26 INTERVIEW THIJSJE OENEMA Extreem vermoeid, misselijk. Maar liever dat dan tussen zes plankjes Cassierra lijkt nog wat schichtig tussen zijn nieuwe ploeggenoten, die hij pas ruim een dag kent. Wat wel opvalt: zijn soepele tred bij balaannames. Als altijd wordt er reikhalzend uitgekeken naar de verrichtingen van een nieuwe Ajax-spits. Zeker met het oog op de voorronde van de Champions League eind deze maand. Dan is spits Arek Milik, die met de club leiding heeft afgesproken dat hij Ajax deze zomer niet verlaat, wel iswaar weer terug. Maar verder zijn er weinig alternatieven voor handen. Cassierra zou zo'n alterna tief in de punt van de aanval kun nen zijn. Al week hij in zijn tijd bij Deportivo Cali ook vaak uit naar de zijkant. Veel doelkansen kreeg hij gisteravond niet. Na 45 minuten is zijn debuut voorbij. Kenners van het Colombiaanse voetbal denken dat de aanwinsten van Ajax een lange aanpassingspe riode nodig hebben. Ze hebben in elk geval overlevingsdrang, die Co- lombianen. Dat weet André Krul zeker. Hij is de enige Europeaan die in de Colombiaanse competi tie voetbalde en zag jeugdspelers van Boyaca Chicó naar de training wandelen. Op zich niet heel schok kend, ware het niet dat het trai ningsveld op een uur lopen van hun huis was. Op een berg. „In Colombia moet je vechten voor je plek", zegt Krul. Valt een talent af, dan is zijn toekomst on gewis. „Maar als je het dan ook écht redt, heb je wel de mentali teit om het ver te schoppen." De voetbalbeleving is groots. „Wiel rennen is daar belangrijk, maar voetbal nog meer." Volgens Daniel Cruz, tot voor kort de enige Colombiaan die bij Ajax onder contract stond, is Ajax betrekkelijk laat met het ontdek ken van Colombia als aantrekke lijk scoutingsgebied. „We zijn hier al langer goed bezig. James Rodri guez, Santiago Arias, Carlos Bacca. Colombia stond bekend om drugs. En het was er gevaarlijk. Nu zijn we bekend om de goede voetballers." Cruz kan zelf meepra ten over de moeizame gewen ningsperiode die Colombianen nu eenmaal hebben als ze op jonge leeftijd in Amsterdam terechtko- men. „Ik was nog jonger dan zij. Maar ik sprak goed Engels. Deze jongens waarschijnlijk niet." Tijdens trainingen zal Cassierra zoveel mogelijk worden bijgepraat worden door André Onana en Ne- manja Gudelj. Zij spreken ook Spaans. En de club doet er volgens Cruz goed aan om de Colombia nen in elk geval te laten begelei den. „Qua niveau zouden ze het in ieder geval moeten kunnen red den. Ze komen van Atlético Natio nal en Deportivo Cali. Dat zijn goede clubs." Krul: „De club van Sanchez doet lang mee in de Copa Liberta- dores. Dat zegt wel wat. Tactisch is het wel heel anders. Veel verde digenden Ik heb me daarop ook heel erg moeten aanpassen." Nooit vierde Thijs- je Oenema haar verjaardag. Tot dit jaar. Het moet er maar eens van ko men, dacht ze. Dus daar stond ze in juni op haar 28ste tussen de gas ten in haar tuin in Joure. Op tafel geen nootjes, maar grote flessen zon nebrandcrème. „Nou, je ziet wel dat dit de verjaardag is van een kankerpatiëntje." „De dag voor je dood is erger dan de dag na je dood, zeg ik weieens. Van de dag erna weet je toch niets. Dinsdagmiddag 24 november zat ik in mijn sportkleding met een kopje koffie op de bank. Ik had net gefietst, sprintjes. Ik wilde zo snel mogelijk fit worden en wereldbekerwedstrijden rijden. Daar had ik me voor geplaatst, vlak voordat ik geopereerd werd aan een cyste bij mijn eierstokken ter grootte van een appel." „Er was geen reden tot ongerust heid, had iedereen me verzekerd. Al les zag er goed uit. Tot ik een voice- mailbericht hoorde. Of ik mijn gynae coloog terug kon bellen? Ik begon te trillen. Ik wist: dit is hele foute boel. Het is zover." Met dit moment hield ze al reke ning sinds ze twee jaar geleden bij de huisarts zat. Ze had een onrustige moedervlek weg laten halen. On schuldig, dacht ze. Toen: pats, boem, bleek het een melanoom, de meest agressieve en dodelijke vorm van huidkanker. Ze was er op tijd bij. De kans op uitzaaiingen was minder dan een procent. Dinsdagmiddag in november wilde de gynaecoloog telefonisch geen diag nose geven. „Maar ik wist: ik word niet zomaar gebeld. Die cyste is een uitzaaiing. Gek genoeg gaf die gedach te ook rust. De constante onzeker heid in mijn achterhoofd veranderde in zekerheid. Al had ik liever voor al tijd die onrust gehouden." Ze mocht direct naar het zieken huis. „Snel omkleden - niet ge doucht, dan stink ik maar, dacht ik. Mijn moeder en vriend waren ver weg, dus ik belde mijn vader, maar hij stond achterin het weiland bij on ze boerderij. Ik ben vervolgens zelf naar Heerenveen gegaan. Ik kon wel wachten tot iemand me ophaalde, maar ik wist het nieuws toch al." „Twee jaar geleden vond ik op inter net: als het uitgezaaid is, heb ik ne gentig procent kans dat ik binnen een jaar dood ben. Die cellen zaten al twee jaar in mijn lichaam, het kon in middels op allerlei andere plekken zit ten. De kans dat het vanaf mijn pols in een rechte streep naar mijn eier stokken was gegaan, was natuurlijk klein." In het ziekenhuis werd haar conclu sie bevestigd. Uitgezaaide melanoom- kanker. Er zouden onderzoeken vol gen, daarna een eventueel behandel plan. Haar vader schoof aan en Oene ma dacht: hoe lang heb ik nog? „Thuis brak ik voor het eerst, toen mijn vader me een knuffel gaf. Even." „Daarna dacht ik: oké, nu gaan we actie ondernemen. Maar ja, dan zit je en denk je: wat nu hè? Van niks doen moet je nadenken." Dat wilde ze niet. „Ik ben gaan winkelen, praktische dingen kopen. Ik zal lang in het ziekenhuis liggen, dacht ik, dus ik zocht een goede kop telefoon, die me 's nachts eventueel afkon sluiten van verdrietige gelui den van andere patiënten in het zie kenhuis." In de eerste de beste kledingwin kel zag ze een shirt met 'Heaven can wait'. Oenema - door de stress en de operatie aan de cyste bijna net zo wit als het shirt - dacht: dat is voor mij! Shirt aan, duimen in de lucht, foto ge maakt en rondgestuurd. Haar familie zag het als humor, maar een aantal van haar ploeggenoten die het nieuws korter wisten, vonden het confronterend. Harde grappen maken betekende niet dat ze geen angst had. „Al mijn zekerheden waren in één klap weg. Maar weet je wat het is? Het ziet er plots zó slecht uit. Dan probeer ik het voor mezelf toch iets draaglijker te maken." Dus zei ze tegen een vriend met huwelijksplannen: 'Je kunt beter dit jaar trouwen, grotere kans dat ik erbij ben.' Een kleine week later zat ze in een volle auto op weg naar de uitslag van haar lichaamsscan. „Horen hoe ver de ziekte al om zich heen had gesla gen, wat de artsen nog voor me kon den doen. Ik heb nog nooit zo'n span ning gevoeld. Ik vond het altijd ge weldig om wedstrijden te schaatsen. Sindsdien snap ik wat mensen voe len als ze door wedstrijdspanning niks meer kunnen eten." „Ik kon niet meer praten, maar kon ook niet tegen stiltes. Dus had ik een vriendinnetje meegevraagd die graag praat. Mijn ouders en vriend werden steeds stiller, zij wist haar taak: en praatte door over koetjes en kalfjes. Fantastisch." Oenema had naast de cyste meer uitzaaiingen. „Maar niet zodanig dat woensdag 13 juli 2016 Matteo Cassierra (r.) debuteerde in het Ajax-shirt. foto pro shots Cassierra zal moeten zien te overleven De Colombiaan Matteo Cas sierra (19) speelde gisteren zijn eerste minuten in het shirt van Ajax, in een oefenwedstrijd te gen AFC (2-2). Landgenoot Da- vinson Sanchez sluit later aan. Ajax op de Colombiaanse toer, is dat een goed idee? Nik Kok Amsterdam Na 'debutant' Daniel Cruz (2000-2002) heeft Ajax opnieuw twee Colombianen in de selectie: Mat teo Cassierra (19) maakte gis teren zijn de buut voor Ajax, Davinson San chez (20) sluit binnenkort aan. 'Ik werd uit het schaatsen gerukt, nu leef ik bij de dag'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26