Paul de Leeuw 21 De prijzen vallen ons vies tegen. Een biertje kost ruim 7 gulden Het Chinese volk is absoluut niet arrogant. Zeker niet mijn generatie Ik lig 's nachts te woelen met de aanslag op mijn netvlies. Nice. Ik ben 18 en loop op de boulevard. Op vakantie zonder ouders, met mijn schoolvriend, met de trein. We hebben geld bij elkaar gespaard door ober te zijn in een Van der Valk-restaurant. We slapen op een camping in de buurt van Nice. Hebben het tele foonnummer doorgegeven aan onze ouders voor het geval er iets gebeurt. We verheugen ons op de eerste avond flaneren op de boulevard. Op zoek naar leu ke cafeetjes en leuke meisjes. Al lebei 18, dromend van een Fran se verkering. We moeten een dik halfuur lo pen voor we de stad zijn. De prij zen vallen ons vies tegen. Een biertje kost ruim 7 gulden. We lopen langs een karretje dat crê pes met Grand Marnier ver koopt, maar dat is te duur. Terug op de camping slaan we aan het rekenen. 'Hoeveel geld heb jij' en 'hoeveel geld heb jij?' Als we elke dag niet meer dan 3 gulden uitgeven aan eten dan kunnen we ons iedere avond in Nice op de boulevard één biertje veroorloven. Dat betekent elke dag een stokbrood met tomaat of een tomaat met stokbrood. Een paar dagen gaat het goed, maar ik loop iedere dag langs dat karretje en zie die crêpe Grand Marnier in mijn hoofd alleen maar groter en groter worden. Op een avond zeg ik tegen mijn vriend dat ik iets eerder naar de stad ga om ansichtkaar ten te kopen en die alvast te schrijven. Ik weet dat hij daar geen zin in heeft, dus daar ligt mijn kans voor de crêpe Grand Marnier die we eigenlijk niet kunnen betalen. Wang Zixin (22) die op het po dium Chuckie heet, rapt het liefst in het En gels. „Dan ben ik meteen bij men sen waar ik moet zijn: het publiek in het Westen", zegt Wang. Vol gens hem hebben zij een 'com pleet verkeerd beeld' van zijn Chi na. „Het China dat westerse me dia laten zien is niet het echte Chi na. Mijn groep CD Rev wil met This is China iedereen laten weten dat het Chinese volk niet arrogant is. Zeker niet mijn generatie." De opname, vier minuten lang en in het Engels, is uitgebracht in samenwerking met de Communis tische Jeugdliga, de jongerenafde ling van de almachtige Commu nistische Partij. Zij nam ook alle kosten voor haar rekening, afkom stig uit een goed gevuld budget om China te promoten. CD Rev steekt de loftrompet over een reeks Chinese successen, van het ruimtevaartprogramma, voor ie dereen toegankelijk onderwijs tot de winnaar van de Nobelprijs voor Medicijnen 2015, Tu Youyou. „De rode draak is niet slecht, maar een vreedzame plaats", consta teert de groep uit Chengdu die vier leden telt. Wang (Chuckey) wordt bijgestaan door Li Yijie (Pis- sy), Tan Yunwen (N.O.G.) en Luo Jinhui (Roy). Ze hebben CD Rev vorig jaar opgericht, op 1 oktober 2015, de verjaardag van de stich ting van de Volksrepubliek China. This is China is te zien en te horen op internet, op het Weibo-micro- blog van de groep. Binnenkort komt hun debuutalbum uit. Toch snijden ook Chinese gang- sta rappers in de lofzang op China chronische problemen aan, waar onder politieke corruptie en lucht verontreiniging. Maar, en dat is weer de goede kant van de medail le, de Communistische Partij 'doet er alles aan om de proble men op te lossen'. „We weten heus wel wat er fout is aan Chi na", legt Wang uit. Voor de politie hebben ze niets dan lof. „De publieke veiligheid is oké. De agenten behandelen ons vriendelijk maar treden hard op te gen onze vijanden", is te horen in This is China. „We hebben een scherpe wapencontrole." Tekstre gels die bij kenners van oudere nummers van CD Rev vragen moeten oproepen. In sommige nummers verheerlijkten de rap pers seksueel geweld en homo haat. In het nummer De kracht van rood halen ze in keiharde bewoor dingen uit naar Tsai Ing-wen, de onlangs gekozen president van Tai wan. De Communistische Jeugdliga kent dat verleden, maar kan er mee leven. „Vorige nummers heb ben soms emotionele, licht agres sieve passages", zegt Wu Dezu. „Maar we zijn ooit allemaal jong geweest." Ook zou het lang niet zo erg zijn als de westerse rap. „Die staat bol van vulgaire woor den", vult Wu aan. Volgens de be stuurder bezingt CD Rev wat alle jonge Chinezen nu denken. „En over hun rapkunsten en optre dens hebben we ook niets te kla gen." Voor anderen geldt dat wel, want op last van het ministerie van Cultuur zijn vorig jaar 120 nummers in de ban gedaan we gens een teveel aan 'geweld, ob sceen gedrag en misdaad'. De helft van die nummers was van Chinese en Taiwanese rappers. Op Weibo is niet iedereen blij met This is China. Sommigen vin den de beat ondermaats, anderen storen zich mateloos aan de tekst die wordt afgedaan als 'regelrechte propaganda'. „In combinatie met de beelden van knuffelende panda's en solda ten in ganzenpas met veel vlagver toon is dit ronduit walgelijk", al dus een van de reacties. Het is druk bij het karretje en ik word nerveus. Stel dat mijn vriend toch opeens de stad in is gekomen. Vriendschapsverraad. Ah, daar is mijn crêpe. Hij zwemt in de Grand Marnier. Ik slurp hem langzaam op en ge niet intens, daar op de boulevard in Nice. Als de zoete smaak is wegge zakt, kom ik weer bij zinnen. Hoelang kan ik dit geheim hou den? Want we hebben een stok- broodtomaathuishoudpotje. En dat moet binnenkort weer wor den aangevuld. Ik vertel mijn vriend dat ik bijna geen geld meer heb en dat ik verkeerd heb geteld. Hij raakt lichtelijk in paniek en vraagt zich af hoe we de vakantie qua eten verder moeten doorkomen. Door twee dagen over een stok brood met tomaat te doen? We besluiten te gaan slapen en de volgende dag verder te kij ken. de mededeling dat mijn oma is overleden. Ze vindt het niet no dig dat ik naar huis kom. Vol dra matiek vertel ik het verhaal aan mijn vriend en zeg hem dat ik zo snel mogelijk terug moet naar Nederland. Als afscheid lopen we diezelfde avond nog één keer over de bou levard. Van het geld dat we nog heb ben, bestellen we een heerlijke sala de Ni^oise. zaterdag 16 juli 2016 Nice Chinese leiders in zee met rappers Het lijkt een onmogelijke combi natie: communistische vetera nen en gangsta rappers. In China niet meer. Hans van Zon Chengdu —Wang Zixin, rapper De volgende morgen word ik gebeld door mijn moeder met Wang Zixin alias Chuckie (bovenen Li Yijie aka Pissy (onder)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21