Deze zomer supervoordelig naar Griekenland corendon 9 «SbsfV Archeologen en historici wroeten in de klei rond een boerderij om een beslissend moment in de Slag bij Waterloo te reconstrueren. Boek snel deze All Inclusive topper op het populaire Griekse eiland Kos TïyJeï<4c 3éé<o Aegean View Agua Resort All inclusive f ier door het bos M kwamen de Fran- sen. Daar was Hl een heg en daar- l^l na, net als nu, een open plek. Daar zijn ze bij bos jes gevallen. Totaal 2.000 a 3.000 doden, veruit de meeste onder de aanvallers. Ja, we hebben ze stevig te pakken gehad." Professor Tony Pollard (51) praat over de Slag bij Waterloo alsof die vorige maand in plaats van in 1815 werd uitgevochten. Een deel van de vers gegraven sleuven rond de kasteelboerderij van Hougoumont loopt vol water, dat met bakken uit de hemel komt, maar de histo ricus en archeoloog laat er zijn goede humeur niet door beder ven. Als volbloed Schot weet hij wat regen is. En deze plek is ra zend interessant. „Eén musketko gel zegt niks, honderd vertellen een verhaal. Graaf hier 20 centime ter weg en er opent zich een to taal nieuwe wereld." Dat is dan om precies te zijn die van 18 juni 1815, toen zich in en om de kasteelboerderij een beslis sende etappe van de Slag bij Wa terloo afspeelde. Napoleon stuur de zijn jongste broer Jéröme, maar diens 6.500 man sterke divisie werd genadeloos in de pan gehakt. De Fransen wisten niet dat Brit ten, Duitsers en Nederlanders zich in en om de boerderij had den verschanst. Ze kwamen aan al le kanten onder vuur te liggen. Volgens professor Pollard is het gelukt op zeker drie plekken de geschiedenis te herschrijven Pollard is onder meer op zoek naar een massagraf. „De Britse slachtoffers zijn weggehaald, maar waar zijn de Fransen?" Hij wijst op een bietenveld, vroeger bos: „Daar gaan we dit najaar graven." Vlakbij, in wat vroeger een boomgaard was, vegen archeolo gen met tandenborstels een stuk muur schoon. Een balustrade, ver moedt de Britse Satsuki Harris. „Zes of zeven Fransen zijn tot in de boerderij geraakt en hebben wellicht dekking gezocht. Onder meer door kogelbanen na te gaan hopen we dat te achterhalen." Daarvoor is onder meer Emiel Picard (24) uit Chaam, student conflictarcheologie in Glasgow, in gehuurd. „Kogelinslagen zeggen wie waar tegen wie heeft gevoch ten, en bijvoorbeeld ook of er spra ke was van close combat of pogin gen om op een bepaalde plek de muur te bestormen." Volgens Pol lard is het op die manier al gelukt om op zeker drie plekken de ge schiedenis te herschrijven, of zo als hij het liever noemt: aan te vul len. Zo is verder van de boerderij gevochten dan tot nu toe bekend was, raakten meer Fransen tot in de kasteeltuin en hadden ze meer houwitsers mee. Probleem is wel dat er ook in 1796 al rond Hougoumont is ge- vochten. „Fransen tegen Fransen of Fransen tegen Nederlanders, we weten het niet", zegt Picard. „Er is weinig documentatie over." Pollard: „Tot overmaat van ramp gebruikten beide partijen toen ook nog eens dezelfde munitie." De enige die al een lijk boven de grond haalde, is de Belgische ar cheoloog Dominique Bosquet (53), drie jaar geleden bij de aan leg van een parkeerterrein een paar kilometer verderop. Vol trots toont hij foto's van een donker bruin skelet. „Een Duitser, Franse kogel in de rechterlong, 50 meter achter de frontlinie en vermoede lijk met collega's op weg naar Mont-Saint-Jean." En, reagerend op de verbaasde blik: „Hij had Duits geld op zak, droeg een gealli eerd geweer - en met zo'n kogel in je long loop je niet meer zelf naar het ziekenhuis." 8 DAGEN NU VANAF 2 volw. 2 kind. €1819 corendon.nl ©023 75106 06 donderdag 14 juli 2016 Slagveld vol geheimen Frans Boogaard Waterloo r;-. V' r*5«ï ..r' f f Wé' I fLi*5 Waterloo Waver Hougou mont Quatre-Bras Charleroi 15-18 juni 1815 Neder landers, Engelsen n Fransen Pruisen Familietopper voor augustus! RETOURVLUCHT TRANSFER HOTEL Meerdere waterglijbanen watertoestellen Gevarieerd animatieprogramma voor jong Aegean View heeft een prachtig uitzicht oud zoals waterspellen liveshows Ruime kamers in bungalowstijl Gratis wifi in de lobby Zelfgemaakte producten uit eigen boerderij Beoordeeld met een 8.4 Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9