II 35 Schippers sprint naar overwinning op 100 meter En toen stond de teller alweer op 21. Twintig mannelijke topgolfers en één topgolfster, de Zuid-Afrikaanse Lee Anne Pace, hebben zich reeds af gemeld voor het olympisch golftoer- nooi in Rio de Janeiro. Onder de af hakers bevindt zich de top 4 van de wereldranglijst: Jason Day, Dustin Johnson, Jordan Spieth en Rory Mcll- roy. Wat betekent de absentie van de absolute wereldtop voor het olym pisch golftoernooi? Gebruiken de af zeggers het zikavirus als goedkoop excuus om niet te hoeven afreizen naar een toernooi waar geen presti ge, prijzengeld en punten op het spel staan? Nederlands beste golfer aller tijden Joost Luiten, voormalig profgolfer Robert-Jan Derksen en golfcommentator Jan Kees van der Velden laten er hun licht over schij nen. „Ik denk dat het zikavirus door sommige golfers absoluut als smoes je wordt gebruikt om niet naar Rio te gaan", stelt Derksen. „In golf draait alles om de majors, de vier be langrijkste toernooien van het jaar. Een olympische gouden medaille zegt golfers niks. Zij zijn helemaal niet bezig met de Spelen. Een zwem mer bereidt zich vier jaar voor op de Olympische Spelen, de gemiddelde golfer drie dagen." Golfcommentator Van der Velden noemt het opvallend dat slechts één vrouwelijke golfster zich heeft terug getrokken vanwege het zikavirus te genover zoveel mannen. „Dat roept natuurlijk vragen op. Het is heel jammer. De toppers hadden op de Spelen iets terug kunnen doen voor hun sport." Volgens Joost Luiten is er sprake van een optelsom. „De speelkalen- der is al overvol en door de Olympi sche Spelen is het schema ook nog omgegooid. Daar zitten de topjon- gens niet op te wachten. Sponsorbe- langen spelen op de achtergrond ook zeker een rol. En ja, ook het ge geven dat er in Rio geen geld of we- Een zwemmer bereidt zich 4 jaar voor op Spelen, de gemiddelde golfer 3 dagen reldranglijstpunten te verdienen zijn." Luiten ziet overeenkomsten met ten nis, dat in 1988 een volwaardige olympische status kreeg. „Toen wa ren ook niet meteen alle toppers aan wezig. Het heeft tijd nodig." Over de afhakers wil Luiten - de enige Nederlandse golfer op de Spe len - geen oordeel vellen. „Natuur lijk is het zonde voor de uitstraling van het toernooi. Maar persoonlijk maakt het mij niets uit. Ja, mijn kan sen op een medaille worden nu steeds groter. Maar ik ga daar zeker niet even de gouden plak ophalen", zegt de 30-jarige Rotterdammer. Het was voor Luiten en zijn collega's wel even wennen om (sinds begin mei) hun verblijfsgegevens door te geven aan de Dopingautoriteit, zoals alle Olympiagangers dienen te doen. Van der Velden zou niet verbaasd zijn 'als het invullen van de where abouts voor sommige golfers de re den is om thuis te blijven'. „Het is toch een administratief gedoe." Verder wijst hij op de ongelukki ge timing van het olympisch golf toernooi, kort na twee majors en kort voor de FedExCup play-offs en de Ryder Cup. Ondanks de absentie van de grote smaakmakers spreekt Van der Velden niet van een gedeva lueerd toernooi. „Er blijven nog vol doende goede golfers over." Derksen is een andere mening toe gedaan. „Vooropgesteld: golf hoort gezien het mondiale karakter van de sport zeker thuis op de Olympische Spelen. Maar in mijn optiek had het toernooi voor amateurs gehouden moeten worden." „Nu mogen er, afgezien van de top 15 van de wereld, twee spelers per land deelnemen. Dat betekent dat de nummer 350 van de wereld ranglijst uit een exotisch land straks wel meedoet en een Amerikaan die 25ste staat niet. Er is dus absoluut geen sprake van een sterk deelne mersveld. Sterker nog: voor een golfer vormen de Olympische Spelen het makkelijkste toernooi om te winnen. By far." Broersen breekt met coach Vetter Gerben de Knegt bondscoach zaterdag 16 juli 2016 'Golftoppers gebruiken zika als goede smoes' ATLETIEK Dafne Schippers sprintte gisteravond bij de Diamond League-wedstrijd in Monaco naar de winst op de 100 me ter. Ze startte sterk en won in 10,94 seconden. Schippers verwees de geroutineerde Veronica Campbell-Brown naar plek 2. Zo verscheen de 24-jarige Utrechtse rap na haar gouden EK in Amsterdam alweer in blakende vorm op de baan. Met een lach nam ze de felicitaties in ontvangst. Door haar overwinning neemt ze de leiding over in het klassement van de prestigieu ze Diamond League-serie. Op de 200 meter voert ze de ranglijst ook al aan. Na 112 jaar keert de golfsport in Rio terug op de Spelen. Maar de wereldtoppers hebben er geen trek in. „Een gouden medaille zegt golfers niks", aldus Robert-Jan Derksen. Natasja Weber Rio de Janeiro -Robert-Jan Derksen Joost Luiten gaat wel naar Rio. foto afp T Zij mijden Rio: Dustin Johnson, Jordan Spieth, Jason Day en Rory Mcllroy (vlnr). fotosap afp epa AMSTERDAM «f ATLETIEK Meerkampster Nadine Broer sen (26) is drie weken voor de Olympische Spelen van trainer gewisseld. Broersen breekt met Ronald Vetter, die haar sinds 2011 trainde. Gerard Len- ting wordt haar coach, Charles van Commenée gaat Broersen adviseren. „Een gewaagde en spannende stap, maar ik heb er vertrouwen in. Ronald heeft mij in korte tijd naar de wereld top gebracht. Maar de samen werking bracht niet meer de effectiviteit zoals vroeger." On der leiding van Vetter werd Broersen wereldkampioen in door in 2014, tweede op het EK in 2014 en vierde op het WK van vorig jaar in Peking. VELDRIJDEN Gerben de Knegt is de nieuwe bondscoach van de Nederland se veldrijders. De Knegt (40) volgt per 1 september Johan Lammerts op, die verder gaat als technisch directeur van wielrenunie KNWU. „Ik ben er trots op dat ik nu als bonds coach mijn kennis en ervaring kan inzetten en overdragen. Johan Lammerts heeft de af gelopen jaren een prachtige basis gelegd waar ik, met mijn visie op de toekomst van het veldrijden, met veel plezier en enthousiasme op verder bouw." De Knegt was jaren lang een vaste waarde in het veld. Hij werd in 2002 en 2006 Nederlands kampioen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36