II ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Weggestuurde wethouder Albert de Bruijn verwijt zichzelf niets Albert de Bruijn is sinds dinsdag geen wethouder meer in Sluis. Hij kijkt terug op hoe het zo ver kwam. De huidige tijd vraagt om sterke bestuurders met een rechte rug. Die heeft Sluis maar weinig Hoeveel tijd hij heeft voor het interview? Albert de Bruijn grijnst. „Héél veel. Al le tijd van de wereld." Het is de ochtend na de raadsvergadering van dinsdag waarin de Oostburgenaar werd weggestuurd als wethouder van de gemeente Sluis. Een grote meerder heid van de raad steunde een motie van wantrouwen van de andere coalitiepar tijen tegen zowel De Bruijn als de D66-fractie. In zijn woning in Oostburg kijkt De Bruijn terug op een aantal be wogen dagen. „Ach, zo zit ik niet in elkaar. Het klinkt als een cliché, maar het is echt zo: er zijn belangrijkere dingen. Mijn echtge note en ik hebben een mooi leven, we hebben gezonde kinderen en kleinkin deren, worden komende maand weer opa en oma. Dan ga ik hier niet zitten treuren, hoor." „Al een paar weken. Het begon met de mededeling dat we als D66 eens moes ten nadenken over de manier waarop we opereerden binnen de coalitie. Toen we geen sjoege gaven, dreigde Mare Rijk op te stappen bij Nieuw Gemeentebe lang, als drukmiddel richting de andere partijen. En uiteindelijk kwamen ze met die motie op de proppen." „Dat was die affaire rond Conny Alme- kinders, die lekte uit een vertrouwelijke bijeenkomst. Onze fractie heeft voor zijn vertrek gestemd, als enige coalitie partij. We wisten dat ons dat niet in dank zou worden afgenomen. Het was ons letterlijk verteld: als je dat doet, don der je maar op. We hebben er als D66 lang over gepraat, maar kwamen tot de conclusie: bij ons gaat integriteit voor so lidariteit. Daarna is het niet meer goed gekomen." „Geen moment. Kom nou zeg. Dit ligt toch niet aan ons! Vanaf de start van de ze coalitie deed onze inbreng er nauwe lijks toe. We waren het kleine broertje, en dienden ons ook zo te gedragen. En als we eens doorpakten, kregen we het verwijt teveel onze eigen zin door te drijven. Terwijl de andere partijen juist steeds afweken van wat de raad eerder in visies had bepaald. Ik voerde die vi sies uit en vervolgens kreeg ik voor m'n voeten dat ik eigenwijs en ambitieus ben. Het echte probleem is dat veel raadsleden weigeren problemen onder ogen te zien en ook maar enigszins pijn lijke besluiten te nemen." „Ja, dat overheerst. Een enkeling die hard roept of een bevriend raadslid in schakelt, krijgt gelijk. Het vergt een sterk bestuur om je tegen zulke burgers te wapenen. Die sterke bestuurders zijn er in Sluis maar weinig." „Kijk, ik ga helemaal niet ontkennen dat er geen klik meer was en dat het misschien wel beter was om de stekker eruit te trekken. Maar om dan alle schuld bij één partij te leggen. Dat is ge woon laf. Trek dan met z'n allen je con clusies: stap op als coalitie en college en begin nieuwe onderhandelingen. Als je dan per se wil, kun je altijd nog verder met die huidige partijen. Maar dan toon je tenminste wat politieke moed én rea lisme." „Ja. We hebben twee jaar intensief sa mengewerkt, ik ben vaak voor hen in de bres gesprongen. Ze hebben me tot het laatst toe verzekerd dat ze met mij geen problemen hebben. Op z'n minst had den ze dat dinsdag kunnen zeggen. Maar zelfs dat kon er niet af. Ze doken maar al te graag weg." „Ze hebben moeite met heel D66. Zowel Wim als mij wordt slechte communica tie verweten. Maar daar kom je alleen maar mee aanzetten als je inhoudelijk geen redenen kunt vinden om iemand weg te sturen. Ze hebben er moeite mee dat we recht door zee zijn." „Ja, omdat het zo moeilijk is je erte gen te verweren en omdat het ge woon niet waar is. Ik heb met enorm veel mensen gepraat de af gelopen jaren. Natuurlijk schuurt het dan wel eens. Maar dat heeft niets te maken met slechte com municatie. Het gaat er bovendien maar net om naar wie je luistert. Er zullen, als je gaat zoeken, best wat mensen zijn die willen zeggen dat ik niet goed communiceer. Maar hebben ze dat ook gevraagd aan de dorpsraden pakweg IJzendijke en Schoondijke of aan de schoolbesturen van Escalda en het Zwin College? Nee, want dat kwam niet zo goed uit." „Tientallen. Mijn telefoon staat niet stil. Er is veel ongeloof over dat dit zomaar kan, ook binnen de gemeentelijke organi satie." „Precies. Voor die mensen is het ook moeilijk. Ze mogen niet in het openbaar zeggen dat ze hiervan balen. Dat raakt te veel aan politiek. Maar ze tonen wel dege lijk hun waardering. Ze laten merken dat ze hiervan balen. Dat doet me goed." „Daar moet ik nog over nadenken. Toen ik wethouder werd, had ik een adviesbu reau voor het onderwijs. Dat zou ik weer kunnen oppakken. Op de achtergrond blijf ik actief voor D66. Ik ga helpen de partij meer smoel te geven in de regio, ze ker naar aanloop van de verkiezingen over twee jaar. Ik blijf dus op de achter grond wel politiek actief. De voorgrond? Ach, misschien later weer eens. Voorlo pig even niet." donderdag 14 juli 2016 Integriteit vóór solidariteit Marlijn de Koning U komt niet heel erg aangeslagen over. Misschien scheelt het ook dat u dit al een poosje zag aankomen. Het ging al een poosje niet erg goed tussen D66 en de rest van de coalitie. Is er desalniettemin een duidelijk breekpunt geweest? De coalitie gaf jullie nog de kans de eer aan jezelf te houden. Hebben jullie daar nog over nagedacht? In de raadzaal vielen dinsdag de woor den cliëntelisme en populisme meer dere keren. U hebt nog voorgesteld om de comple- te coalitie te laten vallen. Verwijt u de andere wethouders dat ze niet ook zijn opgestapt? De coalitiepartijen leken ook meer pro blemen te hebben met de houding van raadslid Wim Huigh dan met u. U zei dinsdag dat dat verwijt u nog het meeste raakt. U gaf al aan veel steun uit die hoeken te hebben gekregen. Tijdens de bijeenkomst dinsdag zaten er veel ambtenaren op de publieke tri bune om u te steunen. En wat nu? Albert de Bruijn. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71