'Als je eraan begint, raak je een beetje verslaafd' 'De Nijmeegse is net als carnaval' ZEELAND 7 Maarten Dijkman Burgh-Haamstede Loopt voor de negende keer mee Hij is 8i-en-een-half, zegt Maar ten Dijkman uit Burgh-Haamste de heel precies. Een respectabele leeftijd, maar tóch te jong. „Ik had mezelf opgegeven voor een onder zoek van het Radboud Universi tair Medisch Centrum, maar ik ben net een half jaar te laat gebo ren om mee te mogen doen. Hoe het kan dat je op deze leeftijd nog de Vierdaagse kan meelopen, dat willen ze weten. Degenen die mee doen moeten de eerste dag eerder komen voor allerlei onderzoeken. Hoe het komt dat ik het nog kan? Tsja.. Altijd veel bezig geweest. Niet roken, niet drinken, wel hard werken en bezig blijven. Ik heb een garage- en taxibedrijf gehad, gesport, gevoetbald, veel gefietst. Op mijn 69e heb ik me voor het eerst aangemeld voor de Vierdaag se. Toen ben ik uitgeloot. Het jaar erop lukte het wel. Nu ga ik voor de negende keer. Tbssendoor heb ik de Nijmeegse namelijk laten schieten voor de wandeltocht in Apeldoorn. Om mee te doen moest je eerst vier keer die van Nij megen gelopen hebben. Toen ik voor Apeldoorn in aanmerking kwam, heb ik dat gedaan." Dijkman loopt met zijn vrien din, Addie Bliek uit Haamstede. „Zij is ook met haar zeventigste be gonnen. Zij gaat voor de vijfde keer." Hij oefent wel voor de Nij meegse, maar niet overdreven. „Een keer of wat. Vorige week van af Haamstede 27 kilometer, op een zondagmorgen 20,22 kilometer, een andere keer naar Veere 29 kilo meter. Dat ging goed, dus het moet wel kunnen nu. Bij ons in het hotel zitten er die zó die 33 ki lometer lopen, zonder voorberei ding." Dijkman is niet zo'n loper, maar die van Nijmegen heeft hem in zijn ban gekregen. „Als je er een maal aan begint, raak je er een beetje aan verslaafd, zeggen ze." Een echte carnavalganger, noemt Eric de Rijcke zichzelf. De 54-jarige Oostburger is dit en vorig jaar Prins Carnaval in Aardenburg. „De andere 24 jaar was ik nar." En nu de link met Nijmegen: dat is precies carnaval, maar dan anders. Duidelijke taal, maar zou Prins Bram Den Eersten van Uulegat het toch iets willen toelichten? „De saamhorig heid. Beide evenementen wor den door het volk gedragen. Mensen nemen er een hele week vrij voor." En net als bij carnaval, wordt iedereen er vrolijk, ge zellig en hartelijk van. „Langs de kant wordt je van alles aan geboden. Als je geen slaap plaats hebt, krijg je binnen een halve dag een plek aange boden. Weet ik zeker. De gast vrijheid is enorm." Vorig jaar heeft De Rijcke via internet een slaapplaats bij mensen thuis gevonden. „Een belletje en het was gere geld. Ze doen alles voor je, je wordt als een koning behan deld", zegt de Zeeuws-Vlaam- se Prins Carnaval. „Wat wil je eten?, vragen ze. Je hoeft maar met je vingers te knippen en het staat er." En dan nu het lopen. „De eerste keer was de moeilijk ste. Toen was het het grote on bekende." Nu weet hij: Eist is de helft. „Dan weet je wat er nog komt." De Rijcke zit de zer dagen met een schuin oog omhoog: wat doet het weer? „De voorspellingen zijn niet geweldig. Twee weken gele den was ik tot mijn onder broek nat. Als het zoiets wordt, krijgen we een slijtage slag." Hij is goed voorbereid. „Dit jaar heb ik al zo'n 800, 900 kilometer gewandeld. De donderdag na carnaval be gin ik. Eerst de alcohol er uit lopen." En dan, op naar de finish. Addie Bliek Haamstede Loopt voor de vijfde keer mee zaterdag 16 juli 2016 de ban van 100ste Vierdaagse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44