24 SI- KIJKT TV Als Albert Verlinde roept dat Martine Hafkamp terugkeert in 'Goede Tijden, Slechte Tijden', slaat Nederland op tilt. Zelfs elf jaar na haar verdwijning uit Meerdijk spreekt ze nog steeds tot de verbeelding. Waarom zijn soapkrengen a la Martine en Alexis toch zo fascinerend? ANGELA Knap hoe dat werkt. Maak er als RTL4 een mediacircus van dat Ferry Doedens terugkeert als Lucas Sanders en dan wil ik dat Nieuwe Tijden tóch zien. Benieuwd wel ke draai de schrijvers hebben bedacht om zijn vlucht van Hawaii en plotselinge heteroseksua liteit te verklaren. Ik was op veel voorbereid, maar niet dat ik in één klap 25 jaar terugging in de tijd. De eerste afleveringen deden me namelijk in alles den ken aan de beginperiode van Goede Tijden Slech te Tijden. Vroeger waren het schoolverlaters Peter, Ar- nie, Annette, Linda en Rien, nu zijn het stu denten Moon, TifFy, Bobby, Amy, Sil en Quinn. Zij wonen samen (vooruit, da's een ver schil met vroeger) maar net als hun voorgan gers zijn ze drukker met elkaar en het uitvin den van het leven dan met studeren. Maar vooral het slechte acteerwerk, de goedkope de cors, karikaturale personages en het trage tem po (personages Lucas en Amy deden er twee af leveringen over om in de badkamer een ge sprekje te voeren) doen heel jaren 90 aan. Des tijds zag ik als 15-jarige die tekortkomingen am per. Ik was vanaf de allereerste scène verrukt van Goede Tijden, zoals de toen nog gangbare af korting was. Kwam natuurlijk vooral door de looks van bepaalde personages. Maar ook om dat een dagelijkse soap vrij nieuw was, een Ne derlandse helemaal. Lionel Richie wil vader worden Palmen in de modder Keert ze terug of niet? Showken ner Albert Verlinde van Boule vard zegt van wél. RTL 4 houdt een kleine slag om de arm in een persbericht op de GTST-app, die fans in de zomer tevreden moet houden. Wiet en Jack van Houten, de kinderen van Hafkamp, zijn hun moeder op het spoor. Ze vermoeden dat Hafkamp vanuit Rusland een bedrijf leidt en zoe ken naar bewijzen. Actrice Inge Ipenburg, die vanaf aflevering één ge stalte gaf aan het aartsloeder waar je zelfs als kij ker bang van werd en die in 2005 definitief vertrok uit Meerdijk, ontkent stellig dat ze terugkeert in Goede tijden, slechte tijden. „Wat een gedoe dankzij Albert. Hoe vaak is dit al gesuggereerd in de afge lopen dertien jaar? PffïF', rea geert ze. „Ik ben niet in ge sprek met GTST en houd me tegenwoordig bezig met heel andere dingen", benadrukt ze. Maar het blijft natuurlijk een soap. In die wereld is het heel goed denkbaar dat een andere actrice de rol gaat spe len. In het verleden is dat al veel vaker gebeurd in GTST. Het zou zo maar kunnen dat Hafkamp plastische chirur gie heeft ondergaan om uit de handen van haar vijand Ludo Sanders te blijven. Rest de vraag wat ons alle maal zo fascineert in types als Martine Hafkamp (GTST), Bowien Galema (ook GTST), Lucinda Walsh (As the world turns) en Sally Spectra (The bold the beauti ful) en natuurlijk über-soap- kreng Alexis Colby uit Dy nasty. „Alexis uit Dynasty! Die se rie stamt uit de jaren 80 en daar hebben we het ook nog steeds over", zegt tv-we- tenschapper Joke Hermes. Het fenomeen superkreng is fascinerend, vindt zij. En dat is geen ontdekking van de soapmakers, maar al bedacht door sprookjes schrijvers. „Neem de ko ningin uit Sneeuwwitje of de boze stiefmoeder van Assepoester", verduidelijkt Hermes. „Het is altijd een vrouwenfiguur met veel macht. We associëren anno 2016 vrouwen nog steeds met zorgzaamheid en mannen met macht en kracht. Als een vrouw uit haar zorgrol stapt, zorgt dat voor bewondering en verontwaardiging. Ze krijgen dingen voor elkaar die wij ook voor el kaar zouden willen krijgen. Aan de andere kant vinden we haar een intens slecht mens. Het is heel paradoxaal en daarom juist zo aantrekkelijk." Daarnaast zijn de bitchy karakters ook nodig voor de balans in een soap, stelt televisiedeskundi- ge Bert van de Veer, die in 1990 aan de basis stond van GTST. Hij schreef bijvoorbeeld de tune en koos de namen voor de personages (zie kader). „Als alle personages sympathiek zijn, dan wordt het snel saai. Er moet gevaar dreigen, er moeten schurkenstreken worden uitgehaald." Liefst natuurlijk door een type waarvan je het totaal niet verwacht. „Dat was de kracht van Inge Ipenburg. Zij is een lieve, sympathieke dame en zo ziet ze er ook uit. Toch zette ze heel geloofwaar dig een bitch neer. Als Inge Martine niet meer wil spelen, en dat heeft ze al heel vaak gezegd, dan is het heel belangrijk dat er een actrice komt met de zelfde kwaliteiten." De échte Martine Het zou maar je echte naam zijn: Martine Haf kamp. Iedereen associeert die naam met de ANDERE TV-BITCHES Met mijn inmiddels 40 jaar ben ik geen doel groep voor Nieuwe Tijden. Dat richt zich dui delijk op de generatie die Spangas net is ont groeid. En er zullen heus genoeg puberharten op hol slaan van Quinn en Bobby, zoals het mijne destijds van Arnie. Maar waar de makers zich volgens mij deer lijk in vergissen is dat de 15-jarige van nu veel kritischer is en verwend op dramagebied. Je kunt niet meer aankomen met aloude soaptruc jes zoals abrupte close-ups om te suggereren dat iemand schrikt of een personage haar ei gen karakter in twee zinnen laten samenvat ten. Moon: „Ik studeer Chinese taal en cultuur. Niet voor het geld. Mijn ouders zijn steenrijk, en ik vroeg of laat dus ook." Heel geloofwaar dig, ja. Zolang dat niet verbetert zou ik RTL4 drin gend adviseren de naam te veranderen. Nieuwe Tijden? Oude Tijden! Dan weet ik al kijker ten minste precies wat ik krijg. Quote van de dag 'Ik was vandaag vergeten hoe ver ik ben' zaterdag 9 juli 2016 Nieuw? BABYBOOM Lionel Richie wil graag kinderen met zijn jongere vriendin Lisa. „Ik ben bereid op nieuw vader te worden. Lisa en ik staan ervoor open", vertelde hij The Mirror. De zanger heeft 3 geadopteerde kinderen met zijn ex-vrouw. LOWLANDS Marlies van Leeuwen en Chantal Blommers Terugkeer van een super Reageren? angela@ad.nl Schrijfster Con nie Palmen reist deze zomer af naar Biddinghui zen om zich voor het Lowlandspu- bliek te laten in terviewen door li terair redacteur Jasper Hender son. De winnaar van de Librisprijs maakt deel uit van het literatuur programma van het festival. -Actrice Mila Kunis ervaart haar tweede zwangerschap to taal anders dan ha; eerste. Ze is er veel minder mee bezig. Alexis Colby uit 'Dynasty'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24