met Jan 18 NI WD-Kamerlid Ton Elias verloor dit jaar de strijd om het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Als secretaris van de fractie is hij het 'oliemannetje dat dingen moet regelen.' 'Tarbot, poon of schol' Het is onmiskenbaar Ton Elias die in de verte op zijn witte e-bike de strekdam oprijdt. De karakteristieke liberaal zet zijn fiets voor het roodwitte vuurto rentje van het noordelijke ha venhoofd op Scheveningen. „Elf kilometer gefietst!" roept de WD'er vrolijk. Hij pakt een hengel beet, maar de jongensachtige bra voure van Elias (6i) wordt vanavond niet met vis beloond. De vissen bijten pas als het pikdonker is. „Welnee. Ik zit aan de periferie van de macht, ben oliemannetje en moet dingetjes regelen. Ik zit niet in het kernteam. Dat is ook helemaal niet zo erg. Dan kan ik een paar keer per week thuis met mijn vrouw eten. Wel laat, tussen acht en half tien, dus dan moet het diner wat lichter zijn. Dat gelooft nooit iemand, maar dat is wel zo. Ik sport veel, dat gelooft ook niemand." „Ik vecht niet, ik zou de wijn kunnen laten staan, maar dat doe ik niet. Ik heb een verbrandingsstoor nis. Ik sport twee keer per week onder begeleiding én twee keer per week thuis. Ik doe er erg veel aan. Ik heb weieens anderhalfjaar lang alleen maar uit zakjes gegeten. Een ander valt dan drie keer zoveel af, maar ik verloor ruim 20 kilo. Ander halfjaar zakjes...daar is het leven niet voor be doeld. Ik let er een beetje op, het gaat prima." „Ik had een inhoudelijk verhaal en ik ben niet on sportief, ik kan verliezen. Dat mijn gezin op de tri bune zat, vond ik heel erg leuk, maar vooral om dat ik het ze niet gevraagd had. De volgende dag heb ik tegen mijn vrouw gezegd: ik heb nu geen verplichtingen als Kamervoorzitter in het mei reces, we gaan met vakantie! Dat zit ook in de aard van het beestje. Ik heb dat van mijn vader. Hij liet zich na de oorlog ieder jaar op 11 april als ontbijt op bed door mijn moeder een biefstuk en een glas rode wijn voorzetten. Omdat hij op die datum na tweeënhalf jaar uit concentratiekamp Buchenwald kwam. Van hem heb ik leren doorzet ten. En als het tegenzit: doorzetten! En als het nog iets harder tegenzit nóg iets harder doorzetten! Harde humor heb ik ook van mijn vader." „Dat is heel raar, ik heb het moment dat ik ouder werd dan hij heel bewust meegemaakt. Hij is 59 geworden: van de trap gevallen terwijl hij de klim op knipte. Op slag dood. Ik heb aan mijn huis met een de klimop laten weghalen. Mijn moeder vond hem en daar is ze nooit meer overheen gekomen. Ze hadden het heel leuk samen. Ik was toen 25." „Als wij een referendum hadden georganiseerd de dag nadat het jongetje in gewone westerse kleren was aangespoeld (Aylan, die in september vorig jaar aanspoelde op een Turks strand, red.), had Ne derland gezegd: we moeten meer vluchtelingen opnemen. Dat beeld greep iedere ouder naar de keel. Als het vijf weken later was gebeurd, was de uitslag: wég met die vluchtelingen. Daarom ben ik zo tegen referenda. Het is levensgevaarlijk. Som mige zaken zijn te ingewikkeld, daar hebben we KORTOM politici voor aangesteld die er uitgebreider over na denken dan de meeste kiezers bereid zijn te doen. Maar dan moeten die politici dat wel doen! An ders valt de legitimiteit weg." „De parlementaire zeden verwilderen en dat gaat ten koste van ons aanzien. Er wordt maar wat ge schreeuwd. Dat gaat ten koste van de inhoud. Veel journalisten letten ook alleen maar op dat getet ter. Feiten doen er niet meer toe, er wordt maar wat geroepen. En als dat doorwerkt in de journa listiek... Omdat het er vaak inhoudelijk zo mager aan toegaat, zitten Kamerleden op basis van hun geschreeuw vaak bij Pauw. Ze bepalen daarmee het aanzien van de politiek. Wie zaten daar het vaakst? Types als Tofik Dibi en Hero Brinkman. Dat zijn strovuurpolitici! Je hebt daar niets aan. Het maakt alleen maar lawaai in die talkshows." Eind februari zei Halbe Zijlstra in de Tweede Ka mer tijdens het vluchtelingendebat dat als het niet lukte de stroom te stoppen, geen enkele maat regel zou worden uitgesloten. Daar hadden we in de fractie lang over gesproken, dat is nogal wat. Na dat debat hoor ik in Nieuwspoort twee serieu ze journalisten van het NOS-journaal tegen elkaar zeggen: er gebeurde niet zoveel, want Wilders was zo rustig. Ongelooflijk!" „Ik vind dat je niet moet schreeuwen, niet zo plat moet worden. PW-Kamerlid Dion Graus wenste mij eens toe dat ik zelf getroffen zou worden door een exploderende koffer. Dat hoort hier niet in Ne derland. Ik ben toch heel rustig gebleven." „Dat is effectbejag. Die zit 's ochtends met fractie secretaris Martin Bosma te bedenken wat ze nu weer zullen doen. Ik vind het gevaarlijk. Het is een vorm van ophitserij via het parlement. De PW gebruikt het parlement louter en alleen als zaterdag 16 juli 2016 'Schreeuwen gaat ten koste van de Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, en praat met hem of haar over het leven en de politiek inhoud' U zit in het centrum van de macht en hoort als fractiesecretaris van de grootste regeringspartij alles. U maakt er een grapje over, maar u vecht tegen uw gewicht. Hoe komt dat? U verloor dit jaar de strijd om het voorzitter schap van de Tweede Kamer onder toeziend oog van uw kinderen en uw tweede echtgenote. U bent nu ouder dan hij is geworden. U bent een tegenstander van referenda. Waarom? Vangst: drie scharren, een zee ster en een krab Vissen: „Dat is mijn sterrenbeeld. Ik heb er het ge duld niet voor." Favoriete vis: „Een tarbotje is erg lekker. Maar een goeie schol ook. Rode poon eet ik ook graag, met een sauce hol- landaise die ik zelf maak." Vakantie: „We hebben een huis in Zuid-Frankrijk gekocht, ook daar is de klimop ver wijderd. En ik ga ieder jaar zeezei- len met vrienden die ik al bijna 50 jaar ken." U maakt zich zorgen over hoe het eraan toegaat in het parlement. Wat zou u Kamerleden willen meegeven die in de hitte van het parlementaire debat terecht komen? Hoe kijkt u naar de meester van de parlemen taire zweepslagen, Geert Wilders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18