1 ZEELAND 9 KENENDE maken. In de brief die hij deze week namens het kabinet heeft geschreven, haakt minister Henk Kamp daar gretig op in. De Zeeuwse economie scoort goed, maar is kwetsbaar. Er is dus geen reden Zeeland voor te trekken ten opzichte van andere provin cies. Dat is de geest van de kabi netsbrief. Instemmend Wie de brief leest ziet bijna voor zich hoe Mark Rutte en zijn ministers instemmend knikken bij bijna elke aanbeveling van Bal kenende. Zet in op duurzaam heid met het platform Smart Del ta Resources (SDR). Dat past goed bij de afspraken die ik heb gemaakt met de chemische in dustrie, reageert Kamp. Hij belooft het platform SDR te ondersteunen en te facili- teren. Zeeland als experi- menteergebied voor energietransitie, daar draag ik al aan bij, zegt Kamp. Hij wijst erop dat de windparken voor de Zeeuwse kust extra werkgele genheid kunnen opleveren. Hij heeft de bouwer (Dong Energy) zelfs verplicht een bijdrage te leveren aan de versterking van de lokale en regionale economie. Het onderwijsproject Campus Zeeland zou mooi kun nen aansluiten op de strategische agenda van het Ministerie van Onderwijs. In dat geval is er van af 2018 geld beschikbaar. Haven- samenwerking? Vooral doen, zegt het kabinet. Over de door Balken ende aanbevolen koppeling tus sen zorg en toerisme benadrukt het kabinet vooral dat de basis zorg in Zeeland overeind moet blijven. Er wordt gewezen op pro jecten die daarvoor al in het le ven zijn geroepen, mede betaald vanuit Den Haag. Zeeland is onlangs aangewezen als een experimenteergebied voor bestuurlijke vernieuwing, zoals Balkenende graag wilde. En het is een goed idee om Impuls Zee land nauwer te laten samenwer ken met de Brabantse Ontwikke lingsmaatschappij (BOM). 'Kom met een robuust levensvatbaar voorstel' en stop er geld uit de re gio in, zegt Kamp, dan doe ik daar 300.000 euro bij. Maar voor al die plannen is vol gens Balkenende bij elkaar 100 miljoen euro nodig. Daarvan is 75 miljoen euro al beschikbaar, uit de reguliere budgetten van de provincie, uit investeringen van private partijen en uit Haagse en Brusselse potjes. Omdat Zeeland met de bovenstaande plannen een bijdrage levert aan rijksdoe len, ligt het voor de hand dat het kabinet er nog eens 25 miljoen eu ro bijlegt, redeneerde Balkenen de. Dat geld hebben we nu niet, zegt het kabinet. Een bittere pil voor de regio die zoveel verwacht van rijksfinanciering. Kamp draait de redenering van Balken ende om. Hij gaat niet uit van een Zeelandfonds van 100 mil joen waarmee mooie dingen kun nen worden gedaan. Als er 'goed onderbouwde inhoudelijke voor stellen en sluitende business ca ses' op tafel liggen, zegt hij, gaan we kijken hoeveel geld we daar voor over hebben. Zeeland is eerst aan zet. Wie weet waar de teller in Den Haag dan stopt. Sigaar uit eigen doos Het blijft vooralsnog bij sigaren uit eigen doos en vage toezeggin gen. Den Haag vindt een uitzon deringspositie niet nodig. Waar voor zouden we voor Zeeland een fonds oprichten en vullen, lijkt het kabinet te zeggen, als het daar niet slechter gaat dan in an dere provincies? In één opzicht verschilt Zee land wel van de rest van Neder land. Alleen in deze provincie staat een kerncentrale. Daar gaat het slecht mee. Als het Rijk niet meehelpt, zou de kerncentrale de investeringskracht van de regio meer dan volledig kunnen opzui gen, waarschuwt Balkenende. Dat is Henk Kamp, en daarmee het hele kabinet, niet met hem eens. Energiebedrijf Delta kan de voorziene exploitatietekorten van de kerncentrale dragen, het kabi net is alleen bereid 'mogelijke on voorziene financiële risico's in de toekomst in kaart te brengen' en daarvoor scenario's uit te werken. Zoals het kabinet geen uitzonde ring wil maken voor een provin cie, wil het ook geen uitzonde ring maken voor een commer cieel bedrijf. Het provinciebe stuur klampt zich nu vast aan het zinnetje dat Kamp 'ook eventuele werkgelegenheidseffecten' in kaart wil brengen. Als Delta en zijn aandeelhouders de verliezen van de kerncentrale moeten dek ken door netwerkbedrijf Enduris te verkopen, kost dat honderden banen. Dat kan toch niet de be doeling zijn? Maar haast is gebo den. Volgend jaar om deze tijd moet Delta gesplitst zijn. Ruim vóór die tijd moet de financiering van de kerncentrale rond zijn. Als Delta zich niet tot het allerlaatste moment tegen die onafwendbare splitsing had verzet, had Zeeland nu waarschijnlijk met een aan merkelijk toeschietelijkere minis ter te maken gehad. r, Die heeft laten weten op één lijn te zitten met de provincie. „Hij zei: ik vind het belangrijk dat er met mijn rapport meer wordt ge daan. Daar gaat hij zich nu voor inzetten." Het steekt de provincie dat het kabinet niet wil meewerken aan een oplossing voor de kerncentra le, geen Zeelandfonds wil oprich ten waarin het Rijk 25 miljoen eu ro zou moeten storten, en verder slappe toezeggingen doet over een hogere bijdrage voor Zeeland uit het Provinciefonds en steun Jo-Annes de Bat voor een duurzame economie (Smart Delta Resources) en een bèta college. Het kabinet steekt geen vinger uit voor de kwakkelende kerncen trale, maar ook na drie kabinets brieven waarin wordt gesteld dat de kerncentrale een zaak van Del ta is, geloven Gedeputeerde Sta ten nog steeds dat de deur in Den Haag niet dicht is gegooid. De strohalm waaraan het provincie bestuur zich vastklampt is dat het kabinet 'samen met Zeeuwse partijen mogelijke onvoorziene fi nanciële risico's in de toekomst' in kaart wil brengen en scena rio's wil uitwerken. „Wij zijn er echt van overtuigd dat het zon der het Rijk niet kan", verklaarde verantwoordelijk gedeputeerde Carla Schönknecht. De hoop is nu vooral gevestigd op de Tweede Kamer. „Op aan drang van de Kamer heeft een on afhankelijke commissie een tekst neergelegd over de kerncentrale", stelde De Bat. „Het kan niet dat met deze kabinetsbrief daar het laatste woord over is gezegd." PZC ONLINE Weet iemand nog hoe lang Erwin Len- sink in de lik zat,omdat hij'n waxinehoudertje naar'n rijtuig wierp?#vanrey (vraag ik me in eens even af) Jennie Bleijenburg @republiektrien woensdag 13 juli 2016 n zet, zegt het kabinet Haag meer verwacht' UITETEN Gaat u binnenkort uit eten, maar wilt u eens wat nieuws? Of bent u juist benieuwd naar wat onze recensenten over de restaurants in uw woon plaats te zeggen hebben? Al le eetrecensies hebben we voor u verzameld op onze website. Kijk op: www.pzc.nl/uiteten -Ex-politicus Jos van Rey heeft een taakstraf van 240 uur gekregen. De eis was twee jaar cel voor omkoping, verkiezingsfraude en witwas sen. Op Twitter wordt ver zucht hoe het kan dat hij er met zo'n milde straf vanaf komt. Het Openbaar Ministe rie gaat overigens in beroep. UW REACTIE Pokémon Go is dé rage van dit moment, ook in Zeeland. „Man man. De wereld staat in de fik en volwassen kerels ge dragen zich als kleuters", vindt René van Gellekom. Jenna Hardin schrijft op Face- book: „Grappig dat de 'niet Pokémon' generatie weer loopt te haten, ledereen wordt fitter, is buiten, ontmoet veel meer mensen dan nor maal. Gelukkig is jullie 'norma le' leven een stuk interessan ter. We don't care we hebben het tenminste naar ons zin." ONLINE TOP 5 1. Zoeken naar waterpoké- mon bij sluizen in Terneuzen 2. Aantal tv-kijkers Omroep Zeeland snel achteruit 3. Fruittelers houden het met moeite vol 4. Grote gaten in asfalt Vlake- brug (video) 5. Hondje Suus gevonden tus sen Nummer Een en Sasput Kijk op www.pzc.nl of D (Dpzcredactie Cl facebook.com/depzc (Dpzcredactie TWITTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37