Van den Broeck stapt af Klimmen in klassement door tijdverlies anderen 23 Iban Mayo was, met de snelste Ventoux-beklimming ooit, even 's werelds beste klimmer. Maar na die klim ging het bergaf met hem. Het was alsof hij een straaljager had ingeslikt. Hij fietste niet, hij vlóóg. Hij moest remmen in de bochten en maalde kilometers lang op zijn buitenblad omhoog. Hij leek niet eens te hoeven ademen. De Mont Ventoux, die al zo veel wie- Iercarrières had gebroken, be zweek nu zelf. Iban Mayo beklom de Kale Berg alsof't een viaduct was. Toen de tijd stil werd gezet, bo ven bij het observatorium, keek het hele peloton met open mond naar de cijfers. Vijfenvijftig minu ten, eenenvijftig seconden. Mayo had de klimtijdrit van de Dau- phiné Libéré gewonnen en het oude Ventouxrecord van Jona than Vaughters verpulverd. De enige die de schade had kunnen beperken was Tyler Hamilton. De rest werd op minuten gereden. Het was precies hoe Mayo het wil de. Hij was eropuit om zijn tegen standers te vernederen. En dan vooral die ene. Lance Armstrong, op dat moment vijfvoudig Tour winnaar. Mayo deed een aanval op hem, en op zijn koninkrijk. Het verhaal wil dat Armstrong in woede ontstak toen hij de uit slag van de klimtijdrit onder ogen kreeg. Hij was op twee mi nuten gefietst door Mayo. Twee minuten, dat was een eeuwig heid. En dat op minder dan twee weken vóór de Tour de France. Volgens Tyler Hamilton, destijds Amstrongs ploeggenoot, ijsbeer de Armstrong briesend door de ploegbus. Dat iemand zó veel be ter was dan hij, dat kón niet. Dat mócht niet. In de week erna zou Armstrong gebruik hebben gemaakt van zijn contacten bij de UCI - waaraan hij meerdere malen geld 'doneer de' om dopingopsporing te verbe teren - om te zeggen dat ze Mayo en zijn Euskaltelploeg beter in de gaten moesten houden. Vlak voor de Tour kreeg Mayo's ploegge noot Gorka Gonzalez een startver bod en werd Euskaltels teamarts tijdelijk geschorst. Het leidde er mede toe dat de Tour voor Mayo uitliep op een fiasco. Hij viel in een kasseien etappe in de eerste week (waarna Armstrong en zijn ploeg vol gas gaven) en gaf na twee weken Tour gedesillusioneerd op. Nooit meer haalde Mayo zijn ni veau van de klimtijdrit in de Dau- phiné van 2004. Sporadisch toon de hij nog een flits van zijn klas se, maar steeds vaker viel er een schaduw over zijn hart. Hij wor stelde met depressies en kwam soms dagen zijn huis niet uit. In 2007 won hij vanuit het niets een etappe in de Giro d'Ita- lia, maar lang kon hij er niet van genieten; hij werd betrapt op epo in de Tour van dat jaar. Mayo werd geschorst en kwam nooit meer terug. Hij belandde in een diep, zwart gat waarin hij werd achtervolgd door zijn eigen demo- nen. Mayo leeft tegenwoordig een teruggetrokken leven. Met het geld dat hij verdiende als wiel renner zette hij een bedrijfje op dat doet in elektrotechniek. Maar hij werkt er zelf niet; hij heeft een paar mensen in dienst geno men en brengt zijn dagen vooral binnenshuis door. Interviews geeft hij vrijwel nooit en fietsen doet hij niet vaak meer. En als hij gaat, dan neemt hij de mountainbike - op die ma nier kan hij de gebruikelijke fiets routes vermijden. Die ene beklimming van Mayo, in de klimtijdrit van de Dau- phiné Libéré van 2004, is nog al tijd de snelste ooit. Ook tijdens een wedstrijd, met een heel pelo ton, kwam niemand ook maar in de buurt van zijn record. Zo was Chris Froome drie jaar geleden, in de door hem gewonnen Tour- rit naar de Ventoux, meer dan drie minuten langzamer. En ook vandaag zal zijn record blijven staan: de finish van de twaalfde Touretappe ligt zes kilometer on der de top vanwege de voorspel de windstoten van meer dan hon derd kilometer per uur. Het record van Mayo zal de ko mende jaren verder verstoffen op een plank in de donkere kelder van het wielrennen. Net als Mayo zelf. Die ene Ventouxbeklim- ming moest het begin van zijn heerschappij worden, maar het werd het begin van het einde. Hij is niet meer dan die ene klimmer die heel, heel even vloog, voordat hij neerstortte. MONTPELLIER Jurgen Van den Broeck gaat vandaag niet meer van start in de Tour de France. De Belgische wielrenner liep gisteren in de elfde etappe een breuk op in zijn rechterschouder, zo meldt zijn ploeg Katoesja. In de rit van Carcassonne naar Montpellier kwam Van den Broeck na 27 kilometer ten val. De nummer 21 van het klassement maakte de rit nog wel af, maar toen na afloop bleek dat er een breuk in zijn schouder zat, moest Van den Broeck besluiten de Tour te verlaten. De 33-jarige Van den Broeck ein digde in 2010 als derde in het eind klassement van de Tour de Fran ce. Hij is de zevende uitvaller deze Tour de France. Michael Mörköv, Alberto Contador, Mark Renshaw, Matthieu Ladagnous, Cédric Pin- eau en de Nederlander Sebastian Langeveld gingen Van den Broeck voor. De straffe wind zorgde gisteren voor de nodige valpartijen. Ook George Bennett, Thibaut Pinot, Luis Leon Sanchez, Alex Howes en Edward Theuns vielen hard. De schade op deze bloednerveuze woensdag tussen Carcassonne en Montpellier had groter kunnen zijn, beseft Bauke Mollema als hij achter de finishstraat uitrijdt op de rollenbank. Ook hij was getui ge van een unieke coup, gepleegd door de dragers van het groen en geel, Peter Sagan en Chris Froome. „Uiteindelijk zat er met Froome maar één klassementsrenner voor aan. Die mannen hebben wel echt hard gereden. Ik was verbaasd dat het zo snel opliep tot 20 of 25 se conden." Op de streep hield Froome maar zes tellen (plus zes bonificatieseconden) over. Na bijna drieënhalf uur billen- knijpen - 'vanaf kilometer nul was er al hectiek, stress en valpar- tijtjes'- was het al met al geen slechte dag voor Mollema. Hij klom op naar plek vijf omdat Joaquim Rodriguez, die tot boven hem stond, meer dan een minuut verloor. „Ik hoorde dat Rodriguez eraf was en daarom zei ik tegen mijn mannen: blijf maar rijden. Ook Louis Meintjes verloor veel tijd. Dat is mooi. Een goede dag." Heel even dacht Mollema met zijn Trek-ploeg zelf de breuk te kunnen forceren. „Met al die ro tondes zat alles op een lint. Toen merkten we ineens: het kan gebeu ren. Je voelt het aan de wind. Can- cellara en Rast trokken het vol op de kant, maar toen kwam Sagan opeens op rechts. Pfoeiiff, die kwam als een raket voorbij. Dat was me iets te veel." Mont Ventoux, mythische berg in de Tour donderdag 14 juli 2016 V entouxrecord May o zal verder verstoffen Thijs Zonneveld Mont Ventoux Twee minuten liefst kreeg Lance Armstrong in 2004 aan zijn broek van Iban Mayo. Dat kon niet vond de Ameri kaan, die prompt zijn macht in het peloton liet blijken. Jurgen Van den BroeckBELGA Zij kwamen als eerste boven: ■•-1951 Lucien Lazaridès (Fra) "*"1952 Jean Robic (Fra) "*"1955 Louison Bobet (Fra) 1958 Charlie Gaul (Lux) Ék 1965 Raymond Poulidor (Fra) Ék finish op top ■•■1967 Julio Jimenez (Spa) ik 1970 Eddy Merckx (Bel) ^1972 Bernard Thévenet (Fra) ■•-1974 Gonzalo Aja (Spa) A1987 Jean-Frangois Bernard (Fra) doorkomst in etappe ■•-1994 Eros Poli (Ita) Ék 2000Marco Pantani (Ita) Ék 2002 Richard Virenque (Fra) Ék 2009Juan Manuel Garate (Spa) Ék 2013 Chris Froome (GBr) De meest hectische dag uit deze Tour pakte goed uit voor Bauke Mollema die een plekje opschoof in het klassement. Geletruidrager Froome greep weliswaar wat seconden, maar twee van Mollema's concurren ten verloren veel meer tijd. Daan Hakkenberg Montpellier Mont Ventoux Chalet Reynard Bédoin S» Haarspeldbocht Saint-Estève 543 m (begin bosgedeelte met steilste stuk De 12de etappe van de Tour eindigt op de Mont Ventoux. Het is de zestiende keer dat deze mythische berg in de Tour wordt beklommen. Mont Ventoux Klim 21 km Bochten 100 1780 m: monument Tommy Simpson (overleden 1967) Gemiddelde stijging (per km): 21-16 5,5% 16-8 9,5-10% 8-1 8,5% 1-0 9,5% Maison forestière Jamet 980 m Pavilion de Roland 845 m Marseille Chalet Reynard 1435 m Hier ligt nude finish Hoogteverschil en afstand tot top 20 afstand tot Sainte-Colombe top (in km) 460 m Bédoin 311 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23