O fi. Wilco Kelderman weet nu al dat hij tijd gaat verliezen op Mont Ventoux 22 TT THIJS ZONNEVELD Michael Matthews had twee ploeggenoten nodig om eindelijk Peter Sagan klein te krijgen. TOUR DE FRANCE Sagan was dé te volgen man, maar dan moet je daar wel de benen voor hebben Column Ze waren met z'n zessen. Vier jochies, twee meisjes. Ze waren vanuit Nederland naar de Champs-Elysées gereden, op de achter bank van een papa met een grote auto. En nu stonden ze achter een dranghek bij de laatste etappe van de Tour de France. Ze gilden en klap ten iedere keer dat het peloton voorbij kwam. Toen ze heel even stil waren vroeg ik ze welke renner ze later het liefste wilden worden. Bauke Mollema? Robert Gesink? Chris Froome mis schien? Ze keken me aan alsof ik gek was. Natuurlijk wilden ze geen Mollema of Gesink of Froome worden. Ze wilden allemaal Peter Sagan worden. Op één meisje na dan. Die wilde de vrouw van Peter Sagan worden. Er rijden heus een paar goede, mooie, stijlvolle en intrigerende renners rond in het peloton. Maar er is maar één superster. En die rijdt rond in de regenboogtrui. Peter Sagan kan alles. Hij sprint snel, hij daalt hard, hij zit in iedere kop groep en hij klimt met de besten mee omhoog als hij zin heeft. Hij is vier renners tegelijk. Nee, meer nog. Hij is een ploeg in zijn eentje. Ploegge noten heeft hij niet nodig. Een ploegleider ook niet. Want hij doet toch niet aan tactiek. Gisteren zat hij in de kop groep. Hij had zich een beet je kunnen verstoppen, de an deren eikaars bord kunnen la ten leegeten en bluffen dat hij niet achter iedereen aan zou rijden. Dat deed hij niet. Sagan ging pontificaal op kop fietsen en joeg als een dolle stier achter iedere demarrage aan - met de rest in zijn wiel. Het sloeg nergens op, vooral omdat er een sprinter (Mat thews) als een Hubba Bubba aan zijn wiel plakte. Voor Sagan is winnen alleen niet meer genoeg Hij maakte het nodeloos moeilijk voor zichzelf. En ik denk dat het niet eens per ongeluk was. Voor Sa gan is winnen alleen al lang niet meer genoeg. Het gaat erom hóe hij wint. Hij wil heersen, hij wil domineren, hij wil aan zichzelf en de hele wereld (in die volgorde) laten zien hóe goed hij is. Maar boven alles wil hij lol hebben in wat hij doet. Lol lijkt soms bijna verboden in profsport, maar Sagan heeft terecht ingezien dat het de es sentie is. Hij snapt nog steeds perfect waarom hij als klein jochie zo graag wilde wielrennen. Voor hem is het niet genoeg om elke keer het zelfde trucje te herhalen: hij wil nieuwe leren. De lat moet hoger, de uitdaging groter. Daarom valt hij zelf aan terwijl hij het ook af kan maken in de sprint, daarom rijdt hij een solo van tachtig kilometer in de Ronde van Californië, daarom doet hij wheelies op zijn voorwiel - en daarom probeert hij achter iedere aanval aan te rijden en alsnog Matthews van kop af aan te kloppen. Dat het gisteren niet lukte? Boeien. Het interes seert Sagan geen zak of hij aan het eind van zijn carrière vijf, tien, twintig of dertig etappes in de Tour heeft gewonnen. Winnen is bijzaak. Hij koerst voor een veel hoger doel. Plezier. Zieke Langeveld verlaat de Tour De Jongh gaat Contador achterna e kopgroep zat vol kleppers en vol aankomers. Vol met win naars ook. Man nen als Greg van Avermaet, Edvald Boasson Hagen en Vincen- zo Nibali. Maar Michael Matthews (Orica-BikeExchange) lette in de rit naar Revel maar op één achter wiel. Dat van Peter Sagan. Als een iets minder geslaagde ko pie van de Slowaak - minstens zo aanvalslustig, excentriek en even eens gezegend met een vlam mend eindschot - kon 'Bling' Mat thews ook moeilijk anders. Zo vaak kwamen de twee jaargeno ten (tg 90) elkaar tegen. En zo vaak won Sagan, de meest succesvolle puncher van deze generatie. Vorig jaar op de WK in Richmond was Matthews achter Sagan nog goed voor zilver. En ook laatst in Zwitserland kreeg hij nog slaag. Dus moest het anders. Niet één tegen één, maar drie te gen één. Het bleek de sleutel naar het toursucces waar de rappe Au straliër al drie jaar naar toe werk te. De formule om superman Sa gan kapot te maken. Eerst liet hij de Slowaakse slok op afbeulen door zijn ploegmaat Luke Durbridge. Daarna deelde die andere ploeggenoot Daryl Im- pey als een bokser de ene na de an dere stoot uit, waarop Sagan steeds weer antwoordde. En na al die overmatige inspanningen van de wereldkampioen, koos Mat thews er uiteindelijk nog steeds voor om zich in de slotkilometer maar te focussen op één achter wiel. Zelfs een murw gebeukte Sa gan schatte hij sprintend nog steeds in als het grootste gevaar. En terecht, zo bleek. Want Mat thews won en Sagan werd twee de. Zo vaak was het precies anders om. 132 keer koersten ze tegen el kaar. Liefst 90 keer noteerde Sa gan een betere uitslag. Pas voor de tweede keer won Matthews een koers waarin Sagan tweede werd. „Zonder mijn ploeg had ik deze overwinning niet behaald", reali- seerde de beoogd opvolger van John Degenkolb bij Giant-Alpecin zich maar al te goed. „Zo vaak klopte hij me al. Nu had ik geluk kig hulp van Durbridge, die beuls werk verrichte. En Impey, die on telbaar vaak aanviel en mijn sprint zelfs nog voorbereidde. Echt, het was heel teleurstellend als het nu weer niet gelukt was." Als trio verliezen van Sagan was inderdaad een blamage geweest. En toch durfde Matthews zich niet rijk te rekenen. „Want Sagan was duidelijk de sterkste vandaag. De man om te volgen. Maar dan moet je daar nog wel de benen voor hebben. Bij Sagan kan je daar alleen maar op hopen." Uiteindelijk finishte hij gewoon zonder tijdverlies in Revel. Maar was het anders gelopen, dan had de blonde kopman van Lotto-Jum bo er ook niet lang om gemaald. „Het is niet aan mij nu. In de Al pen moet het pas weer gebeuren", sprak de Gelderlander, die kampt met brand- en schaafwonden op schouder en arm, na zijn val van afgelopen weekeinde. Voor de Alpen wil hij zijn lichaam zo goed mogelijk laten herstellen, dus verwacht morgen geen wonderen in de rit naar de Mont Ventoux. „Daar is het beter om nog wat tijd te verliezen en dat ga ik doen ook", gaf Kelder man, nog 19de op 5.28 minuten van Froome, alvast aan. Pas daarna kan zijn vizier wor den gericht op een etappezege. „Het heeft ook nog geen zin om mee te zitten, want ik sta nog best kort in het klassement. Ik moet nog wat meer tijd verliezen en dat is ook wat ik ga doen, nu. Een beetje tegen m'n natuur in, dat wel. Maar een plek in de top-10 of een sterk klassement gaat toch niet meer lukken, dus ik kan niet anders." woensdag 13 juli 2016 @thijszonneveld Boeien OPGAVE Sebastian Lange veld is de eerste Nederlandse uit valler in de Tour de France. De renner van Can- nondale moest gisteren door maagproblemen voor de start van de rit overgeven en reed tijdens de beklimming van de Port d'En- valira al snel op grote achter stand. „Op vijf ki lometer voor de top lag ik al zo ver achter, dat ik het nooit meer zou gaan halen." TRANSFER Als Alberto Con tador naar Trek-Segafredo vertrekt, volgt zijn Nederlandse ploegleider Ste ven de Jongh hem. De Span jaard is volgend jaar waarschijn lijk naast Bauke Mollema de tweede kopman van de ploeg. Contador maak te gisteren ook bekend dat hij door in de Tour opgelopen bles sures niet naar de Spelen gaat. tr Superman is Arjan Schouten Revel Michael Matthews Wilco Kelderman moest in het begin van de tiende rit lossen en reed zelfs even op vier minuten achterstand van het peloton. Arjan Schouten Revel Wilco Kelderman foto cor vos Peter Sagan (tweede van rechts) wordt omringd door renners van Orica (met dé groene helmen). FgfóeKA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22