Sharkatag vestigt aandacht op 'schatje' voor de Zeeuwse kust U 4 ZEELAND Zeeuws weerzien van de gevlekte gladde haai in de zomermaanden omont! Zes gevlekte gladde haaien en een pijlstaartrog. Dat was de 'buit' die gisteren voor de Zeeuwse kust werd bin- nengehengeld tijdens Sharkatag, een onderzoeksproject waarbij haaien worden gemerkt en terug gezet. Met tien charterboten trokken de genodigden er een aantal uren vanuit de haven van Neeltje Jans op uit. Windkracht 5 (met pieken naar 6) en gammele magen trotse rend. Niet bij elke boot was het raak, al kwamen er ook wat krab ben, tong, schol en wijting naar boven. Maar het uitvaren was vooral om die 'intrigerende' haai te doen. „Iedereen heeft zo'n beeld van jaws bij haaien: enorm beest, gigantische tanden. Zet dat beeld maar opzij", warmde Niels Brevé van Sportvisserij Nederland vooraf alvast op. Hij typeerde de gevlekte gladde haai als een lief, aardig en schattig dier. „En daar moeten wij het hier mee doen." Sportvisserij Nederland heeft het internationale Sharkatagpro- ject in 2011 omarmd. Sindsdien zijn door Nederlandse sportvis sers drieduizend haaien getagd of wel van een merkje voorzien en te rug te water gelaten. „Dat doen ze de hele zomer door", vertelt Mar- tijn Westdorp van Sportvisserij Zuidwest Nederland. Op die ma nier wordt informatie ingewon nen over de leefgebieden en de reisroutes van de haaien. „En ko men mensen ook te weten dat er Sinds Sportvisserij Nederland met Shar katag is gestart, heb ben 3000 haaien een tag gekregen. Daarvan zijn er 160 alweer een keer op gevist. Uit de tot nu nu verzamelde gege vens blijkt onder meer dat Voordelta, Ooster- en Wester- schelde populaire zomerplekken zijn voor de gevlekte gladde haai. In de winter trekt de gro te bulk naar het En gelse kanaal. Een aantal grote vrouw tjes zwemt verder naar de Golf van Bis kaje. Een paar grote mannetjes zijn aan getroffen in het noordelijk deel van de Noordzee. Zo mers komt het spul in Zeeland weer vro lijk bij elkaar. hier haaien zijn." De meesten vinden dat prach tig, weet schipper John Luchies van de Zeearend. „Super natuur lijk. Haaien spreken tot de verbeel ding". Is het beet, dan wordt het dier gewogen, gemeten en het ge slacht genoteerd. Om daarna de buit -maar nu met gele tag- weer snel in het water terug te zetten. Daar kunnen sportvissers door gaans prima mee leven, weet Luchies. „Een panvisser vindt daar natuurlijk niets aan." Sportvissers doen het puur voor de thrill, zegt ook Westdorp. „Even met de haai op de foto. Dat geeft een kick." Het maakt al met al dat die gevlek te gladde haai levend veel meer waard is dan dood, zegt Brevé. Dood levert-ie maar 15 eurocent per kilo op, dus doet een beetje haai nog geen euro. Levend daar entegen is de haai zelf beter af en BEKIJK JOUW KORTING SNEL ONLINE OP WWW.BOMONT.NL De Vliethoeve ligt in het buiten gebied tussen Kortgene en Geers- dijk. Het is een gesloten instel ling waar kinderen met ernstige gedragsproblemen 24 uur per dag verblijven. Een aantal personeels leden stuurde onlangs een anonie me brandbrief naar de gemeente waarin zorgen werden geuit over de veiligheid van medewerkers en cliënten. Er zijn de afgelopen tijd veel in cidenten geweest, waaronder brandstichting, diefstal, vernielin gen en bedreigingen. Ook de dorpsraad van Kortgene zegt dat er de laatste tijd in het dorp veel incidenten zijn waar jongeren uit De Vliethoeve bij betrokken zijn. Volgens Höppener zijn de pro blemen bekend en wordt aan een oplossing gewerkt. Zo moeten de jongeren meer rust en stabiliteit krijgen, onder meer door het aan- Het is ons doel het verloop van het personeel minder groot te maken Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl 112 NIEUWS RENESSE Jongen gepakt met vals ID Hardnekkige kokkelrapers gearresteerd Super natuurlijk dit. Haaien spreken tot de verbeelding z'n omgeving ook. De charterbo ten hebben er een leuk tripje aan en de hengelaar z'n kick. Plus... een beloning (geld of een t-shirt) als hij of zij de gemerkte haai bij Sportvisserij Nederland meldt. donderdag 14 juli 2016 Esme Soesman Neeltje Jans 'Vliethoeve heeft De kinderen in jeugdzorginstel ling De Vliethoeve in Kortgene hebben rust en stabiliteit nodig. Dat zegt bestuurder Erwin Höppener van Juzt, waar De Vliethoeve een onderdeel van is. „Het is ons ultieme doel om het verloop van het personeel minder groot te maken, maar dat is moeilijk in deze tijden." Rob Paardekam Kortgene Erwin Höppener, Juzt Twee vrouwen uit China zijn dinsdagavond aangehouden voor het rapen van kokkels aan de Grevelingendam en voor het niet bekend maken van hun identiteit. Controleurs van de Voedsel- en Warenau toriteit betrapten een groepje rapers met zo'n 70 kilo. Ze kregen daarop een bekeuring. Even later zagen controleurs dezelfde mensen opnieuw ra pen. Omdat twee vrouwen uit het groepje zichzelf niet kon den identificeren en niet mee wilden werken, zijn zij overge dragen aan de politie en later overgebracht naar Torentijd. BRUINISSE De schipper van de Quo Vadis laat een van de gevangen haaien zien. —John Luchies van de Zeearend De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 15-jarige jongen uit Aer- denhout opgepakt. Hij pro beerde een discotheek op de Hogezoom bij Renesse bin nen te komen met een vals identiteitsbewijs. De jongen viel bij de ingang van de disco theek al door de mand. De portier zag dat de informatie op zijn ID-kaart niet klopte. Toen de jongen na enig aan dringen een bankpas tevoor schijn haalde, bleek dat hij te jong was. De jonge stapper is overgedragen aan de politie en vervolgens doorverwezen naar HALT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32