Mammoet met legenestsyndroom Beeldschoon model proeft de wraak van haar collega's Pacino briljante slotenmaker 17 COLLISION COURSE ICE AGE: Geen wonder dat er enkele hilarische korte anima tiefilms zijn gemaakt met Scrat in een hoofd rol, zoals No Time For Nuts. De Sève: „Ik was erg trots op mijn werk in Ice Age, maar wilde ook een wetenschappelijk oordeel. Ik liet de film dan ook zien aan een paleonto loog in de hoop een compliment te krijgen over de wijze waarop ik de mammoet en de sabeltijger had gete kend. Maar ook hij begon over Scrat. Hij was verrukt en veronderstelde zelfs dat een dergelijk dier wellicht ooit heeft bestaan." Scrat spreekt om meer dan één reden tot de verbeelding. Ter gelegenheid van de tentoonstelling L'Art de Blue Sky in het Parijse museum Art Ludi- que (nog te zien tot en met septem ber), dat geheel van aan werk van de Amerikaanse filmstudio is gewijd, schreef de Franse filosoof Thibault de Saint Maurice een kort essay over de animatieheld. Hij stelt vast dat Scrat in zijn pogingen om dat eikeltje te pakken te krijgen de kijkers een spie gel voorhoudt. Koppigheid „Wij herkennen ons allemaal in Scrat", meent De Saint Maurice. „Wij lachen hem uit, maar in feite lachen we om onszelf. Om onze koppigheid. De Griekse filosoof Epicurus zou zich helemaal in Scrat kunnen vin den. Voor hem was de sleutel tot ge luk het najagen van onze verlangens. Maar we hebben niet alles onder con trole. Daardoor lukt het vaak niet. Zoals Scrat dat elke keer ervaart. Hij blijft maar proberen, ook al wordt hij door lawines belaagd en ingevroren. Hij zou eigenlijk met zijn vrienden Sid, Manny en Diego moeten samen werken om geluk te vinden, maar dat ziet hij niet in." Regisseur Chris Wedge loopt al ja ren rond met plannen om Scrat een eigen film te gunnen, maar een pak kend verhaal is nog lastig gebleken. „Scrat is belangrijk voor ons bedrijf. Hij is de mascotte van Blue Sky. Daarom zal hij altijd blijven opdui ken zolang onze filmstudio bestaat." The Neon Demon Soms wil een regisseur zo gefor ceerd choqueren met zijn film dat hij zijn doel voorbijschiet. Regis seur Nicolas Winding Refn vliegt in dit opzicht uit de bocht met The Neon Demon. Om te beginnen lijken kanniba lisme en necrofilie in de model- lenwereld een vergezocht uit gangspunt. Aangezien The Neon Demon het karakter heeft van een nachtmerrie uit de koker van Da vid Lynch is daar misschien een mouw aan te passen. Maar Refn bezit niet het talent van Lynch om er een filmdrama van te maken dat langer beklijft dan de speel- duur. Elle Fanning is een 16-jarig meisje dat in Los Angeles aan komt en door haar oogverblin dende schoonheid meteen indruk maakt in de modellenwereld. Col lega's zien haar opkomst vol af gunst aan. Hun wraak is grotesk. Als het de bedoeling van Refn was om de valsheid van het mo- dellenmilieu te schetsen heeft zijn visueel verleidelijke film enige reden van bestaan. Diep gang is er niet. Of de beoogde boodschap luidt: te veel schoon heid is een vloek. Wat natuurlijk een enorme open deur is. Manglehorn A.J. Manglehorn (Al Pacino) lijkt een sympathieke man. Als sloten maker helpt hij mensen in nood. Huissleutels vergeten? Geen pro bleem. Een beschadigde kluis kraken omdat daar het enige in zit wat de woningbrand wél heeft overleefd? Doet hij. Die hysterische moeder wier kind zit opgesloten in de auto? Routineklusje. Wel graag meteen afrekenen. „26 dollar, maar 30 is ook goed." Wekelijks maakt hij een praatje met bankbediende Dawn (Holly Hunter). Op haar verzoek gaan ze uit. Aan tafel begint hij een lof zang op zijn oude liefde. Of ze misschien over iets anders kun nen praten, vraagt ze. Mangle horn vertelt hoe hij diarree krijgt van bietjes. Voor liefde moet je niet bij hem zijn. De slotenmaker krijgt alles open, behalve zijn eigen hart. De film vol flashbacks kruipt wat lusteloos voort. Niet door Pacino (76). Die zet een van de beste rol len uit zijn lange carrière neer. donderdag 14 juli 2016 GO die alle harten verovert FOTO 20TH CENTURY FOX Scrat is uitge groeid tot een van de publieks lievelingen in de 'Ice Age'-serie. ANIMATIE Regie: Mike Thurmeier en Galen Chu. Voor de vijfde keer neemt Blue Sky Studios een duik in het verre verleden, toen sa beltijgers en mammoets de aarde bevolkten. Niets men selijks is deze prehistorische dieren vreemd. Neem Manny, de mammoet die moet ervaren wat de meeste vaders van dochters doorstaan: een verloofde die zijn kind - in dit geval doch ter Peaches - zal wegka pen. En dat met lede ogen ziet gebeuren. Een prehisto rische olifant met een lege nestsyndroom? Het wordt allemaal aannemelijk ge maakt. Daar komt bij dat Manny nog iets anders aan zijn hoofd heeft. De aarde wordt be dreigd door een meteoriet. Manny probeert zijn kudde zo goed mogelijk te be schermen. Waardoor de band tussen vader, dochter en verloofde beter wordt. Ice Age 5 is zeker niet de slechtste uit de reeks, maar zo langzamerhand vertoont de formule wel slijtagever- schijnselen. -A.Z DRAMA Regie: Nicolas Winding Refn. Hoofdrol: Elle Fanning. Elle Fanning als het model. FOTO CINEART - A.Z. DRAMA Regie: David Gordon Green Hoofdrol: Al Pacino. - Tisha Eetgerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17