Zo vader, zo zoon(s) k m cc 4) Zonnetoren van 2,5 keer de Dom 22 EC ui H UI Bijna alle medewerkers blijven in dienst Na ruim een maand surseance is modeketen McGregor gered. Het volledige bedrijf maakt een doorstart en mikt op meer online-verkoop. In de schijnwerper Wegens oplichting en zes bankover vallen werd Piet Versluis in 1983 veroordeeld tot vier jaar cel. Hij deed er elf jaar over om die straf uit te zitten: zes keer wist hij uit de cel te ontsnappen. Zijn scheepsbouwbedrijf begon hij met be hulp van geld dat hij leende van een crimine le maat (de bank wilde hem niks lenen) en een maas in de wet. Daardoor kon hij handig gebruikmaken van een sloopregeling voor oude schepen. Toen hij kinderen kreeg, stop te hij naar eigen zeggen met dubieuze zaak jes. Veka groeide uit tot een bedrijf dat tien tallen schepen per jaar bouwde, met werven in Werkendam, Lemmer, Tsjechië, Roeme nië, Polen en Oeganda. Halverwege de jaren 90 namen zijn zonen Jan en Peter het bedrijf over. De laatste nam de feitelijke leiding op zich: Peter werd in 2006 verkozen tot ondernemer van het jaar en boekte succes als Dakarrallyrijder. Maar de economi sche crisis raakte ook de scheeps bouw, en dus Ve ka, hard. De bank greep in en dwong de broers een ceo van bui ten aan te stellen. Van het familie kapitaal bleef weinig over. Ve ka moest terug naar de basis: schepen bouwen. Het deed de neve- zoons. Han- nactiviteiten, !- waar Jan de scep ter over zwaaide, van de hand. Om dat er voor hem geen werk was, moest hij zijn sa laris van 15.000 euro per maand inleveren. In het kort geding beschuldigden zijn advo caten Peter woensdag van het aannemen van zwart geld, handel in drugs en vervuilde olie, en het onttrekken van geld aan het be drijf. De advocaat van broerlief sloeg terug met beschuldigingen als het zwaaien met een revolver en het uiten van doodsbedrei gingen. Pa Piet zal het vonnis komende week met spanning tegemoet zien. a Flitsen Beter Bed ING Corbion PostNL I cGregor maakt in zijn ge heel een doorstart, on- I der de naam Doniger Fashion Group. In eerste instan tie gaan 1.100 van de 1.200 mede werkers mee naar het nieuwe be drijf. Onder hen in ieder geval ook de 500 vaste medewerkers in Nederland. Ook de winkels en shops-in-shops gaan mee naar de nieuwe onderneming. „Ik ben hartstikke blij", zegt Jeroen Schothorst, een van de vier aandeelhouders van McGre gor. „Blij voor de onderneming en de mensen." Schothorst voer de onderhandelingen over de doorstart samen met de drie an dere aandeelhouders, Ben Kolffi Marcel Boekhoorn en zakenbank NIBC. Over een overnameprijs wil hij geen mededelingen doen. Schothorst verwacht niet dat al le mensen bij McGregor, of Doni ger, kunnen blijven werken. „Er zal iets worden afgeslankt", is zijn verwachting. Voor die klus is Joep van Straaten ingehuurd. Hij stond nog aan de wieg van McGregor en werkte bij het bedrijf tot 2013. „Eerst als financieel directeur en daarna als bestuurder die de dage lijkse leiding had." Nu is hij te ruggehaald door Schothorst en kompanen om de nieuwe strate gie uit te werken en uit te voe ren. „McGregor en zeilkleding- merk Gaastra zijn ijzersterke mer- McGregor en zeilkledingmerk Gaastra zijn ijzersterke merken ken. We zullen meer nadruk gaan leggen op online-verkopen en op de shops-in-shops. De na druk bij het oude McGregor lag te veel op de eigen winkels en dat leidde tot een scheef kosten plaatje." Oftewel de winkels zijn te duur. Van Straaten wil in ieder geval de 45 winkels van Adams Manswear op korte termijn verko pen. Later wil hij ook nog af scheid nemen van de meeste Mc Gregor winkels. „Een paar win kels willen we houden. Voor de andere willen we kijken of we er een franchisevestiging van kun nen maken. Dan kan het perso neel ook behouden blijven." Schothorst denkt dat de ingre pen onvermijdelijk zijn. „In de hele retail zie je dat kleine win kels in kleine plaatsen verdwij nen en alleen de grote in grote plaatsen overblijven. Daarnaast wordt er meer via internet ge kocht. Die kant moeten wij ook op." McGregor ligt ook nog in 3.000 winkels die de kleding naast andere merken verkoopt. Daar zal ook in gesneden worden denkt Van Straaten. „We gaan straks niet meer alle klantjes be dienen, de grote wel." De vier aandeelhouders kwa men eergisteren in beeld als red ders toen bleek dat andere par tijen afvielen. In totaal waren er 50 geïnteresseerde partijen, waar van er zeven daadwerkelijk een bod uitbrachten. De familie Lo en Xstyles, een partner van Gaas tra Pro, vielen af omdat zij alleen geïnteresseerd waren in het ver werven van de rechten op Gaas tra. Zij bezitten de rechten op dat merk voor zeil- en outdoorkle- ding al voor de landen buiten Eu ropa en de VS. De andere partij die doordrong tot de finaleronde waren de investeringsmaatschap pijen Apollo en Alteri. Zij waren echter alleen geïnteresseerd in onderdelen van McGregor. De nieuwe strategie uitvoeren zal nog het nodige werk vergen. Mc Gregor is geen kleintje. Het be drijf, met een omzet van 325 mil joen euro, heeft 150 eigen win kels in binnen- en buitenland en 200 shops-in-shops, eigen win keltjes in een grotere winkel. Met de toren steekt Israël de nek uit, stelt Wim Sinke van on derzoeksbureau ECN Solar Energy in Petten. „Vergeleken met parken met zonnepanelen zijn de investeringen erg groot. Maar als niemand een zonne toren bouwt, gaan de kosten ook niet omlaag." De zonne toren Ashalim, midden in de Negev-woestijn, wordt 240 me ter hoog, bijna tweeënhalf keer de Dom van Utrecht. Om de to ren staan 55.000 beweegbare, via wifi aangestuurde spiegels. Deze heliostats volgen de baan van de zon. Het licht reflecteert op een reusachtige toren waar in gesmolten zout zit dat de warmte opvangt. Via een hitte- wisselaar ontstaat stoom. Die drijft een elektriciteitsturbine aan. Het complex, 400 voetbal velden groot, wordt in 2017 in gebruik genomen en moet 121 megawatt stroom gaan leveren. Dat is genoeg om 110.000 huis houdens van elektriciteit te voorzien. zaterdag 16 juli 2016 Voor hij zijn succesvolle scheepsbouwbe drijf Veka oprichtte, zag de ondernemen de boef Piet Versluis menige rechtszaal van binnen. Deze week zag hij hoe zijn zo nen Jan en Peter voor de rechter een ru zie uitvechten over het familiekapitaal. Annemieke van Dongen 5 Geboren in 1948, op een binnenvaart schip. Richt in 1988 de Veka Groep op. Doet het be drijf in 1996 over aan zijn zoons. Han delt daarna in oldtimers en boten. De verkoop van bestelauto's zit in de lift. De bestelautomarkt is aangetrokken tot het hoogste niveau sinds het begin van de crisis in 2008. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. In de eerste zes maanden van dit jaar werden meer dan 40.000 auto's verkocht. Uitkeringsinstantie UWV gaat ook vacatu res in België en Duitsland onder de aan dacht brengen bij werkzoekenden in Neder land. Die mogelijkheid bestond al sinds 2013, maar was zo ingewikkeld dat er nau welijks aanbod kwam vanuit het buitenland. 0 De acquisitiestra tegie begint te werken, zegt analist Gerard Rijks van NIBC Markets. De bank wil zijn handelsactivitei ten concentre ren op één loca tie. Het aandeel van het biochemiebe- drijf is nu niet aantrekkelijk, stelt KBC Securi ties. Analist Mare Zwartsenburg van ING voorziet zware tijden voor het postbe drijf. O o UK Facelift voor McGregor Peet Vogels Driebergen A Jeroen Schothorst is een van de redders van McGregor. FOTO TEXTILIA —Jeroen Schothorst, eigenaar Spiegels moeten de prijs van zonne-energie omlaag krij gen. Israël bouwt nu in de woestijn de hoogste zonne toren ter wereld. Gerben van 't Hof Petten A Een deel van de 55.000 zon nepanelen. FOTO JACK GUEZ/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22