TL- Kunstkamer krijgt het Holland Huis voor een euro U BEVELANDEN EN THOLEN 7 Galerie-Atelier viert jubileum met boek, expositie en kunstwerk Werkplaats voor beeldend kunstenaars met een beperking is in twee decennia uitgegroeid tot een begrip in Zeeland en ver daarbuiten, tot in de reguliere kunstwereld aan toe. Het maakt niet uit of iemand een beperking heeft, het gaat om wat eruit komt Bij De Kaai worden onder leiding van vrijwilligers taalactiviteiten gehouden Kunstenares Thea Bos is dertig jaar geleden begonnen bij het tekengroepje I Jan Heezen heeft het na zes jaar nog erg naar zijn zin. „De afwisseling is leuk." Als het érgens wemelt van het creatieve ta lent, dan is het wel bij Galerie-Atelier De Kaai in Goes. Sommige cliënten van de dagbe steding van gehandicaptenorgani satie Gors zijn zo goed, dat hun werk te zien is bijvoorbeeld de Kunsthal in Rotterdam, zoals dat van Marianne Schipaanboord. Maar ook van andere Kaai-kunste- naars hangt werk bij menig parti culier en bedrijf aan de muur, want de uitleen via de art-o-theek is populair. Zaterdag viert De Kaai het 20-jarig jubileum met een boek met daarin werk (tekenin gen, schilderijen en gedichten) van alle kunstenaars, een nieuwe tentoonstelling en de onthulling van het transformatiehuisje aan de overkant van de straat. Dat is door kunstenaar Alain Balleur voorzien van streetart. De Kaai is in 1996 begonnen aan de Turfkade met een tekengroepje vanuit Huize Den Berg, maar vol gens begeleider Hetty Schaart be staat het concept al tien jaar lan ger. Dat de creativiteit zo bruist, komt volgens Schaart door de filo sofie om de kunstenaars vrij te la ten en niet te sturen; het zogehe ten werken met de handen op de rug. „Het maakt ook niet uit of ie mand een beperking heeft, het gaat om wat eruit komt", zegt Schaart, die zelf niet uit de zorg komt, maar een kunstachtergrond heeft. Inmiddels huist de galerie-ate lier al weer vijftien jaar aan de J.A. van der Goeskade. Vier jaar gele den is het historische pand gron dig opgeknapt en verbouwd en sinds twee jaar biedt het ook on- derdak aan De Kopieerwinkel, de kopieer- en printservice van Gors. Daarmee is de organisatie goed in gesprongen op de veranderingen in de zorg, want enkele jaren gele den zag het er even minder floris sant uit voor De Kaai. Maar door functies te bundelen, werd het be staansrecht voorlopig veiligge steld. De Kaai draait nu 'best goed', zegt Schaart. „De cliënten blijven komen, daar zijn we ook van afhankelijk." Onder hen be vinden zich inmiddels ook enkele vluchtelingen en dat geeft weer een andere dynamiek. „Erg leuk", aldus Schaart. „We doen zo ook iets aan participatie." De Kaai heeft momenteel 23 cliënten, van wie er vijftien dage lijks aanwezig zijn. Sommigen combineren het met een andere vorm van dagbesteding. Twee da gen per week wordt taalles gege ven door een vrijwilligster. Ook die komen graag bij De Kaai, net als de cliënten. Begeleider Schaart is in dat opzicht ook blij met het nieuwe management bij Gors. „Het is allemaal wat vrijer, daar door kunnen we ons ook meer profileren. Binnenkort krijgen we een eigen vlag aan de gevel." De Stichting Kunstkamer Holland Huis mag het Holland Huis aan de Laban Deurloo- straat in Scherpenisse voor het symbolische bedrag van een euro overnemen van de ge meente. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Ze geven de stichting ook nog een subsidie van 7.500 euro. Het Holland Huis verloor ruim een jaar ge leden zijn functie als dorpshuis. Het gebouw tje dreigde tegen de vlakte te gaan om plaats te maken voor woningen, maar dat zag een deel van de bevolking niet zitten. Veel men sen hebben mooie herinneringen aan het ge bouwtje en bovendien was het een geschenk van boeren uit Holland na de watersnood ramp van 1953. Zoiets sloop je niet, vinden veel inwoners. Een burgerinitiatief van een groep kunst zinnige Tholenaren lijkt het voormalige dorpshuis te hebben gered. Zij stelden voor om er een kunstcentrum in te vestigen. De gemeente stond daar meteen positief tegen over. Het afgelopen jaar hebben in het Hol land Huis al veel activiteiten plaatsgevonden, waaronder exposities, workshops, lezingen Het Holland Huis was een geschenk van boeren uit Holland na de watersnoodramp van 1953. Veel inwoners willen het gebouwtje niet kwijt. en filmavonden. Er is ook een grote collectie boeken aanwezig en binnenkort komt er een kinderzwerfboekenstation. Vorig jaar werd een stichting opgericht die de Kunstkamer Holland Huis draaiende moet houden. B en W hebben daar zoveel vertrou wen in dat ze het pand nu voor een symbo lisch bedrag willen afstaan. De 7.500 euro sub sidie komt uit het stimuleringsfonds samenle ving. Van dat geld krijgt het ruim zestig jaar oude gebouwtje een opknapbeurt. donderdag 14 juli 2016 De Kaai zindert al twintig jaar j Luc Oggel Goes Kunstenaar Alain Balleur van De Kaai voorziet het transforamtiehuisje schuin tegenover de Gale rie-Atelier van graf ittikunst. fotos marcelle davidse Hetty Schaart, begeleider Meer info via gors.nl Rob Paardekam Scherpenisse Info via kkhh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67