Ex-Syriëganger zweert jihad af en wil naar gewone gevangenis Anniek van den Brand 11 Intimidatie door incassobureaus aangepakt Iets zoeken, laat staan vinden, is nooit een sterke kant geweest Het is raar dat iedereen een incassobureau kan beginnen Dat hij als ouder beslist een andere keuze zou ma ken dan ik, mailde de le raar Grieks me. Het was de voor lopig laatste zin van een corres pondentie die zo aardig begon. Zoon had al ruim een week zijn boek niet bij zich, schreef de leraar, en moest bijgevolg les na les bij zijn buurman kijken. Dat de concentratie daar niet groter van werd. Dat begrijp ik, mailde ik terug, samen met een bedank je dat hij de moeite had geno men me op de hoogte te stellen. Thuis had zoon natuurlijk niets gezegd over een zoekgeraakt boek. Hij had er in de les 'nogal laconiek' over gedaan, schreef de leraar. Ik zag het voor me - zoons ontwijkende blik, de gri mas die hij trekt als hij een beet je bang is en die zich zo gemak kelijk laat verwarren met desinte resse en spot. O ja, had de leraar er nog aan toegevoegd: volgende week zou hij een belangrijk proefwerk ge ven. En omdat zoon er niet al te florissant voor stond, leek het hem juist belangrijk om goed te leren. Zeker, mailde ik terug. En mag ik van u dan de titel en de auteur van het boek? Het boek is grijs met rood, zei de leraar - kenne lijk in de overtuiging dat ik het wel ergens zou opdiepen. Hij kent mij niet. Laat ik het zo zeggen: zoon heeft zijn chaos niet van een vreemde. En iets zoe ken, laat staan vin den, is nooit een ster ke kant geweest. Ik wilde de gegevens dus hebben om het boek op nieuw te be stellen. Toen de leraar in de gaten kreeg wat ik van plan was, kwam dus die mededeling dat hij 'als ouder beslist een andere keuze' zou maken. Al een leven lang bemoeien wildvreemden zich met hoe ik mijn zoon opvoed. Dat begon toen ik een maand of zeven zwanger was. In het zuidwesten van Amerika wandelde ik een gravelkleurige berg op. Nu ja, bérg. Heuvel. Heuveltje. Ik liep keurig op het geplaveide pad, ste vige schoenen aan, hoedje op te gen de zon. Ineens rende er een schreeuwende vrouw op me af. Verwonderd keek ik om me heen om te zien tegen wie ze zo tekeerging. Of ik soms gék was geworden, riep ze, om zulke zware fysieke inspanningen te leveren met een baby in mijn buik. Als ik mijn kind niet beschermde, dan zou zij het wel doen! Een paar jaar later was daar de kleuterjuf die meende dat zoon zou opgroeien 'voor galg en rad', omdat ik zijn ondeugd en eigen zinnigheid eerder geestig vond dan verontrustend. Geschrokken belde ik mijn moeder om te vra gen of ik wellicht iets over het hoofd zag, en of zij er misschien net zo over dacht als de juf. „Ben je gek", zei ze. „Het is gewoon een jongen." Bol.com bezorgde het boek bin nen een dag. Zoon leerde zijn proefwerk. En haalde een t. Of de leraar misschien een héél klein beetje had gegniffeld, vroeg ik zoon. Hij zei van niet. De brieven van het in cassobureau durfde Shaindel Rogers afge lopen voorjaar niet meer open te maken. Met elke brief kwamen er weer extra kosten bij. „Hartkloppingen kreeg ik ervan. Terwijl ik mijn re kening gewoon betaald had. Ik dacht: wat moet ik hiermee?" De 25-jarige studente pedago giek uit Amsterdam had drie maanden haar zorgverzekering niet betaald, omdat haar huurtoe- slag en studiefinanciering niet wa ren gestort. Na de eerste aanma ning betaalde ze het verschuldig de bedrag alsnog, binnen de ter mijn. Toch stuurde het incassobureau daarna nog steeds aanmaningen. „Op een gegeven moment kwam er 150 euro bovenop. Dat is voor mij als student een heel be drag. Ik voelde me geïntimideerd. En ik schaamde me, want het voelt toch een beetje als je eigen schuld. Terwijl het heel belangrijk is om hulp te zoeken." Met hulp van adviesbureau An ti-Incasso lukte het Rogers toch om een einde te maken aan de stroom boze brieven. Haar zorgverzekeraar stelde haar in het gelijk. „U kunt de brie ven als niet verzonden beschou wen, kreeg ik te horen. Makkelijk gezegd, maar weet je hoeveel ener gie en spanning me dit heeft ge kost?" Als het aan de Christenunie en PvdA ligt, komt aan dit soort prak tijken een einde. Ze willen stren ge opleidingseisen invoeren voor zowel de oprichters als medewer- kers. Als die zich daar niet aan houden, moet de Autoriteit Con sument Markt optreden met flinke boetes tot 650.000 euro. Wie drie keer in de fout gaat, moet uit het incassoregister wor den geschrapt. Het zijn strenge eisen, erkent Kamerlid Carola Schouten van de Christenunie. „De incassobureaus hebben lang genoeg de tijd gehad om het zelf beter te doen. We kun nen in de Tweede Kamer nu niet meer op onze handen blijven zit ten." Als een Kamermeerderheid er mee instemt, mogen incassobu reaus geen intimiderende post meer versturen met bijvoorbeeld faillissementsstempels erop. Ook dreigen met gedwongen verkoop van de inboedel en beslaglegging op een bankrekening (wat incasso bureaus niet mogen) en zonder toestemming de werkgever van een debiteur benaderen, is straks uit den boze. De initiatiefwet van Christenu nie en PvdA wordt vandaag gepu bliceerd op de site van de Chris tenunie, zodat belanghebbenden commentaar kunnen leveren. De wet wordt naar verwachting aan het einde van het jaar naar de Tweede Kamer gestuurd. De Nederlandse Vereniging voor gecertificeerde Incasso-onder nemingen moet de nieuwe wet nog bestuderen, maar reageert po sitief. „Wij pleiten al jaren voor stren gere regels", zegt Jeanine van Noordenne van de brancheorgani satie. „We vinden het raar dat elke grappenmaker een incassobureau kan beginnen, terwijl je werkt met mensen die zich in een kwets bare positie bevinden. Dat leidt tot incidenten die een schaduw werpen over de hele branche." Hicham el O. (31) maakte deel uit van het grote Haagse jihadproces dat eind vorig jaar tot zware ver oordelingen leidde. De Haagse groep ronselde Syriëgangers, zaai de haat en regelde geld voor de ji had. De veroordeelden kwamen te recht op terroristenafdelingen (TA) in Vught en Rotterdam, maar El O. wordt liever gisteren dan vandaag naar een 'gewone cel' overgebracht. Naar eigen zeggen steunt El O. niet langer de jihad. „Hij is ook een stuk gematigder in zijn geloof geworden", stelt zijn advocaat Sander Janssen. Hij ligt nu wel slecht bij sommige andere veroordeelde jihadisten. Hij is daarom procedures gestart voor een overplaatsing, omdat hij vreest dat het 'tot een confronta tie' kan komen. Hij zou om die re den ook zeventien dagen lang 24 uur per dag op cel zijn gehouden, en mag inmiddels nog maar één uurtje per dag zijn cel uit. El O. hekelt ook de zware behan deling op de TA: de bajesklanten zitten veel in hun cel, mogen maximaal één keer per week be zoek ontvangen en dan nog achter glas. Bovendien worden ze vaak gevisiteerd, waarbij bewakers op zoek gaan naar smokkelwaar in hun lichaamsopeningen. El O. werd veroordeeld tot vijf jaar cel omdat hij in Syrië aan de strijd had deelgenomen. Hij speel de een betrekkelijke bijrol in het ji- had-proces, Het ministerie van Veiligheid en Justitie wil niet op de procedures van El O. ingaan. donderdag 14 juli 2016 Boek 'Hartkloppingen kreeg ik ervan' Een studente uit Amsterdam schakelde een anti-incassobu reau in om van intimiderende brieven af te komen: „Hulp zoe ken is belangrijk." Deborah Jongejan Den Haag A Carola Schouten (links) en Shaindel Rogers, foto marco de swart Jeanine van Noordenne Een veroordeelde Syriëganger probeert uit alle macht weg te komen van de terroristenafde ling in een Rotterdamse gevan genis. Hij heeft de jihad afgezwo ren en vreest problemen met ji- hadisten in de gevangenis. Tobias den Hartog Cyril Rosman Schiphol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11