y 11 m 3 D OH s. is n m -JU |P ■0 1 .4 riSL 15 "lü 4 M FSS1 II 19 F1 3j l aag i 4 NI SCHIETPARTIJ DALLAS 5 juli 2016 #blacklivesmatter In Dallas zijn vijf agenten doodgeschoten, eerder deze week doodde de politie twee zwarte mannen. Hoe erg ook, het is niks nieuws. Dit Amerikaanse geweld heeft diepe wortels en lijkt niet uit te roeien. KILLING US.' castiie. 'Zou dit zijn gebeurd als de passagiers blank wa ren geweest? Ik denk het niet.' Hoeveel meer doden nog? @Rihanna 'HIS HANDS WERE EMPTY' Waar moe ten we be- ginnen? Hoe kan het dat er op een zo meravond in Dallas, toch een nette Ameri kaanse stad, vijf agenten worden doodgeschoten? En niet zomaar, maar in een professionele, bijna militaire stijl. Volgens de politie zei de dader dat hij witte agenten wilde doden. We kunnen beginnen bij de de monstratie die de agenten aan het begeleiden waren. Duizenden mensen waren daar in Texas op de been in protest tegen de ge welddadige dood van twee zwarte mannen, eerder deze week. Ze wa ren woedend over de manier waar op Alton Sterling en Philando Cas tile werden neergeschoten door agenten: Sterling terwijl hij onge wapend op de grond lag, Castile terwijl hij met zijn vriendin en kindje in de auto zat. Beide inci denten waren gefilmd en beide filmpjes ontelbare keren bekeken. In veel reacties klonk een bijna moedeloze woede door, zoals deze van de zangeres Rihanna: 'RIP Al ton Sterling #howmanymore' ('Hoeveel nog?'). Geweld van agenten tegen zwar te mannen is een constante in de moderne Amerikaanse geschiede nis. De kille cijfers laten zien dat het soms gaat om tientallen slacht offers per maand. De dood van Sterling en Castile zijn individue le drama's, maar staan ook voor een structureel probleem. Af en toe komt het tot een explo sie, zoals nu in Dallas, en twee jaar geleden in Ferguson, een stad in Missouri. Daar leidde de dood van de 18-jarige Michael Brown uiteindelijk tot dagenlange rellen, die ook oversloegen naar de rest van het land. De agent die twaalf kogels afvuurde op de ongewapen de Brown werd niet vervolgd we gens gebrek aan bewijs. Wurggreep Als we wat verder rondkijken in het verleden komen we namen te gen die wij misschien bijna verge ten zijn, maar veel zwarte Ameri kanen zeker niet. In juli 2014 over leed Eric Garner tijdens zijn arres tatie op Staten Island in New York doordat hij geen lucht meer kreeg. Hij was opgepakt omdat hij op straat sigaretten verkocht. De wurggreep die de agent toepaste, is verboden. Toch werd hij niet vervolgd. In datzelfde jaar werd de 12-jari- ge Tamir Rice doodgeschoten, om dat hij met pistool op een agent af liep. Het bleek een speelgoedpis tool te zijn. De agenten die betrok ken waren bij het incident, wer den niet vervolgd. In 2012 schoot een vrijwillige buurtwacht in Florida de 17-jarige Trayvon Martin dood. De jongen had niks gedaan, behalve een blik je fris gekocht. De buurtwacht, Ge orge Zimmerman, werd wel be schuldigd, maar niet vervolgd. Een jury sprak hem vrij. De woe de was groot: wéér werd een zwar te Amerikaan het slachtoffer van een blanke Amerikaan, en werd de laatste niet bestraft. Een ge schokte president Obama ver woordde het destijds zo: „Als ik een zoon had gehad, zou hij eruit hebben gezien als Trayvon." De dood van Martin leidde tot de oprichting van Black Lives Mat ter ('zwarte levens doen ertoe'), een organisatie die strijdt tegen ra cisme in Amerika. 'En niet alleen tegen het geweld van de staat', zo staat op haar website, 'maar veel meer tegen de manier waarop zwarten met opzet machteloos worden gehouden.' Ook dit was weer een uiting van een diep gevoel van onrecht en onmacht, dat volgens Black Lives Matter elke zwarte Ameri kaan met zich meedraagt. Vraag bijvoorbeeld wat er in 1991 en 1992 in Los Angeles gebeur de, en iedereen lepelt meteen de naam Rodney King op. Deze zwar te taxichauffeur had weliswaar te veel gedronken, maar werd op straat door een groepje agenten minutenlang geslagen en ge schopt. De mishandeling werd toe vallig gefilmd en zorgde onmiddel lijk voor enorme ophef. Toen de betrokken agenten uit eindelijk van alle beschuldigingen werden vrijgesproken, braken er hevige rellen uit in de stad. Er vie- ïttef zaterdag 9 juli 2016 5 juli: Alton Sterling, een 37-jarige cd-verkoper uit Baton Rou ge, wordt door een agent doodgeschoten terwijl hij op de grond ligt. Volgens de politie gedroeg hij zich agressief, maar videobeelden bewijzen het tegendeel. 6 juli: Artiesten als Rihanna, Kanye West en Katy Perry spreken hun afschuw uit. 7 juli: Ook popster Beyoncé mengt zich in de discussie, via een statement op haar website. 'We pikken dit niet langer. STOP 7 juli: de gouverneur van Minnesota, zelf blank, spreekt zijn afschuw uit over de dood van 6 juli: De verloofde van Philando Castile zet een video online waarin ze, zittend naast haar stervende vriend, laat zien wat er is gebeurd. 'He killed my boyfriend', zegt ze, terwijl de agent nog naast de auto staat. Haar kind van 4 zit op de achterbank. 6 juli Zwarte inwoners van Baton Rouge demonstreren op de plek van Sterlings dood. 'Black lives matter', roepen ze. De hashtag #blacklivesmatter is al snel trending op Twitter. 7 juli: op de voorpagina van de New York Post staat een schokkende foto van de vermoorde Sterling. Daaronder in grote letters: Cops killed Alton Sterling even though he was pinned to ground never pulled gun '?r En weer een zwarte Mark van Assen Dallas Agenten V S Verdachte gedood Wash. DC-« door Politie-robot Dallas TEXAS Dallas beschoten yn~\ r.„ i ar;-'-" M Route demonstrate tegen politiegewek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4