Blokken beton en controles in Gent Busreis naar Frankrijk afgelast 1 Feestdag met een gitzwarte rand ié 2 NI AANSLAG NICE MAIKEL HARTE JE SUIS NICE Column Zullen we vanavond naar het vuurwerk in Nice gaan kijken? Het is maar een kwartiertje rijden van de cam ping." Ik weet niet of er zoiets is voorgevallen, maar ik hoor het een vader tegen zijn vrouw en kin deren zeggen, zoals ik dat ook zou kunnen zeggen. Ik weet ook dat in mijn geval mijn kinderen enthou siast zouden hebben gereageerd en we waarschijnlijk in de auto zouden zijn gestapt om te genie ten van een mooie Franse zomer avond. Het is gek dat ik, terwijl ik op te levisie naar de verschrikkelijke beelden van de aanslag kijk, zo'n situatie op mezelf betrek. Dat heeft eigenlijk iets beschamends: er zijn meer dan tachtig slachtof fers, ik zit ver weg veilig thuis en toch ga ik denken dat het mij ook kan overkomen. Het is beangsti gend en intrigerend tegelijk. Ik kon donderdagavond niet stoppen met kijken, pas om 01.00 uur heb ik mezelf naar bed kunnen slepen, terwijl ik normaal gesproken na de Avondetappe in mijn bedje kruip. Het was dat er een docu mentaire over de Amerikaanse gi tarist Glen Campbell op NPO 2 was die ik per se wilde zien, an ders had ik de extra nieuwsuitzen ding gemist. De voorpagina van de krant op de keukentafel be stond gisterochtend uit een ren nende Chris Froome, een azc in 's-Gravenpolder en Pokémon-ja- gers in het ziekenhuis. Alsof er niets was gebeurd. Mijn dochter keer er naar. Toch hebben we ver teld dat er weer een aanslag was geweest, het zou op school tenslot te ook aan bod kunnen komen. Dit keer was de aanslag in Zuid- Frankrijk, waar we jaren achter el kaar zijn geweest. „Gelukkig gaan we dit keer naar Italië", zei ze. Ty pisch een reactie van een kind, maar moet ik dan zeggen dat het daar niet kan gebeuren? Een gek en een vrachtwagen, meer heb je niet nodig om dood en verderf te zaaien en we weten nooit waar zo'n gek kan zitten. Het leven is helaas geen Pokémon- game. Een gek en een vrachtwagen, meer heb je niet nodig STELLING TOOS HENK GENT Na de aanslag in Nice heeft de stad Gent meteen maatregelen genomen om de Gentse Feesten, die gisteravond begonnen, extra te beveiligen. Aan de rand van de feestenzo ne, die het volledige stadscen trum beslaat, werden beton blokken geplaatst als extra af zetting. Die blokken moeten voorkomen dat auto's of vracht wagens tussen het publiek te recht kunnen komen. De komende tien dagen wor den in Gent ruim een miljoen bezoekers verwacht, onder wie traditiegetrouw veel Nederlan ders. De politie intensiveerde ook de controles van voertuigen die op weg waren naar het stads centrum of zich daar al bevon den. Ook de bevoorrading van horecazaken wordt nauwlet tend in het oog gehouden. Burgemeester Daniël Ter- mont verzekerde dat rekening wordt gehouden met een groot aantal scenario's. „Ja, we zijn ook voorbereid op een scenario zoals in Nice." Volgens Ter- mont is geen moment geop perd om het culturele volks feest, dat duurt tot en met zon dag 24 juli, af te gelasten. TERNEUZEN De busreis van Koesterpas en Van Fraassen Tra- veis naar de aankomst van de Tour de France, volgende week zondag, gaat niet door. John Smael van de Koesterpas durft het, na de gebeurtenissen in Ni ce, niet aan. Koesterpas en Van Fraassen wilden volgende week verschil lende bussen laten rijden naar Parijs.„We zien ervan af', liet Smael gisteren weten. „We dur ven de verantwoordelijkheid niet aan. Ik weet dat we ons daarmee laten gijzelen door een stel idioten, maar het voelt gewoon niet goed." Ook de reis naar de kunst markt in Lille die beide organi saties voor begin september aanboden, gaat om dezelfde re den niet door. „We gaan maar eventjes niet naar Frankrijk", al dus Smael. De reis die AMZ aanbiedt naar de Tourfmish gaat wel door. „Voor ons is dit geen re den om die af te gelasten", zegt Cathrien van Oosten van AMZ. NATIONALE ROUW Het bloedbad dat de Franse Tu nesiër aanrichtte met een vrachtwagen op de boulevard van Nice, is een mokerslag voor de Franse samenleving. Niet alleen heeft de nationale feestdag Quatorze Julliet voortaan een zwarte rand, ook het hoge aantal kinderen on der de slachtoffers snijdt door het hart. Onder de 84 doden zijn zeker tien kinderen. Zoals de 11-jarige Brodie Copeland uit de VS. In ziekenhuizen lig gen 50 kinderen. Onder hen zijn een meisje (14) en een jon gen (9) uit Nederland, die in Frankrijk wonen. Er raakten 202 mensen ge wond, van hen verkeren 52 nog in kritieke toestand. Een geplette kinderwagen en een roze driewielertje op de Pro menade des Anglais zijn herin neringen aan de moorddadige rit van de 31-jarige dader, af komstig uit een arme buiten wijk van Nice. Met een witte vrachtwagen reed hij de feest vreugde op de boulevard aan flarden, waar tienduizenden hadden genoten van een fraaie vuurwerkshow. Met hoge snelheid reed hij in op de menigte en kegelde tientallen mensen omver. Heldhaftig optreden kostte aan sommige mensen het le ven. Dat goldt bijvoorbeeld voor Timothé Fournier (27) uit Parijs. Hij trok zijn zwange re vrouw weg voor de wielen, maar kon die zelf niet meer ontwijken. Pas na twee kilometer kwam de truck tot stilstand, toen de dader was gestorven in een regen van politiekogels. Nader el-Shafei keek de dader recht in het gezicht, kort voor De dader leek erg nerveus. De agenten schoten hem meteen dood zijn dood. „Ik dacht eerst dat het een ongeluk was, maar toen zag ik dat hij een wapen trok en op agenten schoot. Ik schreeuwde naar hem. Hij leek erg nerveus. De agenten schoten hem meteen dood." President Hollande bracht gisteren een bezoek aan Nice. In ziekenhuizen sprak hij met gewonden. Volgens Hollande was nog niet duidelijk of de dader alleen had gehandeld. Daarom is justitie een onder zoek begonnen naar 'de moord en poging tot moord door een georganiseerde groep die banden heeft met een ter- roristische beweging'. zaterdag 16 juli 2016 Nice Vandaag: Ik blijf liever weg uit Frankrijk Reageer op pzc.nl Gisteren: In de polder is 60 kilometer snel genoeg. 654 stemmen EENS ONEENS PAUL KUSTERS Frankrijk is in nationale rouw. Voor de derde keer in anderhalf jaar hangen de vlaggen halfstok na een gro te terroristische aanslag. De ze keer vallen 84 mensenle vens te betreuren. Hans van Zon Rotterdam/Nice Nader el-Shafei, getuige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2