Corrupte zangeres ♦w 650 banen verdwijnen bij Boskalis 20 ECONOMIE KOSTBAARHEDEN OPSLAG IN KLUIZEN Kluisjesverhuurders pleiten voor toezicht op hun eigen bedrijven. Ze vrezen voor 'cowboys' die de reputatie van hun nieuwe branche bezoedelen. Barroso nu topman bij Goldman Sachs In de schijnwerper Toch staat de Oezbeekse presidents dochter Gulnara Karimova (44) voor al bekend om haar flamboyante, door corruptie gevoede, levensstijl. Nu ligt ze on der vuur van het Openbaar Ministerie. Dat eist liefst 3to miljoen euro aan steekpennin gen terug, die Karimova via twee in ons land gevestigde telecombedrijven kreeg. Karimova's zelfverrijking startte vijftien jaar terug. Met bijna 30 miljoen inwoners en slechts 128.000 mobiele abonnees vormde de Centraal-Aziatische republiek één van de weinige telecomgroeimarkten. Karimova speelde hier slim op in door bij Amerikaanse eigenaren van provider Uzdunrobita, 20 pro cent van de aandelen op te eisen. Andere be drijven volgden. Al snel ging het om tiental len miljoenen dollars. Grootste slachtoffer werd het Russisch-Zweedse VimpelCom, dat in 2005 op de Oezbeekse markt ver scheen. Het is dit VimpelCom dat met het Zweedse Telia 400 miljoen dol lar betaalde aan het op Gibraltar gevestigde Taki- lant. Volgens de FIOD is Takilant Alj Nx. M j eigendom van Ka- 4I rimova. Nu zo- wmÊ wel VimpelCom als Telia om belas tingredenen in Geboren Nederland geves in 1972 Far- tigd zijn, heeft Ogona, Oez- ons land jurisdic- holrictan tie. Deze week eiste het OM ruim 310 miljoen miljoen aan Kari- Haalde mova betaalde volgens on- steekpenningen derzoekers terug. In februari 1 miljard schikte justitie al J met VimpelCom toriteiten. Het be drijf moet 800 miljoen dollar af tikken wegens corruptie in Oez bekistan. Karimo va's spel lijkt uit. De volgens velen meest gehate vrouw in Oez bekistan heeft het zelfs bij papa Karimov ver bruid. De dictator zou zijn oudste dochter huisarrest hebben gegeven. Flitsen Thyssen Krupp ING Randstad e overheid moet gaan controleren of private verhuurders van kluizen kunnen garanderen dat de ei gendommen van hun klanten vei lig zijn. Dat wil De Nederlandse Kluis, met 20.000 huurkluisjes ver spreid over zes voormalige bankge bouwen de grootste private kluis- verhuurder van het land. De banken, die vroeger een mo nopolie hadden, voldoen aan de ei sen van De Nederlandsche Bank (DNB). Bedrijven die alleen kluis jes verhuren hebben echter geen bankvergunning nodig. Iedere on dernemer kan dus safeloketten verhuren. Gebrek aan toezicht kan foute types aantrekken, waar schuwt directeur Corné van Dro- genbroek van De Nederlandse Kluis. „Niet elke verhuurder heeft goede procedures om criminelen buiten de deur te houden. Iemand met een sporttas die contant wil betalen, komt hier niet binnen. We eisen dubbele identificatie: via een id-bewijs én een bankreke ning. Boven ons bedrijf hangt bo vendien een stichting die be schermt tegen een faillissement. Bij bedrijven die dat niet hebben, lopen huurders het risico hun spullen kwijt te raken als de zaak failliet gaat of de eigenaar met de noorderzon vertrekt." Andere kluisverhuurders sluiten zich bij Van Drogenbroek aan. Toezicht is goed om concurrenten met kwade bedoelingen te weren, zegt Mari- nus Jan Vermeulen van De Zeeuw- sche Kluis in Terneuzen. „Wij heb ben niets te verbergen." De afna me van het aantal kluizen door sluitende bankfilialen gaat sneller dan de opbouw van het nieuwe aanbod, zegt directeur Edwin van de Panne van financieel dienstver lener DomburgvandePanne in Bo degraven. „Daardoor dreigt het beeld te ontstaan dat met kluisjes- verhuur makkelijk geld te verdie nen is. Dat kan types aantrekken die de branche bezoedelen. Con trole van de overheid zouden wij daarom toejuichen." Toezichthou ders DNB en Autoriteit Financiële Markten (AFM) laten weten dat controle van particuliere kluisver huurders niet tot hun taken be hoort. „Er is geen betalingsverkeer mee gemoeid." aldus DNB. De ontslagen zijn het gevolg van het stilleggen van 24 schepen, in de offshore en de baggerdivisie. Een deel van die schepen wordt uit de vaart genomen. „Dat zijn schepen die ouder zijn dan 30 jaar", verklaart een woordvoerder. „Die zijn afgeschreven en daar is voorlopig geen werk voor." De mo dernere schepen worden in de mottenballen gelegd tot betere tij den aanbreken. De FNV zet vraagtekens bij de ontslagen. „Wij zijn nog niet over tuigd van de noodzaak van ge dwongen ontslagen. Het uitgangs punt moet zijn mensen van werk naar werk te begeleiden", zegt Sas- cha Meijer van de vakbond. Boskalis geeft aan dat de ontsla gen en het afdanken van een deel van de schepen een voorzorgs maatregel is. „Wij zijn een laat-cy- clisch bedrijf. De malaise in de off shore duurt al langer, maar voor Boskalis was 2015 een van de bes te jaren ooit. Maar nu zien wij ook de bedrijvigheid afnemen. Om te voorkomen dat onze schepen lang werkloos ronddobberen hebben we tot deze ingreep besloten", al dus de woordvoerder. De malaise in de offshore-indus trie wordt veroorzaakt door de la ge olieprijzen. Daardoor stellen oliemaatschappijen hun investe ringen uit. Eerder trof de crisis door de lage olieprijzen al bedrij ven als Fugro, SBM Offshore en IHC. Ook de baggerdivisie merkt dat er minder geld is voor projec ten. Het enige lichtpunt in de sec tor is de spectaculaire groei van het aantal windparken op zee. De malaise treft Boskalis nu hard, omdat het bedrijf de afgelo pen jaren veel heeft geïnvesteerd in offshore-activiteiten. BRUSSEL De Portugese oud-voorzitter van de Eu ropese Commissie José Ma nuel Barroso wordt be stuursvoorzitter bij Gold man Sachs, de Amerikaan se investeringsbank die on der zijn Europese bewind Griekenland aan de rand van de afgrond bracht. Barroso moet er met zijn kennis van 'Brussel' voor zorgen dat de gevolgen van de Brexit voor de City zo beperkt mogelijk blij ven. In Londen dreigt een complete leegloop als daar gevestigde banken hun toe gang tot de financiële markten kwijtraken. Te genover de Financial Ti mes verklaarde Barroso gis teren dat hij 'zeer onder de indruk' was van het committment van Gold man Sachs 'aan de hoogste ethische normen'. Pieter Lakeman denkt daar volstrekt anders over. Hij beschreef uitvoerig hoe Goldman Sachs de imposante Griekse schuld met platte boekhoudkun dige trucjes vele miljarden kleiner maakte. Dat lever de de Grieken hun europaspoort op, en alle ellende die daaruit voort vloeide. Ze lanceerde haar eigen popcarrière en zong onder de artiestennaam 'Googoosha' duetten met Julio Iglesias en acteur Gé- rard Depardieu. siMcciyciu zelf, samen met binnen Amerikaanse au David Brem me r De 9.000 werknemers van HEMA krijgen dit en volgend jaar een loonsverhoging van 0,75 procent en nog eens 1,5 procent in 2018. Dat heeft vakbond FNV Handel giste ren bekendgemaakt. Volgens de bond is dit 'het maximaal haalbare' aangezien HEMA nog altijd verlies lijdt. Een nieuw akkoord tussen de EU en de VS over betere bescherming van internet gebruikers lijkt nabij. Een 'privacyschild' moet er voor zorgen dat de Amerikaanse veiligheidsdiensten niet zomaar in data van Europese consumenten kunnen snuffelen. O zaterdag 9 juli 2016 De Duitse ex port kromp in mei 1,8 procent. Beleggers raak ten in Frankfurt niet in paniek. m De bank schoot gistermorgen uit de startblokken. Pas tegen drie uur vlakte de koers af. Eindelijk weer positief nieuws voor de uitzen der die relatief veel omzet gene reert in de VS. De beleggers de den gisteren een stapje terug na hun enthousias me donderdag. O o o Is mijn geld hier nog wel veilig? Annemieke van Dongen Amsterdam D Boskalis is het laatste bedrijf dat wordt getroffen door de ma laise in de offshoresector. 650 van de ruim 8.200 medewerkers verliezen hun baan, waarvan 150 in Nederland. Peet Vogels Sliedrecht -r-ip.W%r?.- nSir» Jjïn fJ f jjinp) Boskalis moet 650 mensen ontslaan, foto remko de waal/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20