NIEUWS 5 bij Amerikaanse presidentsverkiezing in volle gang Onderzoek naar voorzitter van or politie op president Obama. Hoe maken Clinton en Trump uit zulke lijstjes een keuze? Presidentskandidaten zoeken door gaans iemand die tegenwicht biedt. Een politicus die goed ligt bij een groep kiezers waar de kandidaat zelf zwak is, of iets in huis heeft wat de kandidaat mist. Voor Trump kan een partner met ervaring in politiek en landsbestuur bijvoorbeeld goed zijn, om zijn eigen gebrek daaraan te com penseren. Voor een van Clintons favorieten, Tim Kaine, spreekt in zijn voordeel dat hij uit een belangrijke staat komt, Virginia, een swing state waar beide partijen kans hebben om te winnen. De Nederlandse politico loog Boris Heersink publiceerde aan de universiteit van Virginia onlangs een onderzoek dat erop wijst dat een presidentskandidaat in de thuisstaat van de running mate bijna 3 procent extra stemmen kan verzamelen. Met Kaine zou Clinton er haast op kun nen rekenen dat ze de winst in Virgi nia in haar zak heeft. „Dan hoeft ze daar minder tijd, geld en energie te besteden, en kan ze zich op andere De keuze voor een potentiële vervanger is de eerste zichtbare grote beslissing van een kandidaat staten richten", legt Heersink uit. „Als ze Kaine kiest, is dat een indica tie dat ze vermoedt dat het een krap pe race wordt." Met Warren zou Clin ton vooral een campagnepitbull aan haar zijde krijgen. Zo kan ze zich zelf ver houden van het gekrakeel. Onnozel Wat Clinton en Trump vooral niet willen, is een partner als Sarah Palin, de ex-gouverneur van Alaska die het in 2008 met John McCain tegen Oba ma opnam en sindsdien de slechtste running mate in de geschiedenis wordt genoemd. Palin bleek ongeïnformeerd en onnozel. Haar wonderlijke uitspraken - ze had erva ring met buitenlandpolitiek omdat ze Rusland kon zien vanuit Alaska - streden in de media om voorrang met verhalen over de zwangerschap van haar ongetrouwde tienerdoch ter. Dat alles deed kiezers aan het be oordelingsvermogen van McCain twijfelen. Had hij echt Palin in ge dachten als reservepresident? De keu ze voor een potentiële vervanger is de eerste zichtbare grote beslissing van een presidentskandidaat, die kie zers iets leert over zijn of haar voor keuren en handelswijze. Als Clinton nu voor een vrouw gaat, analyseert professor Goldstein, 'laat ze zien dat ze gedurfd en innova tief is, en niet formeel en behou dend, zoals ze vaak wordt gezien'. Ze zou nog meer nadruk leggen op het historische karakter van haar kandi datuur en het contrast met macho man Trump vergroten. Met Warren kan ze zowel aanhangers van Bernie Sanders als vrouwelijke kiezers extra enthousiast maken - en enthousias me is iets waar het haar campagne aan ontbreekt. Maar er is een risico: Clinton mist juist steun onder (witte) mannelijke kiezers, die soms nog moeten wen nen aan een vrouwelijke leider. Twéé vrouwelijke leiders zou nog confronterender zijn. Zo'n vernieu wende keuze past niet bij Clintons behoedzame aard. Jammer, vindt Goidstein. „We hebben in 57 presi dentsverkiezingen 55 keer niet-ge- mengde koppels gezien, bestaande uit twee mannen. Toen had nie mand het daarover." Korpschef Erik Akerboom van de Nationale Politie laat een intern onderzoek doen naar de afgetre den voorzitter van de onderne mingsraad, Frank Giltay. Dat ge beurt naar aanleiding van een oriënterend onderzoek naar de bestedingen van de centrale on dernemingsraad van de politie, waartoe vorige week al opdracht was gegeven. Giltay legde vorige maand zijn functie neer. Hij deed dat vanwe ge een onderzoek dat is ingesteld naar uitgaven door de onderne- mingsraad. Die zouden erg hoog zijn. Naar verluidt zou er veel geld worden uitgegeven aan snoepreisjes, aan etentjes en aan andere activiteiten. De overige leden van het dage lijks bestuur van de centrale on dernemingsraad zijn tijdelijk te ruggetreden. Giftige pieterman prikt sportvissers AFM wil meer samenwerking Patiënt schiet mannen neer woensdag 13 juli 2016 Julian Castro Tim Kaine I Donald Trump J r/ Mike Pence Elizabeth Warren en Hillary Clinton samen op een podium in Cin cinnati. FOTO ANDREW HARNIK/AP FOTO'S PORTRETTEN AP/AFP/EPA/REUTERS Michael Flynn DEN HAAG Frank Giltay foto fred liboohant FEHMARN Twee Zwitserse sportvissers zijn gisteren voor de kust van het Duit se Oostzee-eiland Fehmarn van hun kotter gehaald nadat zij door een giftige vis waren gestoken. De dader was een pieterman, een baarssoort die tussen de 15 en 50 centimeter wordt. Het venijn van de vis zit hem in zijn rugvinnen, die gif afscheiden. Het gaat om serotoni ne. Hoewel dit gif niet dodelijk is, kan iemand na een steek erg ziek worden en last krijgen van heftige pijnen, hartritmestoornissen en pro blemen met de bloedsomloop. De Zwitsers (15 en 60 jaar oud) wer den door een Duitse reddingsmaat schappij aan land gebracht. AMSTERDAM De Autoriteit Financiële Markten denkt dat fraudeurs veel sneller te gen de lamp zullen lopen als de di verse toezichthouders beter (mo gen) samenwerken. Strenge over heidsregels houden dit tegen. In een 'wetgevingsbrief aan het minis terie van Financiën geeft de AFM aan hoe het beter kan, met name op gebied van uitwisseling van ge voelige informatie. Als recent voor beeld noemt de AFM de samenwer king met de Autoriteit Consument Markt bij de aanpak van misstan den bij incassobureaus. AFM mag geen informatie verstrekken aan de ACM en vice versa. Het gevolg is dat de bureaus vrijspel hebben. FRANKFURT Een patiënt in een psychiatrische kliniek in Frankfurt heeft gisteren een medewerker van de kliniek en een politieman neergescho ten. Beiden raakten ernstig ge wond. De man trof zichzelf in een voet. De 33-jarige man was 's nachts in de stad opgepakt toen hij zich van het leven wilde beroven. Of hij drugs had ge bruikt, is niet duidelijk. Eenmaal in de psychiatrische kliniek verzet te hij zich heftig en tijdens een worsteling met drie aanwezigen kreeg hij het vuurwapen te pak ken van de politieman die hij pro beerde te wurgen. Hij schoot on middellijk wild om zich heen. Chris Christie Newt Gingrich

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5