Koolhaas en Knip niet naar Spelen 27 In november hoorde Thijsje Oenema, Nederlands record houdster op de 500 meter, dat ze uitgezaaide melanoomkanker had. Nu wil ze anderen waarschuwen. Mijn angst blijft en zal nooit meer weg gaan er niks meer te redden viel. Een paar jaar geleden kreeg iemand met mijn ziekte chemo's, maar wisten ze al: dat helpt helemaal niets. Nu is er im- muuntherapie. Simpel gezegd: blok kades in het immuunsysteem wor den eraf gehaald, waardoor het im muunsysteem misschien de kanker vindt en opruimt." „De kans op een positief effect was hooguit 70 procent. Maar het woord genezing durfden ze niet in de mond te nemen. Ik had intussen wel ge leerd dat ik goed ben in het pakken van de negatieve kans, dus hopen deed ik niet. Ik werd er doodziek van, ook gezonde organen worden aangevallen. Of, nou ja, doodziek klinkt wat raar. Dat was ik al." Zat ze in de wachtkamer, hoorde ze fluisteren: 'is dat die Oenema?' Of: 'Hé, dat is die schaatsster', als ze werd opgeroepen. „Dat is niet leuk als je direct daarna weer aan het in fuus moet. Maar het hoort erbij als je weieens op tv rondrijdt." Half maart kreeg ze goed nieuws: haar behandelingen sloegen aan. Op de laatste scans waren geen tumoren zichtbaar. „Dat wil niet zeggen dat al les uit mijn lichaam is. Er kunnen kleine, nog niet waarneembare celle tjes zitten. Mijn familie was blij, ik kon dat niet direct zijn. Had zoveel meegemaakt. Nu heb ik daar nog steeds moeite mee. Maar ik heb voor mijn gevoel wel meer lucht." „Elke drie maanden word ik gecon troleerd. Immuuntherapie is zo'n nieuw middel dat er nog geen prog nose is voor de langere termijn. Mijn angst blijft en zal nooit meer gaan." Het liefst komt ze alleen in het nieuws om het schaatsen. „Dit on derwerp is heel persoonlijk. Maar door alle betrokkenheid van mensen vind ik dat ik mijn verhaal moet doen. Bovendien kan juist ik bekend heid creëren voor de Stichting Mela- noom, die nu een campagne heeft." Ze kan zich boos maken om men sen die zich niet insmeren in de zon. „Mensen liggen uren te bakken, maar weten niet dat ze daarbij risico lopen. Check je moedervlekken re gelmatig. Denk niet: het overkomt mij niet. En durf naar de huisarts te gaan. Huidkanker is een van de meest voorkomende kankersoorten. Er gaan zoveel mensen aan dood. Ik wil anderen behoeden voor het leed dat ik heb moeten meemaken." „Ik werd uit het schaatsen gerukt, nu leef ik bij de dag. Ben extreem vermoeid, soms misselijk en slik de hele dag medicijnen voor bijwerkin gen van de therapie die nu gestopt is. Maar liever dat dan tussen zes plankjes." Of ze ooit terugkeert in het schaatsen? „Geen idee." Ze vindt het een stomme uit spraak als mensen zeggen: niemand weet wat hem morgen overkomt. „Makkelijk praten, denk ik dan. Het is toch iets onbezorgder als je niet weet dat je de volgende dag onder een auto komt. Aan de andere kant kan ik nu al zeggen dat ik een mooi leven heb gehad. Voor mij is elke dag extra mooi meegenomen." Een bucketlist heeft ze niet, dat vindt ze verschrikkelijk. „Zit ik op een berg ergens in Verweggistan. En dan? Ik koester de momenten met de mensen om mij heen. En als het me lukt, vier ik mijn verjaardag. Het is bijzonder dat ik er nog ben. Met zonnebrandcrème pontificaal, pats, op tafel." Ze lacht. „Ik moet toch het goede voorbeeld geven." BANGKOK De volleybalsters Kir- sten Knip en Nicole Koolhaas ko men niet in actie voor Oranje op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. In tegenstelling tot andere grote internationale toernooien bestaat de selectie voor de Olympi sche Spelen uit twaalf in plaats van veertien speelsters. Bonds coach Giovanni Guidetti heeft be paald dat Knip en Koolhaas de af vallers zijn in zijn vaste groep in ternationals. Aanvoerster Maret Bal- kestein-Grothues, die afgelopen weekeinde tijdens de finaleronde van de World Grand Prix gebles seerd raakte aan haar knie, maakt wel deel uit van de selectie. Maret Balkestein- Grothues raakte afgelopen weekeinde geblesseerd, maar is er wel bij in Rio De Nederlandse volleybalsters doen voor het eerst sinds 1996 mee aan de Spelen. In de groepsfa- se zijn China, de Verenigde Sta ten, Servië, Italië en Puerto Rico de tegenstanders. De eerste vier landen in de poule gaan door naar de kwartfinales. Oranje begint op 18 juli aan de laatste voorberei dingsfase voor Rio 2016. De volledige selectie van Neder land bestaat uit: Femke Stolten- borg, Yvon Beliën, Celeste Plak, Robin de Kruijf, Maret Bal- kestein-Grothues, Quinta Steen bergen, Judith Pietersen, Myrthe Schoot, Lonneke Slöetjes, Anne Buijs, Laura Dijkema en Debby Stam-Pilon. UITSLAGEN woensdag 13 juli 2016 Joure Thijsje Oenema FOTO CATRINUS VAN DER VEEN TENNIS Hamburg (Dui). Mannen, eerste ronde: Klizan (Slw/7) - Sijsling (Ned) 6-4,1-6, 6-3. VOETBAL Ulm (Dui). EK -19. Groep B: Nederland - Kroatië 3-1 (2-1). 17. Bergwijn 1-0, 30. Lammers 2-0, 43. Brekalo 2-1, 85. Bergwijn 3-1. Rode kaart: 54. Zeefuik (2 x geel). Stand: 1. Nederland 1-3 (3-1), 2. Enge land 0-0 (0-0), 3. Frankrijk 0-0 (0-0), 4. Kroatië 1-0 (1-3). Nummers 1 en 2 naar halve finales. WIELRENNEN Ronde van Polen. Eerste etappe (135 km): 1. Martinelli (Ita) 3.01.10, 2. Gaviria (Col) z.t., 3. Ewan (Aus) z.t., 4. Stybar (Tsj) z.t., 5. Hofland (Ned) z.t., 6. Gilbert (Bel) z.t., 20. Gerts (Ned) z.t. ZWEMMEN Hoorn (Ned). EK open water. 5 km mannen: 1. Abrosimov (Rus) 54.34,3, 2. Vanelli (Ita) op 20,1 seconden, 3. Hughes (GBr) 31,8, 5. Weertman (Ned) 40,5, 14. Schouten (Ned) 2.12,9, 15. Smits (Ned) 2.26,9. 5 km vrouwen: 1. Huskisson (GBr) 59.46,1, 2. Wunram (Dui) op 6,3 secon den, 3. Van Rouwendaal (Ned) 8,8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27