3 Een mondaine plaats waar bloed heeft gevloeid. Hoe ziet Nice eruit, een dag na de terreuraanslag die meer dan tachtig levens eiste? 'We leven intens mee met allen die rouwen om hun dierbaren' koning willem Alexander Nice Links lopen een man en een vrouw. Hij in een korte broek en met een zonnehoed op zijn hoofd. Zij is gekleed in een luchtige zomerjurk. Lachend en onwetend lopen ze de Rue Meyerbeer uit, richting strand waar de palmbomen al wuiven. Achter hen sjokken meer toeris ten door de straat. Ze dragen bad handdoeken en luchtbedden met zich mee. En dan aan het eind van de straat, waar het zand lonkt, staan plotseling dranghekken. Erachter zijn politiebusjes geparkeerd, daar naast staan bewapende agenten. Niemand mag de straat over, de palmbomen lijken ineens ver weg. De man met korte broek kijkt boos en draait zich om. Twee Chi nezen vragen de agenten in hun beste Engels wat er aan de hand is, wat de agenten in hun beste Frans proberen uit te leggen. De Chinezen zien het al snel. Bij de dranghekken staan geen lachende vakantiegangers, maar huilende inwoners van Nice. Omgemaaid Linda is er een van. Ze houdt haar handen stevig geklemd om het ij zer van een dranghek. „Daar", zegt ze. „Daar gebeurde het." Voor haar ligt de Promenade des Ang lais. „Die vrachtwagen reed als een grasmaaier over de mensen heen. Een voor een werden ze let terlijk omgemaaid." De tranen biggelen over haar wangen. „Daar verderop lagen alle maal mensen op straat. Kinderen, zoveel kinderen ook. Ik zag links en rechts ledematen liggen. Licha men waren helemaal uiteengere ten. Ik heb gezichten gezien, ik durf je niet te vertellen hoe die er uit zagen." Pas na uren kreeg ze een tele foontje van haar zoon, die ook op de boulevard was. „Hij was naar een snackbar gerend toen die vrachtwagen eraan kwam, en heeft zich met vrienden verstopt in de koelcel." Slapen heeft ze 's nachts niet meer gedaan. „Telkens als ik mijn ogen sloot zag ik het zelfde: dode mensen op straat." Op de stoep naast Linda zit een zwarte man met lange dreadlocks. Hij heeft zijn hoofd tussen zijn be nen gebogen en huilt met lange uithalen. Boven Linda steekt een huilend meisje haar hoofd uit een hotelraam op de derde verdieping. Ze is aan de telefoon en met druk ke bewegingen wijst ze al pratend naar de boulevard beneden. Dan legt ze de telefoon weg, pakt een zakdoek en wrijft de tranen van haar wangen. Nice is 24 uur na de aanslag een schizofrene stad ge worden. De stad van de jetset is nu ook de stad van verdriet. Dure hotels aan zee serveren nog steeds champagne aan de klanten op hun terrassen, terwijl agenten met automatische wa pens voor de deur staan. Kleurig uitgedoste toeristen zoeken het strand, terwijl daar nog geen dag geleden een ongekend bloedbad werd aangericht. In restaurants klinkt Engels, Duits, Nederlands en Spaans, maar bij de dranghek ken langs de Promenade des Ang lais wordt vooral gesnikt. Doelwit Nice werd donderdagavond, op de nationale feestdag 14 juli, getrof fen door een bloedige aanslag, ter wijl het bekend staat als badplaats voor mondaine gasten met veel geld. Toch zijn er tekenen geweest dat er iets dreigde. De stad aan de Middellandse Zee is een beruchte thuishaven van Syriëgangers. In fe bruari vorig jaar werden drie mili tairen aangevallen die wacht lie pen bij een joods gebouw in het centrum van Nice. Donderdaga vond was iedereen doelwit: vele duizenden inwoners en toeristen die naar het vuurwerk waren ko men kijken. „Die Promenade des Anglais zal voor mij nooit meer hetzelfde zijn", zegt lerares Engels Valery. „Vroeger was het een boulevard vol charme, nu is het voor mij een boulevard vol bloed." Valery is neergestreken in kunstgalerie Sheun, in de Rue de France, om de hoek van het strand. Ze komt napraten met haar vriendin, kun stenares Martine. 's Avonds moest ze rennen voor haar leven, vertelt ze. „De hele nacht hoorde ik daar na nog sirenes." „Aanslagen heb je overal", zegt Martine, die gehuld in een lange zwarte jurk tussen haar schilde rijen zit. „Nu is het even Nice, maar straks duiken weer ergens anders terroristen op. Het gebeurt overal, je bent eigenlijk nergens meer veilig. Daar zullen we aan moeten wennen." Valery: „We moeten ermee le ren leven, ja. Wat kan je anders doen? Het is alsof je in een horror film bent gestapt, alsof die gruwe len uit de film nu het echte leven zijn geworden. Maar je kunt er niet uitstappen." „Maar je raakt er wel aan gewend", vult Martine aan. „Je hoort tegenwoordig toch wel elke maand dat er ergens een aanslag is. Je gaat meer met de dag leven, vind ik. Mijn motto is: ge niet van vandaag. Misschien komt er wel geen morgen." Op straat loopt Yves met zijn hondje. „Ik woon hier verderop, 's Nachts stond er een huilend meis je voor onze deur. Ze had alles zien gebeuren en ze wist niet waar ze heen moest. Ze was bang. We hebben haar binnen gelaten en een kop thee gegeven." zaterdag 16 juli 2016 Badgasten en toeristen in Nice kijken naar de vrachtwagen waarmee Mohamed Lahouaiej Bouhlel donderdagavond op een menigte mensen inreed, foto anne-ohristine poujoulat/afp T Inwoners huilen uit en zoeken steun bij elkaar na de terreuraanslag waarbij ruim 80 mensen het leven lieten, foto claude paris/ap Badplaats vol charme is nu stad van leed Frank Renout Twee vrouwen reageren aangeslagen op de boulevard waar de terrorist op de nationa le feestdag dood en verderf zaaide. Over een afstand van twee kilometer maakte hij vele slachtoffers, onder wie een groot aantal kinderen. FOTO FRANCOIS MORI/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3