'Uit je mening, maar doe het fatsoenlijk' Schuttevaer wil spuisluis Ü1 8 ZE ANALYSE KABINETSBRIEF OVER DE COMMISSIE BALI Noch voor de provincie, noch voor Delta wordt een uitzondering gemaakt. Ook niet als Balkenende dat wil. Voorbijgangers vonden maandag drie halve varkenskoppen op het toekomstig terrein voor het AZC, bij 's-Gravenpolder. „Ik denk zelf dat het een solo-actie is geweest of een daad van een kleine groep", zegt Gelok. „Het is wel een absurde manier van menings uiting hoor. Je hoopt natuurlijk dat je verschoond blijft van dit soort dingen, maar dat is helaas niet het geval. Iedereen heeft recht op vrije meningsuiting, maar doe het fatsoenlijk." Gelok vindt het lastig dat som mige tegenstanders het heel erg op de man spelen. Zo zijn er spandoeken verschenen met har de woorden richting burgemees ter en raadsleden. Hij heeft wel waardering voor de manier waar op de Actiegroep direct betrokke nen werkt. Deze actiegroep heeft handtekeningen ingezameld en gisteren aangeboden aan Gelok. Daaruit blijkt dat 's-Heer Abts- kerke vrijwel unaniem tegen de komst van het centrum is. In 's-Gravenpolder is rond de 6o procent tegen. Deze uitslag wordt serieus genomen door Ge lok. „Daar waar het gaat, moeten we zien of we gehoor kunnen ge ven aan de oproep van deze men sen. Maar het wordt wel heel moeilijk. Het COA biedt geen ruimte in de discussie over aan tallen. Ik vraag me dan ook af hoe mijn collega-buurgemeen ten daarmee omgaan. Tholen zegt bijvoorbeeld 'we beginnen eens met 200 en dan zien hoe dat gaat'. Maar dat is niet bespreek baar met het COA. Dat heb ik vanochtend nog gevraagd." Voor komende donderdag avond zijn protesten aangekon digd bij de raadsboerderij in Heinkenszand. Drie mensen zul len inspreken tijdens de raadsver gadering, al staat het punt niet op de agenda. Volgens Rijkswaterstaat is een zo'n spuisluis te duur. „We zijn We zijn opgehouden met rekenen toen we de 90 miljoen euro passeerden gaan rekenen, maar opgehouden toen we de 90 miljoen euro pas seerden", gaf een deskundige van de Rijksdienst aan. De raads vrouw van Schuttevaer wees er op dat de nieuwe sluis bijna een miljard euro kost en minstens honderd jaar mee moet gaan. Juist in die verre toekomst zou een spuisluis steeds harder nodig kunnen zijn, vindt Schuttevaer. „Door hevigere regenval en grote re droogtes zal het waterpeil in het kanaal meer gaan fluctueren en zal er meer water via de slui zen geloosd of ingenomen moe ten worden", bepleitte de advoca te. Ze wees ook nog op de stijgen de zeespiegel. „Dat levert straks meer stremmingen en oplopende wachttijden op, want er zal veel vaker op de Westerschelde ge loosd moeten worden. En dan kan er niet geschut worden." De binnenvaartschippers vre zen ook voor een tekort aan lig plaatsen in het sluizencomplex. Dat aantal wordt immers niet uit gebreid, terwijl Rijkswaterstaat wel uitgaat van een groei van de scheepvaart met 61.000 bewegin gen. De Raad behandelde ook de be zwaren van een aantal bedrijven dat moet verkassen vanwege de aanleg van een tijdelijk werkter rein aan de Schepenkade. De be drijven, waaronder Oliehandel De Lege en scheepsbedrijf Navi- mar, vinden dat Rijkswaterstaat geen rekening houdt met hun be langen. Weliswaar komt het werkterrein na de bouw van de nieuwe sluis weer vrij, maar dat duurt minimaal vijf jaar en zo veel tijd hebben de bedrijven niet. Bovendien heeft Rijkswater staat nog geen alternatieve vesti gingslocatie aangedragen, betoog de de advocaat van de bedrijven. De Raad van State doet binnen enkele maanden uitspraak. De kabinetsbrief over de ad viezen van commissie Bal kenende om de Zeeuwse economie te versterken was teleur stellend maar niet verrassend. De regering onderschrijft wat oud-premier Jan Peter Balkenen de zelfheeft opgeschreven in zijn rapport: Zeeland is aan zet. Het was de commissie die hij leidde al opgevallen 'dat er veel verwacht wordt van rijksfinanciering'. „Het besef dat men de sleutel voor een belangrijk deel in handen heeft ko men we nog betrekkelijk weinig tegen." Eigenlijk is er maar één punt waarop Den Haag écht van mening verschilt met Balkenende. De kerncentrale is het pakkie-an van Delta en Zeeland, vindt het ka binet, terwijl voor Balkenende 'overduidelijk' is 'dat de kerncen trale de draagkracht van de regio overstijgt en een rijksverantwoor delijkheid zou moeten zijn'. Zeeland heeft geen probleem, constateerde Balkenende, maar bij ongewijzigd beleid krijgt de pro vincie al snel met problemen te „We hadden uit Den Haag meer verwacht", zei gedeputeerde Jo-Annes de Bat gistermiddag. Maandag reageerde minister Henk Kamp in een brief aan de Tweede Kamer op het rapport 'Zeeland in stroomversnelling' dat is opge steld door de Commissie Struc tuurversterking en Werkgelegen heid Zeeland, onder leiding van oud-premier Jan Peter Balkenen de. Het kabinet is positief over de analyse en het actieprogramma van de commissie, maar doet nau welijks toezeggingen om dat uitge voerd te krijgen of te betalen. De Bat wees erop dat de provin cie én het Rijk opdrachtgever wa ren van Balkenende. Volgens hem doet Zeeland alles wat op haar bordje ligt. „Aan ons zal het niet liggen om het actieprogramma uit gevoerd te krijgen. We blijven con structief in overleg met het kabi net, maar we zeggen wel: nu jullie ook." Commissaris van de koning Han Polman onderstreepte dat. „Het kabinet heeft het rapport om armd. Als je zegt dat het een goed rapport is, moet je ook met ons ge lijk oversteken. Het kabinet is wel heel voorzichtig." De Bat heeft contact gehad met Balkenende, die op vakantie is. woensdag 13 juli 2016 Borsele onderneemt geen actie om te achterhalen wie de var kenskoppen op het terrein van het toekomstige AZC heeft neergelegd. „Je kan er heel wei nig mee", zegt burgemeester Jaap Gelok. „Er zijn geen spo ren achtergelaten." Melita Lanting 's-Gravenpolder Jan van Ommen Den Haag De binnenvaartlobby Schutte vaer kan er met de pet niet bij dat Rijkswaterstaat geen apar te spuisluis wil aanleggen bij de bouw van een nieuwe Zeesluis bij Terneuzen. Dat bleek giste ren opnieuw bij de Raad van State. Medewerker Rijksdienst Eerst is Zeeland aa Ernst Jan Rozendaal 'We hadden uit Den Het wekelijkse beraad van Gede puteerde Staten werd gisteren grotendeels gewijd aan de brief van het kabinet over de commis sie Balkenende. Het dagelijks provinciebestuur is daar niet te vreden over. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36