J ZEELAND 17 B| Door samen te werken met leerwerkplekken in de omgeving ontstaat een totaalconcept, dat ik de Schouwse Werelt noem. JÉm,,, .y y f - y/7 rjzisïïBmfii „Al vanaf mijn zeventiende werk ik in meer of mindere mate in het bedrijf, maar tien jaar ge leden heb ik het echt van mijn vader overgeno men. Dat was op een moment dat de regelge ving in de agrarische sector begon door te schieten. Er heerste vogelpest, het bedrijf was toe aan een grootscheepse renovatie; er moest iets gebeuren. In een vakblad zag mijn vader een advertentie waarin werd gevraagd om wor menkwekers, voor de sportvisserij. Binnen een maand hebben we besloten om het te doen. Ik kwam in contact met een kleine wor menkweker in Ouddorp, die maar niet kon uit breiden. Hier kon dat wel. Dus de kippen gin gen eruit en de wormen kwamen erin. We hebben vijfjaar moeten pionieren en investe ren, maar nu beginnen we eindelijk geld te verdienen." „Ik ben al lang aan het nadenken over duur zaamheid. We leven in een lineaire economie die is gebaseerd op fossiele brandstoffen. Maar die raken op en dus moeten we slimmer omgaan met onze grondstoffen. Deze tijd vraagt om transformatie van systemen. We moeten naar een circulaire economie, met een kringloop van productie en consumptie. Daarvoor heb ik een concept bedacht: de buur- derij. Dat is een nieuw type plattelandsonder neming waarin mensen leren, werken en ver blijven. Door samen te werken met leerwerk- plekken in de omgeving ontstaat een totaal concept, dat ik de Schouwse Werelt noem." „Dat besef ik, en ik merk dat het lastig valt uit te leggen. Wat ik heb bedacht, bestaat nog niet. Mensen kunnen zich er dus geen voor stelling van maken. Maar ik ga het laten zien, de komende jaren. Ik ga mijn huidige mini- camping omvormen tot autarkische verblijfs- accommodaties, als showroom van een circu laire economie. Het onderwijs heeft zijn me dewerking al toegezegd, nu ondernemers in de omgeving nog. En niet te vergeten de over heid, die een regelvrije zone zou moeten in stellen. Dan creëren we samen iets wat per fect past in het streven om Schouwen-Duive- land in 2030 volledig energieneutraal te heb ben. Ik zal mijn uiterste best doen, maar ik vraag ook ambitie en ruimte van anderen. Het moet wel gewild worden. Ik wil best een buitenbeentje zijn, maar niet een roepende in de woestijn." „Het ongeluk van mijn broertje en de dood van mijn beste vriend hebben me doen besef fen dat het leven kostbaar is. Ik heb geleerd dat je je tijd niet moet verdoen, maar zo opti maal mogelijk moet gebruiken. Als mensen hebben wij de mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de werkelijkheid. Ik probeer dat hier, vanaf mijn postzegel in Ellemeet." zaterdag 9 juli 2016 Zelfs jij hebt uiteindelijk je verantwoordelijk heid als oudste zoon opgepakt. Wat zijn je plannen met het bedrijf? Dat klinkt heel abstract. A John Elenbaas foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53