ge woon begeleider." Michel is het niet anders vergaan. Ook hij was jaren deelnemer in en nu begeleider van diaconale jongerenreizen. BEKIJK JOUW KORTING SNEL ONLINE OP WWW.BOMONT.NL MIDDELBURG „Ik vind het wel een heel mooie aandui ding", zei gedeputeerde Car- la Schönknecht gisteren bij het Statendebat over de Na tuurvisie Zeeland. Ze doelde op 'Brood distel', de bijnaam die SGP'er Joan van Burg gaf aan het amendement dat hij indiende met het CDA en de VVD. De partijen willen nu voor eens en voor altijd we ten wat er waar is van de ver halen dat distels uit nieuwe natuurgebieden voor over last zorgen bij boeren. Elke zomer steekt dat verhaal de kop op. Boeren en terreinbe heerders spreken elkaar nog al eens tegen. De Staten be sloten gisteren dat duidelijk in beeld wordt gebracht wel ke verhalen onzin zijn en waar sprake is van overlast. Zeeuws Veilinghuis GEVRAAGD CHINEES PORSELEIN Tevens kunst en antiek van Itoge kwaliteit, w.o. zilver, juwelen, bloedkoraal en scltilderijen (w.o. M.C. Esclier en Indisch) De laatste jaren verkochten we veel stukken boven 100.000. Uniek in NL! zaterdag 16 juli 2016 Van topografie tot beleving Nico Out Domburg Adri Geelhoed: 'Spoorwegovergang bij het dorp in de winter'. Adri Geelhoed: 'Spoorwegovergang bij het dorp in de zomer'. Naar Zeeland!: Schilders van het Zeeuwse Landschap. T/m 6 nov., Marie Tak van Poortvliet Mu seum, Domburg. Dagelijks 13.00-17.00 uur. Maandag dicht. In Galerie het Noorderlicht, Atelier Martien en de Duingalerie is ook landschapsschilderkunst te zien. Links bij deze column en de kerk diensten voor komende zondag staan op pzc.nl/monnikenwerk. VOOR AANSTAANDE AZIATICAVEI AGAASTRA VINGINGMare O'Polo Superdry baker bridge, ri verdam. Rivièra Maison Your way of living SCOTCHSODA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50