Timide topman 4) \^m 14 ECONOM Iconisch merk verdwijnt uit Schiedam Na zusterbedrijf Mitra is ook stoker Floryn failliet. Het 137 jaar oude merk heeft te weinig gedaan om het imago van jenever als oudemannendrank te veranderen. Andere jenevers slaagden daar wel in. Veel vraag naar geld voor hernieuwbare energie In de schijnwerper Zelfs waar NX voor staat, was voor hem een mysterie. „Misschien wilde Saturo Itawa het me wel vertellen, maar die kans heeft hij nooit gekregen", lach te de opvolger van de vorig jaar aan kanker overleden Itawa. Die bedacht de Wii. Daar van werden er meer dan too miljoen ver kocht. Itawa groeide uit tot een icoon van het bedrijf. Opvolger Kimishima bleef op de achtergrond. Zelfs of hij thuis games speelt of op de Wii een potje van zijn favoriete sport tennis meepakt, was niet bekend. De zestiger Kimishima studeerde rechten en werkte dertig jaar bij een grote bank. Toch werd hij zo'n zestien jaar geleden uitgeno digd voor wat hij dacht dat een sollicitatiege sprek zou zijn. Kimishima vertelde in een in terview aan Time hoe de baas een uur aan het woord bleef. Toen pas kon de sollicitant ertussen komen, met een opmer king die zijn be scheidenheid en terughoudend heid tekent. Hij vertelde dat hij maar een van de dik zeven- I honderd Poké- monspelfiguur- tjes kende: Pika- <chu, die maffe ge- Rahnran le hamster. De baas reageerde schouderopha lend. Kimishima werd gesom meerd de komen de maand bij Pokémon te be ginnen. Z'n be leid moest hij zelf bedenken. Dat bleek een slimme zet. Als baas droeg de oud-bankier sterk bij aan het succes van Poké mon. Twee jaar la ter stond hij aan het hoofd van de belangrij ke Nintendomarkt Amerika. Drie jaar gele den werd hij managing director. Met het smartphonespel Pokémon Go heeft hij nu een wereldhit die de aandelen omhoog doet knallen. Binnen een jaar heeft de stille top man duidelijk gemaakt dat hij alleen op het hoogste level speelt. Flitsen Arcelor- Mittal PSA Peugeot Citroën Delta Lloyd De Schiedamse distil leerderij Dirkzwager, bekend van jenever- merk Floryn, is fail liet verklaard. Dirk zwager was het moederbedrijf van Mitra, de slijterijketen die eind juni al faillissement aan vroeg. De financiële problemen bij die slijterijketen hebben ook gezonde delen van het bedrijf ge troffen. Naast Floryn gaat het om Weduwe Joustra in Sneek, de ma ker van de Friese kruidendrank Beerenburg, destilleerderij Cooy- mans in Tilburg en Wijngroothan del J. van Ouwerkerk in Arkel. Winkelketen Mitra kampte al ja ren met dalende verkopen en groeiende concurrentie, onder an dere van supermarkten met een inpandige slijterij. De miljoenen- verliezen die moederbedrijf Dirk zwager boekte lijken echter niet al leen te wijten aan Mitra. De jene verconsumptie in Nederland daalt al jaren hard. Tegenwoordig wordt nog geen derde verkocht van de hoeveelheid die in de jaren 6o over de toog en toonbank ging. Ge wone jenevers als Floryn worden nog louter door oude mannetjes gekocht, zegt slijter Rogier de Mol ZEEWOLDE Dankzij de batterij en kan ook stroom worden gele verd als het minder hard waait, of zelfs windstil is. Het Prinses Alexia Windpark in Zeewolde krijgt volgend voorjaar als eerste de beschikking over de accu's, al dus de eigenaar. De eerste twee accu's, die sa men genoeg opslagcapaciteit heb ben om 1.800 tot 2.200 huishou dens van stroom te voorzien, wor den in het voorjaar van 2017 ge plaatst. In totaal worden acht van zulke batterijen op het windpark SUBSIDIE aangesloten. Dat komt neer op een capaciteit van 12 megawatt. Volgens Nuon heeft nog geen enkel ander windmolenpark de mogelijkheid om stroom op te slaan in batterijen. Daardoor gaat bij harde wind vaak elektriciteit verloren, omdat die niet direct kan worden gebruikt, terwijl op momenten van relatieve windstil te juist te weinig stroom wordt op gewekt om aan de vraag te kun nen voldoen. Het Prinses Alexia Windpark telt in totaal 36 windmolens, die samen 88.000 huishoudens van groene stroom kunnen voorzien. De capaciteit kan op windstille da gen worden aangevuld vanuit de accu's. Daarmee wordt volgens Nuon het rendement vergroot. „We kijken daarmee ook naar de toekomst", aldus operationeel ma nager Gerben Epema van Nuon. „Want er komt nog veel meer windenergie in Nederland. Door nu al te experimenteren met deze vorm van opslag kan later een groot deel van de stroomvraag met windenergie worden gele verd. Ook als het even minder hard waait." Nuon is sinds 2009 onderdeel van de Zweedse energiereus Vat- tenfall, die in Europa windmolens heeft staan met een totaal vermo gen van 2.250 megawatt. Dat moet tussen nu en 2020 toenemen tot minstens 4.000 megawatt. In die zelfde periode wil Vattenfall 5 mil jard euro investeren in duurzame energie. DEN HAAG De eerste helft van dit jaar is ruim twee keer zoveel subsidie aangevraagd voor her nieuwbare energieprojecten, zo als zonne- en windenergie, dan beschikbaar was. Het kabinet komt daarom met 1 miljard euro extra over de brug voor de rest van het jaar. Het geld was voor de komende jaren al begroot voor schone energie, aldus het ministerie van Economische Za ken gisteren. Voor 2016 is daar mee in totaal 9 miljard euro sub sidie beschikbaar voor projecten binnen de zogenoemde regeling SDE+. Dat staat los van de aan leg van het windpark Borssele. „Door nu subsidie eerder be schikbaar te stellen, kunnen meer projecten doorgang vin den", aldus minister Henk Kamp. Volgens hem wordt daar door weer een belangrijke stap gezet om er voor te zorgen dat in 202316 procent van alle energie hernieuwbaar is. Milieuorganisa tie Greenpeace is blij met de ont wikkelingen en spreekt over een spectaculaire groei. „De omslag naar schone energie gaat nu echt als een speer. In dit tempo komt er in 2016 zo'n 2,7 procent aan schone energie bij." Greenpeace wil nu snel afspraken maken over de periode na 2023. Hoe de Nintendo NX er uit gaat zien? De nieuwe topman Tatsumi Kimishima beant woordde de vraag met een beleefd Ja pans lachje. Geboren 21 april 1950 in To kio Opleiding: rechten, Hi- totsubashi University 2000, di recteur Pokémon 2015, pre sident Nin tendo Bart van Eldert De leegstand in de Nederlandse winkel straten is iets afgenomen. Volgens onder zoeksbureau Locatus stond 7,3 procent van de winkels leeg op 1 juli, wat neerkomt op 16.339 panden. In januari waren dat er 223 meer. De totale winkelvoorraad is met zo'n 1.000 panden afgenomen. Oliekartel OPEC verwacht dat de vraag naar olie volgend jaar verder toeneemt, en dat daarom de productie moet worden opge schroefd. Vooral in China en India zou grote behoefte zijn aan de brandstof. O woensdag 13 juli 2016 De grootste staalmaker ter wereld trok de opgaande lijn van afgelopen dagen door. Het Franse auto concern ver kocht in de eer ste helft van dit jaar al 1 miljoen wagens. Het overallplaat je is minder mooi: de verze keraar verloor dit jaar al 25 pro cent. De Nederlandse super denkt de fusie met Delhai- ze vóór eind juli te kunnen afron den. O o De borrel van Floryn is niet langer 'fijn' Annemieke van Dongen Schiedam Windparken gaan energie opslaan Energieleverancier Nuon wil zijn windparken vanaf 2017 voorzien van accu's. Daarin kan overtolli ge energie van de windmolens worden opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14