Voor wie zelf wil bepalen hoe hij z'n tegoed gebruikt! Mat 18,- hollands nieuwe. 11 Huawei P9 Lite ÖZCAN AKYOL Onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) wijst uit dat niet alleen de gebruikers zelf schade van de e-sigaret ondervinden. „Je kunt het vergelijken met irri tatie door een rookmachine in een discotheek", zegt onderzoe ker Reinskje Talhout. „De mist die dan ontstaat, bevat dezelfde stof als e-sigaretten." Ruim driekwart van de elektro nische rokers gebruikt een e-siga- ret met daarin het verslavende ni cotine. Omstanders kunnen van de uitgeademde damp hartklop pingen en een verhoogde bloed druk krijgen, te vergelijken met het effect na twee of drie koppen koffie. Sommige e-sigaretten, met na me die met een tabakssmaak, be vatten ook de verboden kanker verwekkende stof nitrosamine. Deze e-sigaretten mogen niet worden verkocht in Nederland. Het nieuwste onderzoek is een tegenvaller voor veel gebruikers van e-sigaretten en shishapen- nen (met fruitsmaakje). Zij den ken juist dat het niet schadelijk is voor de gezondheid. Een kwart van de gebruikers is zelfs op e-sigaretten overgestapt om de gezondheid van mensen in hun omgeving niet te schaden. De schade voor de gezondheid is wel minder groot dan van ta bak. Maar, schrijft minister Schippers (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer: „Dit neemt niet weg dat kinderen, jongeren en personen met ge zondheidsklachten last van e-si- garettendamp kunnen krijgen." Anders dan gewone sigaretten mogen de elektronische varian ten momenteel onbeperkt ge bruikt worden in het openbaar. In Frankrijk en sommige Ameri kaanse steden is het gebruik in geperkt. Het is te vergelijken met irritatie door een rookmachine in een discotheek Minister Schippers beraadt zich deze zomer over de nieuwste on derzoeksresultaten. Vorig jaar bleek al dat de e-siga- ret voor de gebruiker zelf schade lijker is dan gedacht. Overigens zijn de gevolgen van meeroken sterk afhankelijk van de samen stelling van de e-sigaret, hoe vaak er geïnhaleerd en uitge ademd wordt en van de ventila tie en afmetingen van de ruimte waar 'gedampt' wordt. Column Dresden, Leipzig en Weimar Sauerland Oostenrijkse en Zwitserse Alpen De Romantische Rijn met een vleugje Moezel De Rijn en het Rijndal www.dejongintra.nl/advertentie A We dachten allemaal dat Mohamed Bouhlel, de vrachtwagenterrorist van Nice, door een kwaadaardige ideologie werd gedreven. Maar volgens de laatste berichten nam de barbaar het niet zo nauw met de regels die in zijn islamitische omgeving golden: hij was betrokken bij klei ne delicten, dronk alcohol en at zonder reli gieuze scrupules varkensvlees. Dit alles plaatst onze eerste reflex in een vreemd perspectief. We geloofden, op basis van naam en afkomst, dat de dader door een terreurcel was geïnspireerd, onbevreesd voor de gevolgen van zijn dodemansrit, om dat in het paradijselijke hiernamaals toch wel een beloning op hem zou wachten. En misschien werd hij ook wel opgehitst door relzuchtige inter netfilmpjes uit Syrië, waarin door trapt addergebroed zwakke volgelin gen indoctrineert. Het pad dat iemand volgt om te transformeren van maatschappelij ke mislukkeling tot gewetenloze beul valt niet te rechercheren. De politieke tegenstanders van Francois Hollande schuiven de schuld in de schoenen van de pre sident en eisen meer daadkracht. Maar als ze helemaal eerlijk zijn, weten ze dat geen inlichtingen dienst tegen deze spontane gruweldaden kan opboksen. Jihadisme is overzichtelijk. Geschiftheid niet. Of je moet fanatieke psy chiaters de achterstandswijken insturen. In Brussel wilde Salah Abdeslam zijn hei dense verleden witwassen door zich plotse ling volledig over te geven aan religie. Ik ver moed dat zijn God niet bestaat, maar als dat wel het geval is, kan ik me niet voorstellen dat het Opperwezen moord op onschuldige mensen beloont. Toch vormt dit droombeeld wel het motief voor veel krankzinnigen. We kampen met een generatie outlaws, voor wie het niet meer uitmaakt of ze leven of sterven. Hoewel het geloof vaak als dek mantel wordt gebruikt, gaat het hier om nihi lisme in de meest zwarte vorm: alles en ie dereen moet kapot, zonder onderscheid des persoons. Wat Bouhlel heeft bezield, is vooralsnog ongewis, al kunnen we gerust stellen dat een geestelijke afwijking een belangrijke factor was. Het probleem is dat we tegenwoordig meer patiënten van de ene op de andere dag in terroristen zien veranderen. Ook de schut ter van Orlando worstelde met gedachten en emoties. En zo wordt de scheidslijn tussen religieuze terreur en ordinaire waanzin steeds waziger. Het is te hopen dat anderen, die niet getroebleerd zijn, hun hoofd koel kunnen houden. Jihadisme is overzichtelijk. Geschiftheid niet 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! zaterdag 16 juli 2016 E-sigaret schaadt 'meeroker' Meerokers kunnen er een geïr riteerde keel, neus of ogen van krijgen: elektronische sigaret ten zijn schadelijker voor de ge zondheid van omstanders dan gedacht. Deborah Jongejan Den Haag Reinskje Talhout, onderzoekster @OzcanAkyol «RBi Gegarandeerd vertrek! 6-daagse busreis Reiscode: ebglc02 vanaf 339 p.p. 6-daagse busreis Reiscode: ebwilO! vanaf 349 p.p. 8-daagse busreis Reiscode: ebwaa02 vanaf 549 p.p. 7-daagse riviercruise met mps Horizon Reiscode: crcr447 vanaf€ 639 p.p. 7-daagse riviercruise met mps Horizon Reiscode: crcr446 vanaf€ 649 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur SCiR Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 18,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 192,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €18,- waarvan €10,- abonnement en €8,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €192,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 juli 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11