Cummings boekt enkel 30 THIJS ZONNEVELD Beschouwing In de eerste tourweek hielden de favorieten hun kaarten tegen de borst. TOUR DE FRANCE Column Het was soms net alsof hij het erom deed. In elke wedstrijd hetzelfde liedje: Greg Van Avermaet viel aan op het verkeerde moment, smeet met zijn krachten terwijl het niet hoef de en werd vervolgens knap vijf de. Of anders zesde. Greg was de koning van de ere plaatsen. Wereldkampioen Net Niet Winnen. Hij was zijn groot ste tegenstander. Als Van Aver maet aanviel, dan wist je één ding zeker: dat er iemand anders op het hoogste treetje van het podium zou staan. Greg reed elke wed strijd met zijn kop tegen een be tonnen muur. En de muur won el ke keer, al was het nipt. Zelfs toen er een dopinggerucht over hem opdook was het net niet: babyvoe ding is bepaald geen epo. Maar sinds een jaar is alles an ders. Vanaf het moment dat Van Avermaet Peter Sagan klopte in de touretappe naar Rodez moet er een juten zak vol bakstenen van zijn rug zijn gevallen. Eindelijk. Ein-de-lijk won hij een grote wed strijd. Eindelijk bewees hij dat hij het wél kon; toeslaan op het juiste moment. Sindsdien lijkt er niets meer te kunnen misgaan voor Van Aver maet. Alles wat hij doet lukt. Hij fietst afschuwelijk hard, zijn de marrages zijn allemaal raak en hij staat overal met twee handen in de lucht op de foto. In de Omloop Het Nieuwsblad was hij de snel ste, in de Tirreno-Adriatico de slimste. Hij kreeg zelfs een veeg uit de pan van Sagan, die vond dat Van Avermaet een wieltjesplakker was geweest. Greg, een wieltjes plakker. Als Sagan het een jaar eer der had gezegd, dan was het een mop geweest. Van Avermaet was jarenlang het tegenovergestelde van een wieltjesplakker; het schijnt dat hij zelfs bij scootertrai ningen op kop reed. zelfvertrouwen. Het blinkt in zijn ogen, het druipt van zijn woor den. Hij durft nog altijd aan te val len en zichzelf pijn te doen, maar nu doet hij het op het goede mo ment. Twee keer haalde een vlucht het in deze Tour tot de eindstreep, en twee keer zat Van Avermaet erbij. De manier waarop hij gisteren overstak vanuit het pe loton - in de gele trui nota bene - was een tactisch meesterwerkje. Daardoor kreeg hij het als niet- klimmer voor elkaar om tijd te winnen op de klimmers in een klimetappe. net-wei is soms heel klein. Bij Van Avermaet heeft het er nooit aan gelegen dat hij niet hard ge noeg trainde of er niet genoeg voor overhad; integendeel. De be nen had hij altijd al. Maar nu denkt hij er ook nog bij na. Je zou kunnen zeggen dat Greg zo vaak tegen de muur aan is gelopen dat hij de muur heeft gesloopt. Maar het is nog net even anders. Greg heeft ingezien dat hij de muur niet hóeft te slopen. Je kunt er soms ook omheen lo pen. Niets lijkt meer mis te kunnen gaan voor Greg e eerste Tour week is voor bijgegaan zon der één serieu ze aanval van een van de klassements renners. Ze staan vrijwel alle maal nog binnen een handvol se conden van elkaar. De enige slachtoffers waren de favorieten die uit het klassement vielen van wege onvoorziene omstandighe den. Alberto Contador schoof on deruit in een bocht, Richie Porte reed lek in een hectische finale en Thibaut Pinot werd gisteren ineens ziek op de beklimming van de Col d'Aspin. Het doet denken aan Tours van tien jaar geleden. Toen hielden de klassementsrenners zich soms ook dagenlang achter elkaar koest en mochten de sprinters en de vluchters de gele trui hebben. Op die manier gaat het nu ook. De gele trui ging van sprinter naar sprinter, en daarna naar een vluchter, Greg Van Avermaet. Het is geen toeval dat deze Tour op die Tours van tien jaar te rug lijkt. Hij is namelijk op dezelf de manier opgebouwd door de tourorganisatie. Destijds wilden ze voorkomen dat de Tour in de eerste week al werd beslist (lees: door Lance Armstrong) en dat zelfde wil de ASO dit jaar ook ten koste van alles voorkomen. De eerste tourweek loopt name lijk parallel aan de laatste week van het EK voetbal, dat óók in Frankrijk wordt gehouden. Zo lang er veel media-aandacht naar het EK gaat, wil de tourdirectie het liefst dat het kruit van de gro te mannen droog blijft. Met ande re woorden: ze willen dat er niks gebeurt in de eerste week. Ontbranden Dus waar de ASO de afgelopen ja ren koos voor spectaculaire etap pes in de eerste week (kasseienrit- ten, aankomsten bergop, chaoti sche finales) hebben ze de ope ningsweek dit jaar zo saai moge lijk gemaakt. Veel lange, vlakke ritten over grote brede wegen dus. En bij de eerste bergrit - die van gisteren - werd de finish niet op de top gelegd om één-tegen- één-gevechten tussen de groten te voorkomen. Pas dit weekeinde mag de Tour ontbranden. Daarnaast zorgen de weersom standigheden deze Tour ook voor een saaie koers. Er stond over het algemeen weinig wind en het re gende niet met bakken uit de lucht. Dat zorgt ervoor dat de ner vositeit in het peloton niet groot is, wat terug te zien is in het be perkte aantal massale valpartijen in de eerste week. En minder val partijen leidt tot nog minder val- Het is nog 27 kilometer naar de fi nish als de vier koplopers het Py- reneeëndorp Sarrancolin binnen rijden. Vlak voor het naambordje splitst de weg in tweeën. Mis schien dat Stephen Cummings (35, Dimension Data) het wist, maar waarschijnlijker is het dat hij zijn instinct volgt. Cummings stuurt rechts langs de vluchtheu vel, zijn medevluchters Daniel Navarro, Matti Breschel en Antoi- ne Duchesne rijden links en teke nen zo hun doodvonnis. De Brits rijdt een paar honderd meter zo hard als-ie kan. Dan komt de weg weer bij elkaar, maar de vogel is gevlogen. Cummings rijdt niet alleen on noemelijk hard, de oud-baanren ner (wereldkampioen ploegen- achtervolging in 2005) doet dat in een stijl om van te likkebaar den. In zijn eentje scheurt hij door Sarrancolin. De Spaanse klimmer Navarro probeert hem nog bij te benen maar is geen par tij voor Cummings. Niemand die Cummings nog ziet totdat hij is gezoend door de rondemissen op het podium bij Lac de Payolle. Aan de voet van de Aspin, een col van de eerste categorie, is zijn voorsprong een halve minuut. Na varro krijgt bergop hulp van Ni- bali, maar het is vergeefs. Cum mings loopt alleen maar uit. De achtervolgers bijten zich stuk op de man die patent heeft op won derschone etappezeges. „Ik zat de zaterdag 9 juli 2016 @thijszonneveld Alles is anders 8e etappe 9 juli -184 km nPsu Lourdes 36km Peyresourde Esquieze- 169km Sere 67km 20km r Tourmalet 86km La Séoube106km Val Louron-Azet 148km SPANJE 184km Bagnères-de-Luchon Hourquette d'Ancizan 1564m Tourmalet 2115m_ Peyresourde c\j 1569m 2 V.L.Azet La Seoube 948m hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Hij bulkt in deze Tour van het Het verschil tussen net-niet en 9e etappe 10 juli -184,5 km Vielha Val d'Aran FRA Andorra Arcalis 184.5km Bonaigua 19km Beixali 157km SPANJE Llavorsi 54km Sort 68km 10km Cantó 88km Guils del Cantó 93km 138km Andorra- La Vella Vielha Val d'Aran Cantó Andorra Arcalis 2240m 1105m 1721m Cornelia Beixalis I _Bonaigua 1347m 1796m Ökm 106km 184km Guils 1580m hoogteverschil en moeih heidsgraad Tour in schaduw Thijs Zonneveld Lac de Payolle Op wonderschone wijze won Stephen Cummings de eerste Pyreneeënrit in de Tour. Eigen lijk helemaal niet zo vreemd, want Cummings wint ongeloof lijk veel. En altijd mooi. Daan Hakkenberg Lac de Payolle Het is al de vier de Britse etappe winst deze Tour. Cummings' ploeg genoot Mark Ca vendish zorgde voor de eerdere drie ritzeges. Zoals zo vaak wor den de kopmannen omringd door hun helpers, foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30