10 NI Stel in voorlopige hechtenis, zoon heeft 'geringe rol' Hij moest naar eigen zeggen werken voor niets en werd 's nachts opgesloten. Jeffrey (30) ging na acht jaar zelf naar de politie. Het echtpaar in Tubbergen bij wie hij inwoonde, zit vast. Die Jeffrey werd de hele dag gecom mandeerd Politie, FIOD en specialisten van de landmacht deden maandag om vier uur 's ochtends een inval in een woonwagen aan de Verdistraat in Tubbergen. Vader Adje B. (58), moe der Gretha (44) en oudste zoon Henk (19) werden opgepakt en afge voerd. Zij zijn bekenden in het dorp. Acht maanden geleden opende de fa milie kringloopwinkel De Nieuwe Ronde, hun tweede zaak in tweede handsspullen, naast 'De Dollegoor' in Almelo. Ook daar viel de politie binnen. Allemaal omdat de zwakbegaafde Jeffrey (30), die al minstens acht jaar bij Adje en Gretha inwoont, naar de politie was gestapt. Hij zou zijn be handeld als slaaf, moest onder meer het huis en de winkel schoonmaken, zou zijn opgesloten en jaren in een caravan de nachten hebben moeten doorbrengen. De laatste jaren sliep hij zelfs in een schuurtje dat dienst had gedaan als toilet en sanitaire ruimte. „Of het ook op slot ging, weet ik niet. Maar hij verbleef daar onder erbarmelijke omstandighe den", zegt een kennis van het echt paar. Volgens justitie zit hij nu op 'een veilig adres'. Kermisklant Jeffrey Greven en Gretha B. kennen elkaar uit de kermiswereld. Jeffrey kreeg 'kost en inwoning' bij het echt paar in Tubbergen, omdat het harde leven als meereizende kermisklant hem te zwaar viel. Wie vóór die tijd voor hem zorgde, is onbekend. „Vol gens mij heeft hij geen ouders meer", zegt Henk, de zoon van Gre tha en Adje. De 19-jarige Henk zegt niet precies te weten hoe en waarom Jeffrey bij ze is terechtgekomen. „Dat is al zo lang geleden." Henk zegt ook niet te weten dat Jeffrey als een soort 'slaaf werd ge bruikt. Volgens hem klopt dat ook niet en zijn de verhalen uit hun ver band gerukt. Of Henk alles weet, is de vraag. Hij werd snel na zijn aan houding vrijgelaten omdat hij 'een geringere rol' zou hebben, volgens justitie. Zijn ouders zitten in voorlo pige hechtenis. „Maar die Jeffrey werd de hele dag gecommandeerd", weet eigenaar Se- lahttin Bektas van een winkelruimte in Almelo. De familie B. huurde daar in 2014 ruimte om de kringloopwin kel in te beginnen. „Maar ze betaal den nooit huur", zegt Bektas. „Toen ik ze vorig jaar zei dat ze moesten vertrekken, trok Adje een mes en Jef frey ook. Jeffrey deed alles wat Adje deed, hij kroop voor hem." Jeffrey werd ook gedwongen als katvanger voor het echtpaar B. te fun- geren, zo verklaarde hij tegenover jus titie. Hij zou een bedrijf, een huis en een aantal voertuigen op zijn naam hebben gehad. Op de auto's stonden verschillende openstaande boetes. Opgeblazen Jeffrey werd begin dit jaar door Wo ningstichting Tubbergen gedagvaard wegens huurschuld. Het heeft er alle schijn van dat Jeffrey, zonder dat hij het zelf wist, huurder was van de woonwagen aan de Verdistraat. Op de dagvaarding staat ook dat Jeffrey geen 'vaste woon- of verblijfplaats heeft'. Toch zijn de geluiden in Tubber gen over de manier waarop Jeffrey door de familie B. werd behandeld niet eensluidend. „Jeffrey als slaaf be handeld? Ach kom, hij maakte ge woon deel uit van dat gezin", zegt een andere kennis van de familie. „Het kan ook om een roddel gaan van mensen die een conflict hebben met de familie." Dat vindt ook Henk. „De beschul digingen zijn opgeblazen. Er gaan in Tubbergen allerlei verhalen rond. Daar is het een dorp voor. Ik heb nu de verantwoording over mijn elfjari ge broertje. We willen rust nu." zaterdag 16 juli 2016 De achterkant van de woonwagen in Tubbergen waar de politie eerder deze week de familie B. oppakte, foto reiner van willigen Zwakbegaafde Jeffrey leefde als een moderne slaaf Gerben Kuitert Victor Schildkamp Tubbergen Huurbaas Selahttin Bektas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10