12 NI Tienduizenden burgers zoeken in het Afrikaanse land bescherming bij de Verenigde Naties. Ze zijn bang voor nieuwe uitbarstingen van geweld. De burgerbevolking is doodsbang dat het gisternacht afgekon digde staakt-het-vu- ren aan flarden wordt geschoten en de strijd te gen aanhangers van president Sal- va Kiir en Riek Machar, gewezen rebellenleider en nu vicepresi- dent, weer in alle hevigheid op laait. Kiir en Machar stapten vorig jaar april samen in een overgangs regering nadat zij een vredesak koord hadden bereikt. Bij de ge vechten die vorige week donder dag begonnen, zijn in de hoofd stad Juba al ten minste 272 doden gevallen, onder wie 33 burgers. „De situatie op de VN-com- plexen is dramatisch", zegt VN-woordvoerster Alessandra Vel- lucci. Het ontbreekt aan drinkwa ter en voldoende sanitair. De Vere nigde Naties vragen regeringstroe pen en opstandelingen uitdrukke lijk om alle burgers met rust te la ten. De buurlanden van Zuid-Su- dan is verzocht om de grenzen open te stellen voor de opvang van vluchtelingen. In de tussentijd worden de meeste buitenlandse diplomaten en zakenlieden met een luchtbrug geëvacueerd. Ook stafleden en me dewerkers van hulporganisaties, waaronder Artsen zonder Gren zen, vertrekken. Buurland Uganda stuurt militaire vliegtuigen en sol daten naar Juba om de eigen on derdanen weg te halen. In Juba rijden militaire vracht wagens door de straten, met in de laadruimte officieren die met be hulp van megafoons alle soldaten oproepen weer naar hun kazernes en barakken te gaan. Regeringssol daten hebben volgens ooggetui gen ook het vuur geopend op een van hun bases in Juba. Ten minste tien mensen, acht Zuid-Sudane- zen en twee Chinese blauwhel men, werden gedood in kruis vuur. Volgens de regering houden zich op de VN-complexen gewa pende rebellen schuil. Kiir en Machar vochten sinds 2013 in Zuid-Soedan een bloedige machtsstrijd uit die aan tiendui zenden mensen het leven heeft ge kost. De oorlog trok een diepe etni sche scheidslijn tussen de leden van de Dinka-stam (aanhangers van Kiir) en de Nuer-stam (volge lingen van Machar). Vorige week werd de strijd hervat toen rege ringstroepen een van de twee ba ses van Machar overrompelden. woensdag 13 juli 2016 Burgers zoeken dekking tijdens gevechten in de hoofstad Juba. Fragiel bestand in geteisterd Zuid-Sudan ZUID- SUDAN Doodsbange vluchtelingen kloppen aan bij het hoofdkwartier van de VN-missie in Zuid-Sudan. foto's eric kanalstein/epa Hans van Zon Rotterdam/Juba SUDAN CEN. AFR. REP. CONGO UGANDA KEN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12