3 foto janwildeeentuin.blogspot.nl Mooie en schuwe Oriolus oriolus laat zich niet makkelijk zien, maar wel horen ('dudeljo!') Schoon schommelen Bijenhotel AFVAL Leeuwardse recreatiegebied De Groene Ster in drie dagen gemakke lijk 7.600 liter diesel, 30.000 kilo wattuur aan elektriciteit en 16 ton af val doorheen. Net als de echte maatschappij moe ten festivalorganisatoren dus naden ken over verduurzaming van de energievoorziening, afvalhoop en voedselketen, vindt medeorganisator Bootsma. Proefkonijnen Het zijn precies die drie terreinen waar hij zodoende de pijlen op richt. En Welcome to The Village staat niet alleen. Met het collectief Innofest hebben nog zeven noordelijke festi vals zich achter de Friese innovatie- drang geschaard. Lowlands biedt wetenschappers zelfs een weide met 55.000 proefko nijnen om experimenten op te bot vieren. En ook bij buitenlandse festi vals als Burning Man - dit jaar ook met een Nederlands neefje op de Ve- luwe - lopen innovatieve start-ups al jaren de deur plat. Welcome to The Village biedt pio niers een podium om flink buiten de lijntjes te kleuren met hun duurzame batterijen en schommels van afval- plastic, maar ook kunnen bezoekers dit jaar in een keur aan masterclasses zelf een lustig potje brainstormen. Bovendien is Bootsma niet vies van practice what you preach; goede ideeën worden veelal uitgetest in de eigen festivalorganisatie. Neem alleen al de sanitaire voorzieningen. De urine uit de festival toiletten werd vorig jaar omgezet in kunstmest om de eigen groentetuin te voeden. „Dit is niet innoveren voor de amusementswaarde", bezweert Bootsma. „Als het werkt in onze mi- nimaatschappij, waarom dan niet in de echte wereld?" ENERGIE VOEDSEL woensdag 13 juli 2016 GO wonden te kwetteren als mijn kat richting nageslacht beweegt. De kraai kan nog niet vliegen en het grijze pluis is vast nog nestdons. De rode kat van de buren loert vanaf het dak van de schuur. Kansloos, concludeer ik, en laat 'm over aan de natuur krachten in de tuin. Ik moet trouwens ook weg. Geen tijd voor sentimenteel vo- geltjesgedoe. Onderweg verdiep ik me in de intelli- Een dode babykraai. gentie van de kraai. Die schijnt uitzonderlijk te zijn. Onderzoekers noemen de kraai een 'gevederde pri maat', hij heeft een goed geheugen, kan problemen oplossen en gebruikt ge reedschap. Kraaien zijn dan wel slim, maar niet toegerust op de stadse bebouwing met schaars groen en vier soli tair loerende roofdieren. Als ik thuiskom is het pleit be slecht. De babykraai ligt le venloos onder de vlier. Ja, Corlijn, ze hebben ons nodig! Sippe groet, Gerda Wie: de wielewaal, Oriolus oriolus Wat: een prachtige zomervogel, waarvan het mannetje een geel zwart verenpak heeft, terwijl de vrouwtjes en jongen zijn getooid met een groenig veren kleed. Waar: door heel Ne- Er is meer te beleven dan bandjes kijken. FOTO WELCOME TO THE VILLAGE Nu de wereldbevolking en verstedelijking toe neemt, moeten meer mensen op een kluitje leven. Drie studenten lieten zich inspireren door de bij en strijken op WTTV neer met hun Beehive Hotel. De slaapcabines zijn dank zij hun zeshoekige vorm - afgekeken van bijenra ten - makkelijk opsta- pelbaar én zorgen voor goede geluidsisolatie; Bovendien wekken de raten hun eigen stroom op, waardoor je simpel je luchtbed kunt oppom pen of je mobieltje opla den. Vorig jaar baarde WTTV opzien door de aanschaf van koe Janneke: goed voor 1.400 festivalmaaltijden. Dit jaar staan er drie kalveren, twin- ting geitenhokken en honderd hanen op de boodschap penlijst. „Uitslui tend mannen- vlees", bevestigt Bootsma. „In de voedselindustrie zijn mannen onder gewaardeerd. Doordat er meer vegetariërs komen, is meer behoefte aan geitenkaas, worden er meer geiten gefokt en dus meer bokjes - die geen melk geven - afgedankt, vergast of geëx porteerd. Als festi val vinden we het belangrijk om ter bewustwording zo'n verhaal voor te schotelen uit die complexe voedselindustrie." derland ver spreid, als er maar loofbos en water is. Wanneer: van april tot in au gustus in Nederland. Bijzonderheden: in Nederland leven 10.000 exemplaren. Ze zijn zo groot als een merel. Wie lewalen zijn schuw en leven hoog in de top pen van loofbos sen. Vandaar dat je ze eerder hoort dan ziet. Denk aan het liedje met de regel: 'dudeljo klinkt zijn lied'. Vooral plastic fris drankflesjes zijn een boosdoener. En dus proberen de creatievelingen van WOOF WOW om de flesjes weer waarde te geven door er dunne draden en - eenmaal gebundeld - oersterk touw van te snijden. Op WTTV wordt zo doende flink geknut seld aan meubels, kunstwerken en schommels van - jawel - afval- plastic. Op het strand vind je meer plastic meuk dan schelpen; om nog maar te zwijgen over de 8 miljard kilo plastic die elk jaar de zee in drijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47