m 19 'Ik eet alle vis, maar geen zalm' 3TV Mensen kunnen het niet meer opbrengen zich in te leven in een ander KORTOM een andere fase van het leven. De kinderen gaan de deur uit, studeren. Volgend jaar gaat de twee de. En dan kijken wij elkaar aan met een blik van: wat zullen wij eens gaan doen? Heel andere baan? We hebben geen concrete plannen, hoor." „Zeker! De politieke ruimte om nieuwe dingen te doen neemt snel af. Er zal het komende jaar veel meer aan plannen vanuit de partijen komen voor de komende jaren. Er wordt meer gekeken naar: hoe laat je het achter? Hoe staat Nederland er voor?" „Nee, dat had ik niet verwacht. Het is moeilijker geweest door het eindeloos onderhandelen met al lerlei verschillende schakeringen en partijen om meerderheden te krijgen. Op een paar kleinere dingetjes na is dat allemaal gelukt. Als ik met een Europese blik naar Nederland kijk, dan staat we er goed voor. Ik wil niet zeggen dat de schade van de crisis is opgeruimd, er zijn veel mensen met schul den, hypotheken onder water. Een crisis van deze omvang hebben we heel lang niet meer gehad." „Mensen zijn er ook een beetje klaar mee, dus ik snap het wel. Het heeft ook te maken met het feit dat het financieringstekort is teruggedrongen van 4 procent tot rond de t procent als ik wegga. Het CPB heeft een gouden rol te vervullen. Door zono dig te zeggen: 'Het kan allemaal, het zijn uw poli tieke keuzes, maar wij als onafhankelijk scheids rechter denken dat uw begroting totaal in het hon derd loopt. En de economie krijgt mogelijk een enorme klap als u dit plan doorzet'." „Dat is een onheilspellend beeld. We hebben een heel lange periode achter de rug waarin internatio nale samenwerking vanzelfsprekend was. Ieder een geloofde dat we er beter van zouden worden. Meer stabiliteit levert meer welvaart op. Die over tuiging is nu weg. Dat is voor mij vervreemdend. Het is voor mij een basishouding om samen te werken en proberen eruit te komen. Mensen kun nen het niet meer opbrengen zich in te leven in een ander, een andere partij of een ander land. Dat gaat ook soms gepaard met gevaarlijk spel van politici, die daar op inspelen en dat ook voeden. Die zeggen: geen respect en verdraagzaamheid, maar de beuk erin. Maar als iedereen dat doet, is het de vraag waar dat eindigt." „De Nederlandse politiek is gelukkig steeds in staat om stappen te zetten met compromisbereid heid en redelijkheid. Maar het wordt wel moeilij ker. In het maatschappelijk debat en bij de kiezers gaat de polarisatie veel harder." „Nederland is een sterk en welvarend land omdat we aan het einde van het politieke debat in staat zijn om tot overeenstemming te komen. Mis schien met allerlei gekke coalities, maar die func tioneren wel. Dat zet je op het spel naarmate er meer mensen op de flanken zitten die in veel op zichten onverdraagzaam zijn. Ik ben bang voor te leurstellingen. Als ze in de regering komen, kun nen ze het niet waarmaken. Het grote gevaar is dat cynisme toeneemt." „Voorstelbaar? Zeer! Zeer gewenst ook. De volgen de kabinetsperiode is weer heel belangrijk. Krij gen we ingewikkelde discussies over het pensioen stelsel. Over de arbeidsmarkt, over de positie van zzp'ers. Daar moet de PvdA bij zijn, het is ondenk baar dat we daar niet bij zitten." „Ik denk dat de kiezer erover gaat. Als het land schap echt zo plat wordt en de PW heel groot, dan zullen we een brede coalitie moeten maken. Als je mij vraagt: zou de PvdA daarbij moeten zijn, dan is het antwoord 100 procent ja. Grote her vormingen kunnen door een puur rechts kabinet worden gedaan, maar ik maak mij grote zorgen hoe een pensioenstelsel er dan uitziet. Of het niet hyperindividualistisch wordt." „Met twintig zetels ben je een grote partij in Ne derland. Ik ga voor 38, maar in dit gekke politieke landschap ben je met twintig zetels ook nog steeds een serieuze potentiële regeringspartij." zaterdag 9 juli 2016 Vangst: 1 tong van 30 centime ter, na het vertrek van Dijsselbloem van het haven hoofd. Vissen: „Vissen is een grote lacune in mijn leven. Naarmate men sen ouder worden zoeken ze vaker iets wat een breuk is met hun dagelijkse werk zaamheden." Favoriete vis: „Ik eet alle vis, vind veel lekker. Maar zalm niet." Vakantie: „Deze zomer gaan we naar Engeland. Vroeger ging ik vaak alleen met mijn vader, hij was leraar Engels. We woonden op de Brabantse zandgronden. Als we met die aftand se ferry naar En geland gingen was er dat mythi sche moment dat die Britse krijtrot sen opduiken in de mist. Fantas tisch!" Staat u er weieens bij stil dat u dinsdag 20 sep tember mogelijk uw laatste Miljoenennota pre senteert? Had u durven dromen dat Nederland er in 2017 zo voor zou staan toen u de klus aanpakte? Veel mensen die verkiezingsprogramma's ma ken klagen over de dominantie van Financiën en het Centraal Planbureau (CPB). Ze zijn het bezui nigen zat, willen de teugels losser. Is dat niet een risico? Geopolitiek spookt het: Poetin in het Oosten, Brexit, en populistische bewegingen zijn aan de winnende hand. Wat vindt u van die mix? Hoe zou u de politieke tijdgeest definiëren? Wat is het risico daarvan? Acht u het voorstelbaar dat de PvdA regeert in een volgende kabinetsperiode? In politiek Den Haag speculeren VVD, CDA en D66 over een vierde partner na de komende ver kiezingen. Daarbij wordt altijd gesproken over SP of GroenLinks en Christenunie, maar nooit over de PvdA. Moet de PvdA willen regeren als je na de verkie zingen nog twintig zetels hebt en er dan dus 18 hebt verloren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19