Voor abortus van Zeeland naar Rotterdam ZEELAND 5 Project Zwerfafval bij Scalda 112 NIEUWS Hennepkwekerij ontdekt bij blussen brand Die locatie van Casa Klinieken is daar beter op toegerust en vol doet meer aan de eisen, zegt ma nager Mariëtte Melchior van de enige Zeeuwse kliniek in Goes. Voor medicinale behandelingen (de abortuspil) en een spreekuur kunnen zij nog wel in Goes te recht. De Goese kliniek was sinds jaar en dag gevestigd aan de Beesten markt, maar huist sinds gisteren in huisartsencentrum De Pijlers aan de Van Dusseldorpstraat. Vol gens Melchior was het pand aan de Beestenmarkt (feitelijk een woonhuis) te klein en zou er be hoorlijk moeten worden ver bouwd. Daarom is er voor geko zen om vrouwen voor een instru mentele behandeling - het laten weghalen van een foetus - door te verwijzen naar de Casa kliniek in Rotterdam. Overigens was daar eind 2013 al sprake van, des tijds was een argument dat het aantal zwangerschapsafbrekingen dat in Goes wordt uitgevoerd de laatste jaren sterk was gedaald. Ook wilde het Rijk minder geld uittrekken voor abortusklinieken, maar dat voornemen werd terug gedraaid. Volgens Melchior ver toont het aantal Zeeuwse abortus sen kleine golfbewegingen, maar ligt het aantal al jarenlang op ge middeld 400 per jaar. Casa Klinieken biedt zorg op het gebied van seksualiteit, anti conceptie en onbedoelde zwan gerschap en heeft vestigingen in Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Goes, Utrecht en Maastricht. Mbo'er van de opleiding mediavormgeving van Scalda bedacht oplossingen om haar mede-studenten aan te sporen hun afval op te ruimen voor een project over zwerfafval. De ideeën worden echt uitgevoerd. Nathalja van Dam (22) er gert zich vaak aan sigaret tenpeuken, blikjes en kof- fïebekers op het schoolplein van Scalda in Vlissingen. „Ik vind het asociaal", zegt de studente media vormgeving uit Sas van Gent. „Het kost de conciërges veel moei te om alles weer schoon te krij gen." Haar school zag het probleem ook. Samen met de campagne Schoon Zeeland werd het Project Zwerfafval opgezet. „Het idee was om studenten met posters en voetstappen op de vloer aan te zetten om hun afVal in de prullen bak te gooien", zegt projectleider Rob Duijm. Studenten van de op leiding mediavormgeving wer den ingezet om het promotiema teriaal te ontwerpen. Maar een paar posters is niet ge noeg, vond Nathalja. Als je jonge ren wilt aansporen om hun afval op te ruimen, dan moet je creatie ver zijn. „Ik wilde het interessant maken om iets weg te gooien in de prullenbak." De wil is er, vond ze uit met een vragenlijst die ze verspreidde onder haar medestu denten. „Ze ergeren zich wel aan het afval van iemand anders, maar gooien dingen zelf ook op de grond. Luiheid is het." Nathalja ontwierp een vangnet dat op een kliko geplaatst kan worden. „Het lijkt op een voetbalgoal. Dat leek me toepasselijk, omdat hier in Vlissingen in het gebouw veel jongens zitten." Ze stelde voor om gaten in de statafels te maken. „Veel jongeren zijn lui, en Ik wilde het interessant maken om iets weg te gooien in de prullenbak hebben geen zin om naar de prul lenbak te lopen. Zo kunnen stu denten het afval direct weg gooien." Voor de sigarettenpeuken be dacht ze een stemkastje, met twee vakjes. „Door hun peuk erin te gooien, kunnen ze anoniem stemmen op Donald Trump of Hillary Clinton." Samen met studenten bouw kunde en werktuigbouwkunde zorgde ze dat haar ideeën echt ge maakt werden. Dat is gelukt: de statafels op het schoolplein heb ben een gat, met een vuilnisbak eronder. En de vangnetten en stemkastjes komen ook op school te staan. Sven van Rijswijk, directeur van museum Terra Maris in Oost- kapelle en één van de trekkers van Schoon Zeeland, vindt Na- thalja's ideeën 'fantastisch'. „Jon geren zijn een moeilijke doel groep: het is een grote uitdaging hen te bewegen afval op te rui men. Nathalja heeft er een mooie twist aan gegeven. Ik wil het stemkastje bij het museum heb ben, met een stelling van de dag." Auto over de kop Steekincident in de Oudestraat Dronken man maakt stennis zaterdag 16 juli 2016 MIDDELBURG Zeeuwse vrouwen die een zoge heten instrumentele abortus wil len laten uitvoeren, moeten voortaan naar Rotterdam. Luc Oggel Goes Nathalja maakt het leuk om troep weg te gooien Nathalja van Dam (22) uit Sas van Gent met haar vangnet, dat lijkt op een voetbalgoal. foto ruben oreel Cornelleke Blok Vlissingen Nathalja van Dam Bij het blussen van een wo ningbrand aan de Nieuwe Vlis- singseweg in Middelburg heeft de brandweer donder dagavond een hennepkweke rij ontdekt. De politie heeft daarop een 51-jarige man aangehouden. De man wordt verdacht van het vervaardigen van soft drugs en van het veroorzaken van brand. In de kwekerij ston den zeshonderd planten. YERSEKE De bestuurder van een perso nenauto is gisteravond met de schrik vrijgekomen bij een eenzijdig ongeval op de A58 ter hoogte van Yerseke. Het voertuig sloeg over de kop en belandde in de berm. Er vielen geen gewonden. BRUINISSE Een 27-jarige man uit Bruinis- se is in de nacht van donder dag op vrijdag opgepakt na dat hij een 26-jarige man had neergestoken. Het incident vond rond 3.00 uur plaats ach ter café Petit in de Oude straat in Bruinisse, maar had verder niets met het café te maken. De aanleiding is vol gens de politie een ruzie in de relationele sfeer. Het slachtoffer is verzorgd aan zijn verwondingen in het ziekenhuis en kon daarna naar huis. De politie heeft de verdachte aangehouden en is op zoek naar getuigen. Geke ken wordt nog of er camera beelden beschikbaar zijn. MIDDELBURG Een 30-jarige man uit Vlissin gen is donderdagmiddag aan gehouden nadat hij in een win kelcentrum aan de Vrijland straat in Middelburg vernielin gen aanrichtte. Rond 16.00 uur vernielde de man spullen van een winkel en bedreigde hij mensen. Toen hij buiten in een taxi wil de stappen, werd hij aange houden. Hij had een fles drank bij zich en bleek onder invloed van alcohol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42