'Het OM lijdt heel groot gezichtsverlies' 7 Jos van Rey heeft een taakstraf gekregen. Het OM is daar helemaal niet tevreden mee. Ook de Limburgse politicus overweegt hoger beroep. Veroordeeld na politieke affaires UITSPRAAK ZAAK-VAN REY A Jos van Rey hoeft niet de cel in. foto robin utrecht CORRUPTIE Het Openbaar Ministe rie gaat in hoger be roep tegen de taak straf van 240 uur voor Jos van Rey. „Ge zien de feiten die de rechtbank be wezen acht, vinden wij de straf veel te laag", zegt een woordvoer der van het OM, dat maar liefst twee jaar celstraf had geëist we gens omkoping, verkiezingsfraude en witwassen. „Een beetje cor rupt bestaat niet." Volgens het OM moet de zaak-Van Rey dienen als een waarschuwing voor ande re bestuurders. „Niet-integer ge drag wordt niet geaccepteerd." Het Limburgse Statenlid Jos van Rey liet zich volgens de rechtbank omkopen met voetbalreizen, be zoeken aan vastgoedbeurzen en betalingen aan het bedrijf van zijn kinderen. Ook schond hij zijn ge heimhoudingsplicht en rommel de hij met stempassen. De burge meestersbenoeming in Roer mond, waarbij hij kandidaat en partijgenoot Ricardo Offermanns van sollicitatievragen voorzag, heeft hij volgens de rechtbank 'tot een poppenkast gemaakt'. Volgens de rechters hield Van Rey keer op keer onvoldoende af stand en gedroeg hij zich niet als integer politicus. Hij heeft daar mee schade toegebracht aan het aanzien van het openbaar bestuur. Wel stelde de rechtbank vast dat het beeld van een man die miljoe nen in eigen zak stak, niet klopt. Volgens de rechtbank zijn ook niet alle strafbare feiten tegen hem bewezen. Zo moeten bepaal de reisjes tussen de politicus en de Roermondse projectontwikke laar Piet van Pol gezien worden in het kader van hun vriendschap. Handig waren de reisjes niet, oor deelt de rechtbank, maar van 'ac tieve omkoping' is geen sprake. Ook voor witwassen en ronselen van stemmen ziet de rechtbank geen overtuigend bewijs. Ook Van Rey overweegt hoger beroep. „We gaan eerst dat vonnis van 88 pagina's eens goed lezen en bestuderen. Aan de ene kant ben ik opgelucht, aan de andere kant teleurgesteld. Ik vind het geen omkoping als je met een vriend naar voetbalwedstrijden of vastgoedbeurzen gaat." De advoca te van Van Rey is blij dat de recht bank heeft vastgesteld dat het hier niet om gemeenschapsgeld gaat. „Er is geen geld van Roermonders verdwenen in de zakken van Van Pol", aldus Gitte Stevens. Ze weet niet of een hoger beroep oppor tuun is. „Je kunt principieel in ho ger beroep gaan, je kunt ook prin cipieel verder gaan met je leven." Van Rey heeft een lange staat van dienst. De afgelopen dertig jaar was hij voor de VVD onder meer raadslid en wethouder in Roermond, lid van Provinciale Sta ten in Limburg en lid van de Eer ste en Tweede Kamer. De WD heeft Van Rey uit de partij gezet. Van Rey heeft alle beschuldigin gen altijd van de hand gewezen. De rechtbank concludeert dat hij materieel zijn straf al heeft ge had en vindt daarom die 240 uur werkstraf passend. „Het Openbaar Ministerie heeft hier vier jaar aan gewerkt. Inten sief. Er werden zo'n 80 getuigen gehoord, een inval in zijn huis. Een enorm dossier. Nu is het OM een olifant die een muisje gebaard heeft. Het OM lijdt heel groot ge zichtsverlies. De meeste aantijgin gen zijn niet gehonoreerd. Van Rey komt er goed vanaf. Hij heeft gerommeld met volmachten, ge lekt bij de burgemeestersbenoe ming. Sommige uitjes met zijn vriend had hij niet moeten doen. Witwassen is niet bewezen." „Dat er vriendschap kan zijn tus sen bestuurder en ondernemer. De reisjes van Van Rey en project ontwikkelaar Piet van Pol naar St.Tropez waren volgens de rech ter een zaak tussen vrienden en geen omkoping. De bezoekjes aan voetbalwedstrijden en een vast- goedbeurs weer wel. De vraag is wat daar in hoger beroep van blijft staan. Hoe kan 80 procent van de uitjes tussen vrienden zijn en 20 procent omkoping?" „Niet helemaal. We worden ons vooral meer bewust van wat wel en niet kan. Van Rey had wel wet houder kunnen worden, maar dan met een andere portefeuille, waar mee hij niets te maken had met zijn vriend Piet van Pol. De ge meente Roermond heeft het pri mus-secundus-systeem ingevoerd om dit te voorkomen. Als er belan genverstrengeling dreigt, neemt een andere wethouder het over." „Een beetje. Hij is een heilige in Roermond. Een heilige die wat In landen als Italië richten ze voor zulke bestuurders standbeelden op problemen had. Vriend en vijand zijn het erover eens dat hij gewel dige prestaties heeft geleverd voor de stad. In landen als Italië en Griekenland richten ze standbeel den op voor dergelijke bestuur ders. Vroeger werd gewoon ge zegd: 'Zeg, jij komt de wegen toch verharden, hè? We hebben hier een fanfare die nieuwe uniformen nodig heeft.' Zo'n hint om spon sor te worden, kan niet meer bij openbare aanbestedingen." „Hij is toch veroordeeld. Maar hij zal vooral opgelucht zijn en zijn zegeningen tellen. Of zoals zijn ad vocaat zei: Jos van Rey doet al heel zijn leven taakstraf voor de samen leving." woensdag 13 juli 2016 Beetje corrupt? Dat bestaat niet, zegt Openbaar Ministerie Chris Klomp Koen Voskuil Rotterdam Bestuurders die over de schreef gaan zien hun politie ke leven abrupt eindigen. Tot veroordelingen voor corrup tie komt het niet vaak. Gedeputeerde Ton Hooij- maijers (VVD) van de provin cie Noord-Holland werd pas na zijn tijd als politicus ver oordeeld. In 2010 werd er anoniem aangifte tegen hem gedaan. Hij zou bouwplan nen goedgekeurd hebben in ruil voor geld. Hooijmaijer werd door het gerechtshof in hoger beroep in 2014 ver oordeeld tot 2,5 jaar celstraf voor elf gevallen van omko ping voor in totaal 276.000 euro, dertien gevallen van valsheid in geschrifte en het witwassen van geld. In de cember vorig jaar werd be kend dat justitie ook 500.000 euro van de voor malig VVD-politicus eist. Oud-wethouder Jos de Graaf van Boxmeer werd be gin dit jaar veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur voor het aannemen van 3.000 euro van Chinese in vesteerders met wie hij in on derhandeling was over de aankoop van een klooster. Hij verklaarde dat hij niet wist dat er geld in de envelop zat. Toen hij er na vijf dagen ach ter kwam, gaf hij het terug. Maar hij kwam daar pas mee naar buiten toen het een half jaar later bekend werd. De 240 uur taakstraf voor politi cus Jos van Rey is een niet- meer-doen-strafje. Emeritus hoogleraar bestuurskunde Arno Korsten volgde de zaak tegen de politicus op de voet. Ton Voermans Roermond Jarenlang justitieel onderzoek en dan 240 uur propjes prikken? Wat heeft de rechter gezegd? Is het aanzien van het openbaar bestuur geschaad? Kan Van Rey met opgeheven hoofd door Roermond lopen? —Arno Korsten, hoogleraar Is Van Rey de morele winnaar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7