Karretje Concert at Sea is terecht Kamp, help nou eens! Toezicht risicovolle bedrijven kan beter ZEELAND 9 „Het spijt ons zeer. Adrenaline en paniek doen rare dingen met een mens." Dat staat in een mail van een 'anonieme jongen en dame'. Het stel noemde coördinaten in de mail. Op die aangegeven plek, een greppel aan de rand van het Dijkwater, vond een buurtwachter van Sirjansland gistermiddag het gestolen ter reinwagentje van Concert at Sea. Bergingsbedijf Ista leverde het karretje af in Renesse bij Bruno van der Hoek, veilig heidsman van het festival. Hij stelt de beloning - twee week endtickets voor CAS 2017 - be schikbaar aan de vinder. „Niet aan de twee melders. Met het dak eraf leek de schade aanvan kelijk mee te vallen. Maar ik zie nu dat er ook gesleuteld en ge schilderd is aan het wagentje." Na afloop van Concert at Sea bleek één van de twee gators, vierwielaangedreven transport wagentjes, te zijn verdwenen. Het ding werd later op drie plaatsen in Zierikzee gespot. De kerncentrale is een hinderpaal in het reddingsplan voor energiebedrijf Delta, dat 30 juni 2017 moet zijn ge splitst in twee levensvatbare bedrij ven, de een commercieel, de ander een publiek bedrijf. „Als het Rijk Zeeland niet helpt, moeten we straks gezonde onderde len als netwerkbedrijf Enduris verko pen om EPZ, de exploitant van de kerncentrale, op de been te houden", zei Jan Henk Verburg (Christenunie) gisteren in de Staten die het juri- disch-technische splitsingsplan van Delta behandelden. Verkoop van En duris kan leiden tot verlies van nog eens 300 banen, wat de aandeelhou ders liever voorkomen. De reorganisa tie die Delta momenteel doorvoert, kost al 200 arbeidsplaatsen. Recent liet minister Kamp van Eco nomische Zaken de Tweede Kamer weten geen geld in Borssele te steken. Daarmee streek hij de Zeeuwse aan deelhouders van Delta, de provincie en gemeenten, tegen de haren in. Kamp zei namelijk eerder dat hij ver antwoordelijkheid voelt voor de kern centrale, waarvan tenslotte de wetge ving, de vergunningen en het toezicht op de veiligheid door het Rijk worden geregeld. De Tweede Kamer schoot Zeeland een beetje te hulp. Ze wil dat Kamp nog eens goed kijkt naar de kwakkelende kerncentrale, om dat het probleem (verlies op de ener giemarkt, EPZ raakt de financiële ruggesteun van moederbedrijf Del ta kwijt, Fukushima-investeringen en ontmantelingsbij dragen) niet uit sluitend kan worden afgewenteld op de (armlastige) regio. Verburg zinspeelde dan ook op de 2,7 miljard die het Rijk in de knip houdt doordat de aanbesteding van het windpark Borssele goedkoper uitvalt. „Het is maar een sugges tie..." Dit najaar wordt duidelijk welke totaaloplossing Delta en zijn aan deelhouders uit de hoed toveren voor een gesplitst energiebedrijf. Ge deputeerde Carla Schönknecht on derstreepte nogmaals dat ook de re gio een duit in het zakje moet doen: voor 200 miljoen euro garant staan voor een lening aan EPZ. „Maar al leen op basis van een sluitende busi- nesscase én binnen een totaaloplos sing voor Delta." Er zijn echter nog tal van onzeker heden, gaven Statenleden als ook ge deputeerde Schönknecht aan. Zijn er kopers voor gezonde onderdelen die Delta in de etalage heeft gezet en wat betalen ze? En wat doen de energieprijzen op de lange termijn? De scenario's in het splitsingsplan gaan ervan uit dat de energieprijs vanaf 2021 stijgt. PvdA-fractievoor- zitter Anita Pijpelink houdt haar hart vast: „Die verwachtingen zijn zo hard als drijfzand." MIDDELBURG Het toezicht op bedrijven die in Zeeland op grote schaal met gevaarlijke stoffen werken kan beter. Dat conclu deert de Rekenkamer Zeeland. De vergunningverlening, het toezicht en de handhaving zijn te complex geregeld. Er is ook te weinig geld. De Rekenkamer heeft onderzoek gedaan naar be drijven die vallen onder het Besluit risico's zware ongevallen (Brzo). Daarvan telt Zeeland er 21, waarvan de meeste in de zwaarste categorie. Na Rijnmond is Zeeland het tweede risicogebied van Neder land. Het gaat om bedrijven als Yara, Dow Chemicals, Zeeland Refinery en het voormalige Thermphos. Ze zijn bijna alle maal gevestigd in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen en in Vlis- singen-Oost. De kerncentrale en de COVRA horen niet tot de Brzo-bedrijven. Die vallen onder de Kernenergiewet. De provincie is verantwoorde lijk voor toezicht en handhaving bij risicovolle bedrijven. Omdat zij zelf de expertise niet bezit, is dat uitbesteed aan gespecialiseer de uitvoeringsdiensten. Daarvan zijn er zes in Nederland en Zee land valt onder de Milieudienst Rijnmond (DCMR) in Schiedam. Zeeland heeft ook een eigen mi lieudienst: de RUD (Regionale Uitvoeringsdienst). De provincie heeft voor toe zicht en handhaving een man daat gegeven aan DCMR, die op zijn beurt een ondermandaat heeft gegeven aan de RUD. Dat vindt de Rekenkamer omslachtig. Dat leidt tot onnodige complexi teit en bureaucratie. Ook de financiële positie van de RUD Zeeland houdt risico's in, aldus de Rekenkamer. Provin cie, gemeenten en waterschap be talen samen de RUD. Hoewel de provincie tweederde van het bud get ophoest, heeft ze maar voor een derde stemrecht. Zeeland is het tweede risicogebied. De provincie telt 21 bedrijven met gevaarlijke stoffen Voor 2013, toen de RUD ont stond, gaven de afzonderlijke par tijen ongeveer 12 miljoen euro uit aan toezicht en handhaving. De RUD kost nu 9,6 miljoen euro. De constante bezuinigingen zet een adequate uitvoering van de Brzo-taken onder druk, aldus de Rekenkamer. Provinciale Staten moeten regel matiger en uitgebreider geïnfor meerd worden over toezicht op Brzo-bedrijven. COR DE JONGE £CH7 MZVZOUW HéT oe zaterdag 9 juli 2016 Ton van den Nouweland Sirjansland Het kabinet moet snel duidelijk ma ken of en hoe ze het probleem met de verliesgevende kerncentrale in Borssele mee wil helpen oplossen. Provinciale Staten namen gisteren unaniem een door zeven fracties in gediende motie aan. Frank Balkenende Middelburg Carla Schönknecht (bo ven): 'Ook de regio moet meehelpen aan een oplossing voor de kerncentrale'. Jan Henk Verburg (CU): 'Als het Rijk Zee land niet helpt, moeten we straks gezonde on derdelen als netwerk bedrijf Enduris verko pen om EPZ, de exploi tant van de kerncentra le, op de been te hou den.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45