effeweg.nl VN-hofChina heeft geen recht op Zuid-Chinese Zee gui>fcl gale 8 NI PAULINE BIJSTER Tentoonstelling 'De waanzin nabij' duikt in Het houdt zijn bewonderaars nog altijd bezig: is de kunst van Van Gogh het werk van een genie of een gek? 1 v? Sm tri me Column De afgelopen week kwam de wijk waar ik woon ne gatief in het nieuws. De Banne in Amsterdam Noord (ik ben geboren en getogen Rotter dammer en vind dat voor altijd de mooiste stad van Nederland, maar nu woon ik even tijdelijk in de toe ristische attractie genaamd Am sterdam). Lokale media Het Parool en AT5) plaatsten verhalen over een soort horrorbuurt, waar een groep Marokkaanse hangjongeren over vallen pleegt, inbreekt, graffiti spuit en het winkelcentrum teis tert als ware het een getto. Op Facebook deelde Thierry Baudet een van die Paroolstukken over 'de grote overlast in Banne Buik sloot'. Tientallen mensen reageer den erop: 'Wat erg!' of: 'Zie je, weer die Marokkanen!' En nu de werkelijkheid. Ik woon in de Banne, op een steen worp afstand van de flats waar de ze horrorverhalen over gaan. En ik heb hier dus nog nooit iets van ge merkt. Wel heb ik al vaak ver strooid sleutels in één van onze fietsen laten zitten of in de auto, en de volgende ochtend stonden ze er altijd nog. We laten weieens per ongeluk de voordeur open staan, of expres. Mijn kinderen spelen buiten, ook bij deze flats, en zijn nooit lastiggevallen. Graffiti valt reuze mee, de par ken die worden aangelegd en de koophuizen die gebouwd worden, vallen meer op. De nieuwe school in de buurt kreeg zelfs een soort architectuurprijs. En ik ben veel vaker dan me lief is in dat winkel centrum, en ik heb er nog nóóit een vervelende 'teisterende' Ma rokkaanse hangjongere gezien. en belasting betalen en die net als ik biologische groenten kopen bij de Lidl. Marokkaanse tieners in groepjes die Redbull drinken maar netjes 'Sorry, mevrouw!' roe pen als ze per ongeluk tegen je rondtollende dreumes oplopen. Knappe Marokkaanse kassières die razendsnel voor een mini mumloontje lange rijen wegwer ken, een Marokkaanse uitsmijter en een Marokkaanse parkeer wacht en een Marokkaanse politie agent en zonder al deze mensen zou dat hele winkelcentrum of de buurt überhaupt niet kunnen functioneren. Ik wil problemen niet bagatelli seren, er zal overlast zijn geweest en daar moet iets aan gedaan wor den. Maar problemen overdrijven of polariseren in de media, daar wordt echt niets beter van. We laten weieens per ongeluk de voordeur openstaan, of expres Effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 Het is op het oog be paald geen zonnig thema. De waanzin nabij heet de zomer- tentoonstelling in het Van Gogh Museum in Am sterdam die vrijdag opent. De expositie verbeeldt chrono logisch de laatste anderhalfjaar van het leven en lijden van Vin cent van Gogh (1853 -1890), de periode waarin de schilder ten prooi viel aan eenzaamheid, drankzucht en melancholie. Bovendien vertoonde hij der mate afwijkend gedrag dat hij in een krankzinnigeninrichting werd opgenomen. Hij maakte uit eindelijk - wellicht de waanzin, in elk geval de wanhoop nabij - in het Franse dorpje Auvers een einde aan zijn leven. Nienke Bakker, conservator schilderijen van het museum, be seft dat het onderwerp van de ex positie beladen is. „Zijn bestaan was op het einde schrijnend en triest. Zijn zelfmoord verschrik kelijk. Je denkt: wat voor moois had hij nog kunnen maken?" Tegelijk klimt Van Gogh in de ze zware periode telkens weer op en heeft hij er alles voor over om verder te kunnen schilderen, al dus de conservator. „Hij geeft zijn laatste levenskracht aan de kunst - zijn schilderijen en teke ningen waren zijn houvast." Van Gogh werkte vaak koortsachtig om zijn ziekte te bezweren en het is bijzonder dat hij nog zo veel prachtig werk heeft voortge bracht, stelt Bakker. „De tentoon stelling is in die zin ook een ver haal van hoop. Zijn verblijf in Frankrijk leidde tot een uitbars ting van kleurenpracht, van verf- geweld. Daar vindt Van Gogh zijn eigen, unieke stijl." Al langer speelde het museum met het idee een expositie te wij den aan de ziekte(s) van Van Gogh, gestaafd met documenten en geïllustreerd met werk. Zijn li chamelijke en vooral geestelijke kwalen roepen volgens Bakker tot op de dag vragen op bij zijn mondiale bewonderaars, van wie er vorig jaar bijna 2 miljoen het Van Gogh Museum aandeden. Eén vraagstuk lijkt opgelost: uit een vergeelde memo blijkt dat Van Gogh zijn hele oor afsneed en niet slechts een deel. Een op gedoken tekeningetje van de be handelend arts geeft uitsluitsel. Het hardnekkige cliché dat hij zo briljant was omdat hij gek was, dat klopt niet, zegt Bakker. „Zijn werk is niet het resultaat van krankzinnigheid, Van Gogh was niet permanent ziek. Juist tij- Volgens de rechters zijn de histo rische rechten die China mis schien had, vervallen als zij on verenigbaar zijn met de exclusie ve economische zones die zijn in gesteld onder een VN-verdrag. De zaak was aangespannen door de Filipijnen, die met een reeks andere landen met Peking ruziemaakt over de Zuid-Chine se Zee. Minister van Buitenland se Zaken, Perfecto Yasay, sprak in een reactie van een 'mijlpaal' en belooft te streven naar een vreed zame oplossing van de territoria le geschillen met China. Peking trekt zich niets aan van het vonnis. Het acht het hof niet bevoegd. De uitspraken van het arbitragehof zijn bindend, maar het hof heeft geen middelen om die af te dwingen. China hield de afgelopen week grootscheepse militaire oefeningen om duide lijk te maken dat de eilandengroe pen niet zomaar zullen worden opgegeven. Het machtsvertoon is ook een signaal richting de Vere nigde Staten dat een vrije door vaart eist in de Zuid-Chinese Zee. De Amerikaanse oorlogs vloot voert herhaaldelijk 'vrije missies' uit nabij de door China geclaimde eilanden. Peking is de atols en koraalrif fen al jaren aan het uitbouwen om de aanspraken te onderstre pen. De Zuid-Chinese Zee is een belangrijke transportroute en rijk aan vis. In de bodem zouden olie, gas en mineralen zitten. woensdag 13 juli 2016 @PaulineBijster Overdri ven Wel vriendelijke Marokkaanse moeders en vaders die werken Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Gekwelde geest, Arno Gelder Amsterdam 'Man met pijp', naar Van Goghs zelfportret, door tijdgenoot Émi- le Schuffenecker, circa 1892-1900. foto van gogh museum China heeft geen historisch recht op een groot deel van de Zuid-Chinese Zee. De aanspra ken van Peking op eilanden groepen in die zee, is daarom onterecht. Het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag kwam na vier jaar beraad giste ren tot deze uitspraak. Hans van Zon Den Haag 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS Brandenburger Tor Checkpoint Charlie Alexanderplatz INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Londen - Parijs - Praag - Antwerpen - Kopenhagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8