10 NIEUWS De premier die gokte en verloor Het premierschap van David Cameron komt vandaag abrupt ten einde. Hij draagt de macht over aan zijn opvolger Theresa May. Larry the cat blijft achter Bij zijn aantreden zei David Cameron een einde te willen ma ken aan het doordram- men over Europa. Die euroscepsis in zijn land zorgde uit eindelijk voor zijn val. Dat de Con servatieve Partij in 2010 de groot ste wordt bij de verkiezingen en na dertien jaar in de oppositie ein delijk weer mag regeren, kan deels het succes van Cameron wor den genoemd. Sinds hij in 2005 partijleider werd, steeg de partij enorm in de peilingen. Hij vormt opmerkelijk snel een coalitieregering met de LibDems, de liberaal-democraten. Met zijn 43 jaar is de 'frisse en relaxte' Ca meron de jongste premier sinds 1812. Hij belooft 'modern conserva tisme', en wil dat de partij 'op houdt met doordrammen over Eu ropa': het onderwerp dat de partij al sinds premier Margaret Thatcher splijt. Bovenop De financiële crisis gaat hij te lijf met keiharde bezuinigingen. Vrienden van Cameron zeggen dat hij de Britse economie er weer bovenop heeft geholpen. Zijn vijanden vinden dat dat ten koste ging van de zwakkeren in de sa menleving. De belastingverlaging voor de laagste inkomens en de verhoging van het minimumloon die Cameron invoert, zijn volgens critici dan ook niet meer dan een tegemoetkoming aan de coalitie partner LibDem. Het buitenlandbeleid is wat af- wachtender: er is bijvoorbeeld veel kritiek als er niet wordt op gestaan tegen Rusland tijdens de crisis met Oekraïne. 'Diplomatie ke retraite' noemen sommigen het. Uitzondering is de interven tie in Libië in 2011, mede op initia tief van de Britten. De missie leidt tot de gevangenneming van presi dent Khadafi. Maar echt een suc ces is het niet te noemen. Het land verandert in een puinhoop. Obama noemde de chaos in Libië laatst zijn grootste fout. Hij ver weet Cameron niet goed te heb ben opgelet. Dat collectieve falen wordt een van de grootste buiten- landbeleidfouten sinds de Irak-oorlog genoemd. In eigen land is Cameron slag vaardiger. In 2013 drukt hij de in voering van het homohuwelijk er door, ondanks dat het merendeel van zijn eigen conservatieve parle mentariërs fanatiek tegen is. Door dat LibDem en Labour wel voor zijn, komt de wetgeving er uitein delijk toch doorheen. Hij is de pre mier die instemt met het Schotse onafhankelijkheidsreferendum, SLEUTELOVERDRACHT waagt de gok: als de Conservatie ven opnieuw de grootste worden, schrijft hij een referendum uit. Een toezegging waar hij de laatste weken vaak aan moet hebben te ruggedacht. Referendum Het werkt: in 2015 winnen de Con servatieven de verkiezingen met een verrassend ruime meerder heid: nu kunnen ze alleen verder regeren. Maar de Europese kwes tie blijft trekken. Het land is ver scheurd, de Conservatieve Partij ook. Voor- en tegenstanders van een Brexit vliegen elkaar in de ha ren in een campagne die qua sme righeid geen gelijke kent. En Ca meron probeert iedereen binnen boord te houden, het land te be sturen en tegelijkertijd campagne te voeren voor blijven in de EU. Tevergeefs, blijkt als de uitslag van het EU-referendum bekend wordt. Groot-Brittannië stemt voor een uittreding uit de EU. Ca meron heeft gegokt, verloren en stapt op. Vijftien maanden na de verkie zingswinst staat de premier op de stoep van Downing Street om zijn aftreden aan te kondigen. Hij is niet de juiste man om het land door een Brexit te leiden, vindt hij. In zijn speech somt Cameron een aantal hoogtepunten van zijn premierschap op. Hij ziet de her opbouw van de economie en de in voering van het homohuwelijk als zijn grootste successen. Maar, helaas. Cameron zal toch vooral herinnerd worden als de man die ervoor zorgde dat Groot-Brittannië uit de Europese Unie stapte. ook al wil hij niet dat de ze zich af scheiden. Cameron en Groot-Brit tannië overleven: in 2014 kiezen de Schotten er met een verras send grote meerderheid voor om toch bij Groot-Brittannië te blij ven. Intussen wint anti-EU-partij UKIP aan populariteit in het land. De eurosceptische Britten, vooral ook in Camerons eigen Conserva tieve Partij, zijn gevoelig voor de beloftes van soevereiniteit en im migratievermindering. De onte vredenheid over de EU neemt toe. Om de opmars van UKIP te stui ten en achterban tevreden te hou den, doet Cameron de verkiezings belofte om de Europese kwestie voor eens en voor altijd te beslis sen. Uit peilingen blijkt dat de meeste Britten op dat moment naar een 'Remain' neigen, dus in de EU willen blijven. Cameron woensdag 13 juli 2016 Vandaag trekt premier David Cameron echt voor de laatste keer de deur van 10 Downing Street achter zich dicht, foto paul hackett/reuters Zes jaar Cameron, zes jaar steggelen in Downing Street Suse van Kleef Londen David Cameron doet vanmiddag eerst nog even zijn laatste weke lijkse vragenuurtje in het parle ment. Daarna gaat hij naar Buckingham Palace om zijn ont slag in te dienen bij koningin Eliza beth. Die krijgt een drukke dag, want meteen daarna volgt There sa May: pas na de audiëntie bij de Queen is ze formeel de nieuwe premier. Daarna is het tijd voor de verhuizing, de sleuteloverdracht van Downing Street 10. Bij de voorgaande premiers waren er altijd journalisten en came raploegen bij, dus waarschijnlijk ko men er genoeg beelden van de ver huiswagens van het vertrekkende gezin Cameron en de arriverende May met haar man. De verwach ting is dat Cameron en zijn gezin naar hun huis in het eigen kiesdis trict in West-Oxfordshire gaan. Ca meron heeft nog een huis, in de Londense wijk Notting Hill. Daar woonde hij tot zijn premierschap in 2010, maar het is op dit moment verhuurd. Larry the cat, de kat die op Dow ning Street woont, verhuist niet mee. Hij is het huisdier van het per soneel van de ambtswoning. Larry

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10