32°C <D Ik over aan de natuurkrachten 2 DE REDACTIE KIJKT Festival Slapen onder een dak van karton of groente kweken met je urine. Popfestivals als Welcome to The Village - dit weekend in Leeuwarden- bieden iets extra's: ze zijn levende laboratoria voor de maatschappij van morgen. NEDERLANDERS BEGINNEN: IK GA EEN CHARTER MAATSCHAPPIJ SPECIAAL VOOR ASOCIALE HOE IS 'T DAAR? VANDAAG... TAKKENWIJVEN A.L. Snijders - Een handige dromer (Joost Conijn, YouTube) Buren - aflevering Kerkrade (Frans Bromet, YouTube) Beautiful in Beaufort- Wes (Walter Stokman, NPO Uitzending Gemist) Evert Kwok Je zult het misschien niet realiseren als je met bemodderde broekspijpen staat te dansen in de moshpit bij rapper Fresku. Ook niet wanneer je 's nachts struikelend over de scheerlij nen je tent opzoekt. Maar als festival ganger ben je in de zomer van 2or6 een proefkonijn in een levend labora torium. „Ik vergelijk het festival van nu met de jaarmarkten uit de mid deleeuwen", vertelt Sjoerd Bootsma, artistiek leider van Welcome to The Village (WTTV). „Dat waren ook plekken waar één keer per jaar, gedu rende een paar dagen, iedereen uit de Hoe kunnen we iets bereiken, meer dan alleen biertjes drinken en bandjes kijken? AFVAL Karton kamperen omgeving samenkwam. Natuurlijk had je er muziek, andere podium kunsten en heel veel drank. Maar het was ook de plek waar nieuwe ideeën werden uitgewisseld tussen groepen die elkaar doorgaans niet zo snel te genkwamen." En juist die functie van ontmoetingsplek en broedplaats kan volgens Bootsma een toege voegde waarde zijn van popfestivals. Waar anders V staan dwarsdenkende cre- atievo's, doorgewinterde technerds en vastberaden we reldverbeteraars schouder aan schouder te heupwiegen in het feest gedruis? „De vraag die wij ons ver volgens stellen is hoe we van die kruisbestuiving, van die creatieve bubbel, iets kunnen maken waar de samenleving meer aan heeft dan al leen een beetje biertjes drinken en bandjes kijken." Minimaatschappij Het antwoord: „Wij zijn de ideale plek om te experimenteren. Festivals zijn tijdelijke minimaatschappijtjes met een hek eromheen en bewoners die openstaan voor het testen van in novaties." Met 8.000 tijdelijke bewoners jaagt Welcome to The Village er op het woensdag 13 juli 2016 Santa Catharina Marina Moerland zoekt verkoeling in de bio scoop op Curagao. Marina Moerland (19) uit Klundert: „Het is hier boven de 30 graden, maar het waait lekker. Ik loop nu in korte broek en T-shirt, maar in een bikini is het ook goed te doen. Gisteravond zijn we naar een beachclub geweest, dat was ontzettend leuk. ledereen was luchtig gekleed, er was veel ruimte om te dansen en de sfeer was gaaf. Als ik de hitte niet meer volhoud, ga ik naar de bioscoop, waar airco is. leder een verklaart me voor gek als ik dat doe, maar het is mijn ge heime plekje om ver koeling te vinden." Verslaggever Marco van den Berg gaat deze zomer lekker veel documentaires kijken. Portret van schrijver A.L. Snijders, bedenker van het genre 'zeer korte verhalen'. Joost Conijn volgt hem in de periode dat hij een prijs wint. Wat blijkt? Hij zit liever op de trekker, dan achter zijn schrijftafel. Aanrommelen op het boerenerf en peinzen over het leven. Heerlijk hoe hij alle koude drukte relativeert. Frans Bromet was met zijn serie Buren een soort De rijdende rechter avant la lettre. Tragiko mische situaties voorzag hij droogjes van commen taar met die heerlijke zeurstem. In dit geval brengt hij een ruzie in beeld over geluidsoverlast. Het te rugkijken is alleen al leuk vanwege dat Limburgse accent en die idiote kapsels. Documentaire over Gert Vlok Nel, een introverte dichter-mu- zikant die samen met zijn pa in een dorpje in Zuid- Afrika woont. Hij is al dik in de 40, maar heeft amper werk uitgebracht en lijkt zich niet bewust van zijn talent. Gevoelige liedjes over een ongeluk kige liefde en verbluffende beelden uit de streek. is in het Belgi sche Dour het jaarlijkse Dour Festival, dat door steeds meer Ne derlanders wordt bezocht. had in 1908 de Olympische Spelen een pri meur. Voor het eerst sinds de oudheid deden vrouwen mee. ...is het78jaar geleden dat het Kröller-Müller Museum werd geopend. i o N Gerda Bosman (r.) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrijven elkaar dagelijks over hun belevenissen in de eigen tuin. GO Ha Corlijn, Op het randje van mijn com- postbak zit een kraai. Niet helemaal zwart en hier en daar steekt een grijze veer uit zijn dek. Op zijn hoofd, vol donkergrijs pluis, zitten kruinen en kale plekjes. Be jaard en gedoemd te ster ven, denk ik. Maar ik stel die conclusie bij als ik twee zwarte kraaien herrie hoor maken op het dak. Vader en moeder kraai staan opge- Meer dan bieren bandjes Matthijs Meeuwsen Sjoerd Bootsma Doordat een op de vier festivalbe zoekers te brak of ver geetachtig is om ach teraf zijn tent op te doeken, ver dwijnen jaarlijks ruim 25.000 festivalten tjes in de prullenbak. Dat kan anders, dacht Jan Portheine. En dus is hij terug met zijn Kar- tent: waterdichte, kar tonnen tenten - 'de Fer rari onder de kartonnen dozen' - die volledig re cyclebaar zijn. Bootsma: „Vorig jaar konden gas ten ook slapen in de Kartenten. Jan heeft zijn tenten heus ook wel aan vrienden meegege ven, maar die gaan er toch anders mee om dan mijn dronken festi- valpubliek." EVESTKUJOKhl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46