Zangeres, en nu ook activiste Barry Paf weg bij Radio 538 SHOW&CULTUUR 27 Hansje Bunschoten heeft terminale kanker. De programmamaakster en oud-olympisch zwemster wil zich, zo lang ze nog heeft, omringen met open en eerlijke mensen. „Ik trek geen bullshit meer." Chemopillen werkten niet, hormoonpillen wel. Maar voor hoe lang? Ik weet alleen dat het een aflopende zaak is In de gang van de dijkwo ning in Kedichem ligt een lading hoedjes. En een zo mogelijk nog gro tere stapel sjaaltjes. Hans je Bunschoten (58) buigt voorover: „Kijk, ik ben hartstikke kaal. Daar trek ik me niets van aan, maar ik merk dat andere mensen er ongemakkelijk van worden. Dat gevoel wil ik ze besparen." En dus verhult ze de overgebleven broze haartjes met een hoedje of omgebonden sjaal. Haar coupe is het resultaat van talrijke behandelingen tegen de steeds verder oprukkende kan ker. Haar buik zit vol en in haar hoofd zitten 25 tumoren. Uit zaaiingen van de borstkanker van tien jaar geleden. Vorig jaar maart kwam de boodschap dat de artsen alleen tijd konden rekken. „Bij de eerste keer wist ik zeker dat ik beter werd. Ik moest 35 bestralingen ondergaan. Nou, ik ging er wel voor liggen, hoor. Maar nu, nu ik weet dat het eindig is, heb ik dat geduld niet. Het ongedurige dat ik altijd al had, versterkt zich nu de tijd gaat dringen." „Als mijn man Joop niet snel ge noeg reageert, dan uit ik mijn on genoegen direct. Dat is niet zo leuk hoor, ik word er niet aardi ger van. Maar ik wil geen tijd ver spillen, dat is zonde. Ik ben klaar met de bullshit. Ik wil alleen nog mensen om me heen die oprecht zijn over hun angsten, de schoon heid, hun zwakheden. Ik heb be sloten om afscheid te nemen van de mensen die niet meekunnen in mijn intense overlevings kracht. Bij één zeer dierbare per soon heb ik gezegd: je deelt het met me of je gaat maar weg." „Ja.stom hè? Je mag het moei lijk vinden om over de dood te praten, maar ik vind dat niet. Kom lekker bij me zitten janken, niet dat krampachtige eromheen lullen. Ik ben open en direct, en dat is confronterend. In de ope ning van Maskers Afstel ik me zelf voor: 'Goedenavond, ik ga dood. Als je me niet kent, snap ik dat je denkt: poeh.' Bunschoten nam deel aan de Olympische Spelen in 1972. Daar na rolde ze de tv-wereld in. Pre senteerde Sport op Vrijdag, gaf zwemcommentaar bij Studio Sport en maakte een programma over de liefde. Waar mr. Frank Visser het gezicht was voor de ca mera's van De Rijdende Rechter, was zij dat achter de schermen. Tv-producent Harry de Winter behoort tot haar vriendenkring. Hij houdt van haar no-nonsense. Hij vroeg haar wat ze nog wilde doen. Een beetje leuk doodgaan, antwoordde ze. Dat is haar 'op dracht'. Met mensen praten over het leven, lekker drankje erbij, haardvuur aan. „Harry zei: weet je wat, dan ga jij een programma maken over het leven, de liefde en de dood. En dan spreek je mensen van wie jij vindt dat ze de schone schijn overboord moeten gooien." Ze was het daarna alweer verge ten, maar De Winter overtuigde KRO-NCRV in rap tempo en een paar weken later zaten Mart Smeets en Eva Jinek als gast in Hansjes achtertuin voor een in tens gesprek. „Ik vraag of ze zich willen blootgeven, maar ik stel mezelf ook kwetsbaar op. Ik vertel ook hoe ik als 17-jarige op mijn fietsje de dodelijke morfine moest ha len voor mijn moeder. Dat ik in dubio was: als ik hard fiets, is ze uit haar lijden verlost, maar als ik langzaam fiets, heb ik mijn moe der nog langer." „Heel hard gefietst. Het is een mensonterend bestaan, dood gaan." „Absoluut. Ik heb een goede huis arts, die mij precies snapt. Het is het meest logische om te kiezen voor het moment dat je half ver lamd en incontinent in een rol stoel zit; daar heeft iedereen be grip voor. Ik wil het eerder. Mijn leven wordt volledig uitzichtloos en oninteressant als ik niet meer zulke gesprekken kan voeren zo als met Mart en Eva of met mijn dierbaren. De huisarts vertolkt het zo: ondraaglijk lijden is voor mij als ik mijn flamboyante le ven niet meer kan leiden." „Ik vind niet dat hij goed voor zichzelf zorgt. We zijn allebei te dik, maar hij is wel erg te dik. Hij moet fit zijn als ik doodga. Tege lijkertijd zegt hij dat het leven voor hem niet interessant meer is als ik overlijd. Voor hem hoeft het dan niet meer." „Dat is de opperste uiting van hoeveel iemand van je houdt, maar voor mij is het ook akelig om te horen. Oh jongen... Op zo'n moment ga ik wel voor de lol zorgen. Nu kunnen we nog sa men zijn." „Vorig jaar maart maakten de art sen een schatting. Anderhalf, twee jaar. Chemopillen werkten niet, hormoonpillen wel. Maar voor hoe lang? Ik weet alleen dat het een aflopende zaak is. Ter wijl: ik zou het zo graag weten. Een datum, het liefst compleet met tijdstip." „Dan weet ik wat me te wachten staat. Dan weet ik of ik mijn, toch wat bewerkelijke, dijkwo ning moet verruilen voor een ap partement. Toen ik vorig jaar zo mer hoorde dat die hormoonpil len goed hun werk deden en daar door die tumoren minder hard groeiden, was ik uiteraard heel gelukkig. Maar het was niet al leen maar feest. Ik dacht ook: oh, ik blijf dus langer leven. Ik heb een oude auto, moet ik dan een andere? En ik was aan de laatste restjes lippenstift toe, moet ik echt nog een nieuwe kopen?" „Ik heb nog niet de berusting die veel mensen die het einde zien naderen wél hebben. Maar ik denk wel na over een feest op de dag dat we met de huisarts heb ben afgesproken dat het klaar is. Lief en leed delen. Janken, jui chen en zingen. Dat iedereen speecht voor mij, wat ze op mijn begrafenis gaan zeggen. Dat wil ik vóórafhoren." De witte letters tegen de zwarte achtergrond springen eruit. „We hebben schoon genoeg van de moorden op jonge mannen en vrouwen on der onze mensen", schreef Beyoncé vorige week nadat twee zwarte Amerikanen door poli tiekogels om het leven kwamen. „De oorlog te gen gekleurde mensen en minderheden moet afgelopen zijn." Ongekend uitgesproken voor de sterzangeres, die haar smetteloze imago niet eerder inzette voor politiek engagement. Een paar maanden eerder maakte ze al de tongen los met haar gast optreden in de pauze van de Super Bowl. Haar zwarte danseressen vormden een X op het veld en balden hun rechtervuist boven het hoofd. Een verwijzing naar de radicale burgerrechter activist Malcom X en de Black Panthers. Haar statement kwam via de tv recht in de huiska mers van 112 miljoen mensen binnen. Zo boos en uitgesproken als de afgelopen maanden hebben we Beyoncé Knowles nog nooit gezien. Achttien jaar geleden brak ze door met r&b-meisjesgroep Destiny's Child, om in 2005 haar weg tot de absolute top van de muziekindustrie solo te vervolgen. De roem, vette bankrekening en klinkende reclame deals heeft ze voorna melijk te danken aan lied jes die doorspekt zijn met teksten over girlpower. De kritiek die ze in het verle den kreeg, had dan ook te maken met dat ze zich afzijdig zou houden van de 'zwarte zaak'. Ze was 'te wit'. 3FM-dj Giel Beelen denkt dat Beyoncé nu op de top van haar zelfvertrouwen zit. Hij heeft diep respect voor hoe zij zich nu opwerpt als activist. „Ze is ambitieus en uitgegroeid tot konin gin, neemt verantwoordelijkheid. Radio-dj Barry Paf vertrekt na twintig jaar bij Radio 538. De radio-dj wil zich 'richten op een nieu we toekomst', zo staat in een persbe richt. Insiders bewe ren dat een drugs verslaving aan zijn vertrek ten grond slag ligt. Paf, die de afgelopen jaren een weekendprogram ma presenteerde, is al weken niet meer te ho ren op 538. Vol gens de zender was hij op vakan tie, in de radio wereld denkt men dat een drugsver slaving hem op nieuw parten speelt. De zender zou hem op non-ac tief hebben gesteld, en nu dus hebben ontslagen. Paf liet zich twee jaar gele den opnemen in een afkickkliniek in Zuid-Afrika. In een verklaring zegt Paf zelf te hebben beslo ten de zender te ver laten. Hij is toe aan iets nieuws. Met trots neem ik af scheid na 20 fantas- tische jaren. Het be reiken van deze mijl paal is tegelijk een moment van terug blikken en vooruit kijken. De afgelo pen weken heb ik vrij gehad om na te denken. Het is tijd voor iets nieuws. Ik wil me verder ont wikkelen en daar voor moet ik mijn horizon verbreden." Barry Paf begon bij Radio 538 toen hij 17 was. Omdat hij minderjarig was, moesten zijn ouders mee. Hij presenteer de programma's als Greatest Hits en Bar ry cade. Paf laat we ten als dj actief te blijven. „Dat is mijn grootste passie." zaterdag 16 juli 2016 Marlies van Leeuwen Kunnen mensen om je heen daarmee omgaan? En die is weggegaan? 44 Wat heb je gedaan? Heb je door die ervaring voor jezelf bedacht: tot hier en niet verder? Maak je je zorgen om hoe jouw man Joop achterblijft? Dat lijkt me moeilijk. Hoe lang heb je nog? Waarom? Ben je al bezig met afscheid nemen? Maskers af, morgen, NPO 2, 22.35 uur. Beyoncé werd een superster met haar on schuldige girlpowerliedjes. De zangeres, die vanavond in de Amsterdam Arena optreedt, werpt zich nu ook op als politiek activiste. Marlies van Leeuwen Beyoncé tijdens een con cert in mei. FOTO LARRY BUSACCA/PW Barry Paf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27