Zelfs windexpert Mollema kan aanpassen van rit wel billijken u 22 IT THIJS ZONNEVELD TOUR DE FRANCE I Van geletruidrager tot sprinter: ie dere renner in de Tour staat ach ter het besluit om de rit naar de Mont Ventoux aan te passen. Met de voorspelde windkracht acht op de top van de ruim 1.900 me ter hoge berg is een finish van de grootste wielerwedstrijd met 191 wielrenners plus een karavaan aan volgers vragen om proble men. Dus kon tourbaas Christian Prudhomme niet ander dan de fi nish verplaatsen naar het bijna 500 meter lager gelegen Chalet Reynard. „De veiligheid van de renners staat voorop. Daarvoor ben ik verantwoordelijk." Froome en Sagan, hoofdrolspe lers in de etappe van gisteren, hadden allebei hun eigen reden om het daar mee eens te zijn. „Dit was het juiste om te doen. Ik keek er enorm naar uit, maar het zou niet veilig zijn voor de renners", stelde de geletruidrager Froome die er in 2013 won. Sa gan, in het groen: „Dat is mooi, zes kilometer minder klimmen." Tijdens een korte vakantie op de camping met zijn gezin in mei verkende Bauke Mollema de etappe naar de Mont Ventoux. „Toen was het windkracht vier Zoveel verandert er niet. De klim tot Chalet Reynard is sowieso al zwaar en al niet echt leuk op de top. Met windkracht zeven en acht kun je volgens mij gewoon niet fi nishen. En ik ben een beetje wind als Groninger wel gewend." Met finish bij het Chalet Rey nard wordt de etappe van het ka rakteristieke maanlandschap ont daan en moeten de renners zes ki lometer minder omhoog. Het doet volgens Froome weinig af aan de zwaarte. „Zoveel veran dert er niet. Het blijft een lange etappe en de klim tot Chalet Rey nard is sowieso al zwaar. Mis schien wordt het juist wel inten ser omdat de klim korter is." Ook Mollema denkt niet dat in korten invloed heeft op de tijd verschillen. De steile stukken zit ten nog altijd in het etappesche ma. „Het maakt geen verschil. Het eerste deel van de klim is vals plat en dan komen tien kilo meter met negen of tien procent. Dat lijkt me toch ook serieus klimmen." Column Quintana blijft nog wel hoop houden Hij fietst als een postbode, hij praat als een wiskundestudent en hij ziet eruit als een anorexiapatiënt. Chris Froome heeft on geveer net zoveel charisma als de formica tuinta fel van mijn overbuurvrouw. Als je er een geel ta fellaken op legt hou je ze niet uit elkaar. De meeste renners in het peloton snappen hem niet. Ze praten wel met hem, maar ze spre ken een andere taal. Hij is een buitenbeentje. Een rare. Een onpeilbare kwibus waarvan ze niet weten wat ze ermee aan moeten. Ze mompelen over hem dat hij geen echte wielrenner is. En met wielrenner bedoelen ze dan niet iemand die op een racefiets zit, maar een wielrenner. Een échte. Want échte wielrenners, die wonen hun hele le ven met elkaar in kopgroepen; Froome kwam in eens uit de lucht vallen. Wielrenners snotteren en spugen in het openbaar, Froome houdt zijn hand voor zijn mond als hij hoest. Wielrenners vreten en snaaien met hun ellebogen op tafel, Froome eet keurig netjes met zijn servet op zijn schoot. Wielrenners koersen op emotie en in stinct, Froome op de cijfers op zijn vermogens meter. Wielrenners trappen gesoigneerd en ele gant, Froome hakt en zaagt met O-benen en een bochelrug. Wielrenners rij den voor hun kopman, Froome vernederde Wiggins bergop. Drie jaar terug legde Niki Terpstra het verschil tussen Froome en echte wielrenners als volgt uit in een tweet. „We krijgen een Tourwin naar die geen waaier kan rije, niet vd fiets kan pissen, op zn fiets zit als mn postbode en fietst met een hardloop bril." Daar was geen woord aan gelogen. Tuurlijk, tuurlijk, hij fietst heel hard. Hij is heel sterk. Hij klimt snel en hij vliegt op een tijdritfiets. Maar dat maakt je nog niet per se een wielren ner. Daarvoor moet je iets extra's hebben. Grin- ta, panache, koersinzicht, elegantie - of weet ik welke andere volledig ongrijpbaar en arbitrair be grip je erop plakt. Dat had Froome allemaal niet. Tot deze Tour. Ik weet niet wat er de afgelopen maanden met hem gebeurd is, maar Froome doet ineens allemaal dingen waartoe niemand hem in staat achtte. Met open mond heb ik geke ken hoe hij afgelopen zaterdag met zijn ballen op zijn stang, trappend met negentig kilometer per uur, van de Peyresourde afdaalde. Maar wat hij gisteren deed, in de finale van een waaieretap pe, was zo mogelijk nog meer onverwacht. Hij reed niet als een robot achter zijn robotploegge noten aan, hij keek niet naar het kastje op zijn stuur - maar hij demarreerde achter Peter Sagan aan toen hij zag dat die wegsprong. Het was een actie met lef. Met grinta en panache. Met koersin zicht en branie. Chris Froome is wielrenner geworden. Een éch te. Nou ja. Een beetje dan toch. Hij doet dingen waartoe niemand 'm in staat achtte Groene- wegen ziet twee kansen donderdag 14 juli 2016 Met een voorspelde windkracht acht op de top van de Mont Ven- toux, kon tourbaas Prudhomme weinig anders dan de etappe in korten. Daan Hakkenberg Montpellier —Chris Froome @thijszonneveld KLASSEMENT Klassementsren ner Nairo Quinta na van Movistar eindigde giste ren in etappe 11 op de 17de plaats en verloor 12 seconden op geletruidrager Chris Froome. „Het was voor mij de zwaarste etappe tot nu toe. De slijtage door de wind was voor veel renners enorm." Toch blijft de Co lombiaan posi tief. „Er is nog niets verloren." A Iban Mayo op weg naar de tijdritzege in de Dauphiné Libéré in 2004. fotoafp Een rare SPRINT Sprinter Dylan Groenewegen besefte na de rit in Montpellier dat hij nog maar twee kansen heeft op een etappezege. „Za terdag zou kun nen, maar dan moet ik eerst de Mont Ventoux overleven", zei de renner van Lotto-Jumbo. „Anders zal ik naar Parijs moe ten. Dan is het mijn eigen schuld dat ik de Tour moet uitfiet sen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22