30 TT THIJS ZONNEVELD De mooiste Nederlandse tourdag in tijden, met een winnende Tom Dumoulin en een naar plaats twee oprukkende Bauke Mollema, werd volledig overschaduwd door de aanslag in Nice. „Fietsen is nu niet belangrijk." Dit plaatst de Tour volledig in een ander perspectief lotto TOUR DE FRANCE ct Column Ik staarde naar een foto. Naar het lichaam van een klein meisje onder een deken van alumi niumfolie. Naast haar, op het asfalt van de boulevard van Nice, lag haar pop. Ik staarde naar een foto. Op een tv-scherm vlakbij fietsten mannen op tijdritfietsen van het ene Franse dorp naar het andere. De een reed snel, de ander langzaam, weer een ander viel en stond weer op. Ze bewogen in mijn ooghoek, maar ik zag ze niet. Ik staarde naar een foto. De commentatoren zeiden af en toe iets over secondes en kilome ters. Ze hadden het over tussentijden en tijdsver schillen en plekken in het klassement. Ik hoorde ze wel, maar verstond ze niet. Ik staarde naar een foto. Iemand legde een Franse sportkrant voor me neer, met daarop een man in een gele trui die tegen een berg op rende. Ik keek naar de voorpagina, maar ik zag slechts het water in mijn eigen ogen. Ik probeerde een artikel te lezen, maar de letters wilden maar geen woorden vormen. Ik staarde naar een foto. Ik at een stuk stok brood. Wat er op zat wist ik niet. Mijn kaken maalden wel en ik slikte af en toe een hap door, maar ik proefde niets. Vlakbij reed Tom Dumoulin over de finish. Hij wist dat hij bijna een uur lang heel snel had gefietst, maar hij juichte niet. Hij werd op een stoeltje gezet dat er stond voor de renner met de snel ste tijd, maar hij was niet blij. Er lag een schaduw over zijn gezicht, er klonk een scha duw in zijn woorden. Ik staarde naar een foto. De renner in de gele trui vermor zelde een stel klimmers. Hij besliste de grootste wieler wedstrijd van het jaar, maar enkel belang. Ik dacht aan gezinnen op een boulevard in Nice dat was van geen Ik staarde naar een foto. Op een podium ston den mannen in lycra pakjes naast elkaar. Er wa ren geen rondemissen, er was geen champagne. Op de plek waar op alle andere dagen gevierd werd, werd nu slechts gezwegen. Ik staarde naar een foto. En dacht aan gezin nen op een boulevard in Nice, wijzend naar het vuurwerk aan de hemel. Aan de stemmen van kleine kinderen: „Kijk mama, kijk papa, moet je die zien." En aan de zielloze man die even verder op het gaspedaal van een witte vrachtwagen, be laden met verdriet, indrukte tot op de vloer. Ik staarde naar een foto. En stelde mezelf de vraag waarom er vandaag mannetjes op fietsen van de ene plek naar de andere reden, waarom er een etappe in een sportwedstrijd werd georgani seerd, en waarom we daarnaar keken. Ik wist het antwoord er niet op. Alleen dat het alternatief- niet rijden - nog slechter was. Ik staarde naar een foto. Naar het lichaam van een klein meisje onder een deken van alumini umfolie. Naast haar, op het asfalt van de boulevard van Ni ce, lag haar pop. Ze zal er nooit meer mee spelen. Hij is net over de streep gere den voor de grotten van Pont-d'Arc, na zijn beste tijdrit ooit. Goed voor zijn tweede ritzege in zes da gen tijd. Zijn vader, moeder, vriendin en een legertje journalisten staan hem op te wachten. Maar Tom Dumoulin voelt perfect aan dat dit niet het mo ment is om te jubelen, nog geen twin tig uur na de bloederige aanslag in Nice. Een verslaggever van de Franse tv vraagt hem of hij blij is. „Blijdschap is niet wat ik voel, nu", antwoordt Dumou lin gelaten. „Dit is een treurige dag." Met alle truidragers gaat hij later kort het podium op voor een ingetogen cere monie. De minuut stilte beleeft hij tus sen Chris Froome en Bernard Hinault met een bos bloemen in zijn handen en het hoofd gebogen. „Wel zo gepast", vindt de Nederlands kampioen. „Fiet sen is nu niet belangrijk." Hier staat een sportman met 'gemengde gevoelens', na een dag die begon met een onderhoud van de tourorganisatie en de Franse anti-terreureenheid GIGN over de vraag of er überhaupt wel ge fietst moest worden. Het antwoord: ja. „Omdat we vinden dat we ons niet mo gen laten onderdrukken door mensen die onze manier van leven willen veran deren", stelt directeur Christian Prud- homme. Dumoulin is het daar roerend mee eens. „We moeten niet zwichten voor wanstaltige gebeurtenissen", vindt hij. „Maar wel ons respect tonen." Daarom is de Tour vandaag verso berd. Twee keer vindt er een minuut stilte plaats. Alle opsmuk ontbreekt. En de reclamekaravaan toert rond als een lamgeslagen bejaardenoptocht, zonder vrolijke zomerdeuntjes, rond vliegende Haribo-beertjes en schaars geklede dansmariekes. De Tour moet een uitnodigend wiel- erfeest zijn waar je als profwielrenner bij wilt horen. Maar vandaag voelt bijna niemand dat zo. „Dit is een in- en intrieste dag", zegt Chris Froome, al gemeen leider, die nabij Nice woont. „Ik kon de beelden die ik zag niet gelo ven. Dit plaatst de Tour de France volle dig in een ander perspectief." De Boulevard des Anglais, waar de aanslag plaatsvond, is geen onbekende straat in wielerland. Parijs-Nice finisht er jaarlijks en ook de Tour komt er gere geld. Het wakkert de angst aan dat ook deze Tour zomaar een rondreizend doelwit kan zijn. Ongetwijfeld daarom ziet het van daag blauw van de politie. Liefst 6oo extra agenten zijn uitgerukt langs het 37,5 kilometer lange tijdritparkoers. Wat opvalt: in de laatste stijgende ki lometers staat bijzonder weinig pu bliek. Doorgaans staan de laatste kilo- SOUDAL Theuns verlaat Tourna zware val Van Baarle niet op gemak @thijszonneveld Foto zaterdag 16 juli 2016 Ik staarde naar een foto. Dylan van Baarle is dagelijks opge lucht als de Tour etappe zonder problemen on derweg is. „Om eerlijk te zijn, ben ik elke keer blij als we de stad uit zijn", liet de coureur van Cannondale gis teren weten. „Of ik bang ben? Ze ker. In Montpel- lier waren zoveel mensen, dat ik ging nadenken. Het is ook zo erg wat er in Nice is gebeurd." ■c o c. Geen moment Arjan Schouten Vallon-Pont-d'Arc —Chris Froome ^Oarrefour VAL De Belgische wielrenner Edward Theuns heeft gisteren bij zijn val in de tijdrit van de Tour de France een ruggenwer- vel gebroken. De sprinter moet geopereerd wor den. Theuns werd naar eigen zeggen in een af daling uit balans gebracht door de harde wind. „Ik moest corri geren, raakte van de weg en sloeg over de kop." ANGST Chris Froome en Tom Du moulin leggen na de tijdrit op het podium bloemen neer ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de aanslag in Nice, foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31