Geen natte voeten meer in Clinge U Cappendijk -VLAANDEREN 7 Museum Het Bolwerk in I Jzendijke viert tienjarig bestaan Op de markt van IJzendijke loop je zondag tussen de soldaten en edelen, want museum Het Bolwerk is jarig. NU OOK ALS KRACHTIGE HYBRIDE Anita Bekers. Maanden is het museumbe stuur bezig geweest met de voor bereidingen. Dat is tekenend voor het enthousiasme van alle vrijwil ligers om geschiedenis op een leu ke en toegankelijke manier te pre senteren. Het Bolwerk Festijn is daar het voorbeeld bij uitstek van. Voor 2006 was Het Bolwerk een streekmuseum, sinds tien jaar richt het zich uitsluitend op de Staats-Spaanse Linies en Tachtigja rige Oorlog. „We hebben een mooie en stabiele collectie met een steeds wisselende expositie, vertelt voorzitter Matthieu Jans sen. Maar daarmee alleen red je het niet, constateerde het bestuur zelf. „We denken nooit: nu kun nen we achterover gaan leunen", zegt hij. „In 2008 besloten we dat we activiteiten moesten organise ren om meer bezoekers te trek ken", vult Anne-Lies aan. Dat resulteerde onder meer in knutselmiddagen met een thema, forten bouwen van lego en projec ten met scholen. Het museum is in de loop der jaren steeds 'losser' geworden. Anne-Lies: „We breng en geschiedenis op een speelse manier. Dat is belangrijk want kin deren hebben de toekomst." Een bonte stoet van zeventien- de-eeuwse figuren en paarden- koetsen trekt door het dorp, naar de Markt. „Tachtig mensen lopen mee, allemaal vrijwilligers", ver telt bestuurslid Anne-Lies Soet trots. Naast edelen en soldaten zijn er ook geestelijken, muzikan ten en bedelaars present. „We heb ben kleding van de Geuzenfees- ten kunnen lenen en de 'adel' draagt museumkleding." Tussen 13.00 en 17.00 uur is er op de Markt, voor het museum, nog veel meer te doen. De historische figu ren lopen rond en er worden histo rische verhalen verteld. Zoals de verhalen van boerin Anne die de overval op de kerk van dominee Stuerbout in Waterlandkerkje meemaakte en soldaat Jan die zijn belevenissen in het Staatse leger uit de doeken doet. Ook zijn er oude spelen, je kunt eten van toen proeven en er zijn demonstraties. Houten tollen worden gemaakt en tinnen badges worden gegoten. Al lerlei verenigingen en clubs wer ken aan de middag mee, zoals Het Levantijns Orkest en dansschool Museum het Bolwerk in IJ zendijke bestaat tien jaar en viert dat in stijl met het Bolwerk Festijn. Het verleden ten tijde van de Tachtigjarige Oor log wordt zondagmiddag tot leven gebracht op de Markt. We brengen geschiedenis op een speelse manier Je kon er de klok op gelijk zet ten. Plensde het, dan liep Clinge onder water. Daar hoeven Clinge- naren niet langer voor te vrezen. Tenminste, als de maatregelen van het waterschap en de ge meente Hulst om wateroverlast te voorkomen, voldoende zijn. Deze week rondde waterschap Scheldestromen de laatste wer ken af. De klus had eerder af kunnen zijn. Het waterschap begon vorig jaar september al met de afron dende werken. Ware het niet dat, ironisch, een nat najaar roet in het eten gooide. Deze week zette het schap er alsnog een punt achter. „Hulst heeft voorna melijk de maatregelen in de riole ringen op zich genomen, het wa terschap vooral in het watersys teem", zegt voorlichter Janneke la Gasse van Scheldestromen. Zo is de stuw aan de Clingeweg, richting Hulst, vervangen en ge automatiseerd. Ook zijn de dui kers vergroot, zodat er meer over tollig water weg gevoerd kan worden. Om die reden zijn ook de waterlopen in de Papaverweg en Tiberghienweg verruimd. Eerder werd in opdracht van de gemeente een gescheiden rio leringsstelsel aangelegd. Het was een reactie op de jarenlange wa teroverlast in het grensdorp. Ge meente en waterschap kwamen samen tot destijds nogal vooruit strevende plan het regenwater niet alleen via het riool af te voe ren, maar ook via sloten in de polder. Watersystemen van ge meente en waterschap werden daarom aan elkaar gekoppeld. vrijdag 15 juli 2016 Onderonsje met een soldaat „De vrijwilligers zijn onze gro te kracht", zegt voorzitter Mat- thieu Janssen, zelf ook vrijwillig in dienst, foto's peter nicolai —Anne-Lies Soet, bestuurslid Een beeld uit museum Het Bolwerk. Sophie Stockman Bob Maes Clinge Wereldwijd rijden al 8 miljoen mensen een Toyota Hybride. Niet alleen voor het milieu, maar ook omdat hybride auto's heel ontspannen rijden, zeer betrouwbaar zijn en hele lage gebruikskosten hebben. Van elke 10 hybride auto's die wereldwijd verkocht worden, zijn er maar liefst 8 van Toyota. Dankzij ons brede aanbod, is er altijd een Toyota Hybride die bij u past. TOYOTA ALUJAYS A BETTER LUAY Brandstofverbruik (EC 2015/45W) 4,9-5,1 L/100km (19,6-20,4 km/L); CO2 115-118 gr/km. Afgebeeld: RAV4 AWD Hybrid Executive Business van 45.795,-. Vraag uw Toyota dealer naar de voorwaarden. Wijzigingen voorbehouden. Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 58,0115-617751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71